Tegnap, január 16-án járt le az utolsó határidő, amíg a Microsoft Windows 7-es, 8-as, 8.1-es változatait ingyen lehetett frissíteni Windows 10-re.
Mostantól tehát nem működik az a módszer, hogy rendberakáshoz a PC-n újratelepítjük a géphez eredetileg kapott kapott telepítőlemezzel a Windows valamelyik korábbi, jogtiszta változatát, majd egyszerűen frissítjük a 10-es verzióra.
Holott a ma használt számítógépek jelentős hányadát interneten frissítették Windows 10-re: magyarul sehol nincs egy lemezünk az újratelepítéshez.
Vírustámadás, netán teleszemetelt – azaz különféle programok installálása, majd eltávolítása utáni maradványokkal lelassított -, vagy bármilyen károsodást elszenvedett gépen az értékes adatok mentése után megfelelően csak újratelepítéssel lehet orvosolni a gondokat.
Természetesen ma sem lehetetlen, csak nem annyira nyilvánvaló a megoldás.
Több módszer áll rendelkezésre.
1. Talán a legegyszerűbb és leggyorsabb gyógymód, ha – még egyszer: csakis a képek, fájlok, adatok mentése után! – alaphelyzetbe állítjuk a számítógépet.
Kattintsunk a Start gombra, majd válasszuk a Gépház/ Frissítés és biztonság/ Helyreállítás menüpontot, majd „A Gép alaphelyzetbe állítása” alatt az „Első lépések” lehetőséget.
2. Lehetőségünk van arra is, hogy a PC indításakor, a bejelentkezési képernyőnél tartsuk lenyomva a Shift billentyűt, és válasszuk a „Főkapcsoló” ikont, majd az „Újraindítás” lehetőséget a képernyő jobb alsó sarkában.
A számítógép újraindítása után döntsünk a Hibaelhárítás/ Gép alaphelyzetbe állítása mellett.
3. Mivel minden Windowsnak lelke van, a gép néha csúnyán ellenszegül a felhasználónak. Ha az előző két megoldás egyike sem válna be, módunkban áll letölteni telepítési adathordozót a hivatalos Microsoft oldalról.
Az „Eszköz letöltése” gombot megnyomva a gépünkre letöltődik az úgynevezett MediaCreationTool.
A számítógépen elindítva az .exe fájlt, válasszuk az „Eszköz letöltése” és a „Futtatás” lehetőséget.
A „Mit szeretne tenni?” oldalon a „Telepítési adathordozót készíteni egy másik géphez” lehetőségre van szükségünk. A „Tovább” gombot lenyomva a telepítőt egy legalább 8GB-os üres pendrive-ra rakhatjuk, vagy a letöltött ISO fájlt üres DVD-re írhatjuk.
(Ha egy hibaüzenet szerint túl nagy a lemezképfájl, kétrétegű, azaz Dual Layer, DL típusú DVD-t kell használni. Ezért is egyszerűbb a pendrive mellett dönteni.)
Ami az aktiválást illeti:
Attól függően, hogy miként szereztük be a Windows 10-et, az aktiváláshoz digitális licenc vagy 25 karakterből álló termékkulcs szükséges.
A digitális licenc olyan aktiválási mód a Windows 10-ben, amelyhez nincs szükség termékkulcs megadására.
forrás: hirado.hu
Kép: Shutterstock