Home Főhírek Belföldi hírek Ezt teheti a hiteles, ha elutasítja a bank a panaszát

Ezt teheti a hiteles, ha elutasítja a bank a panaszát

hirmagazin 2015 06 08 190424
forrás: M1/Kosár

Ezekben a napokban jár le a devizahiteles panaszbenyújtási határidő, amikor is kifogást nyújthatnak be az ügyfelek bankjuknál az elszámolási levelekben foglaltak miatt.
A pénzintézetek április végén és május elején kezdték el nagy számban postára adni a küldeményeket, melyekben a devizahitelek után visszajáró összegekről, illetve a megmaradt hitelkondícióról adtak számot az adósoknak.

A számok között nehezen tudnak eligazodni az ügyfelek. Lénárt Mariann, a Banki Hitelkárosultak Egyesületének elnökéhez többnyire olyan panaszosok érkeznek segítségért, akik keveslik azt a bizonyos tisztességtelenül felszámított összeget.

Sok ügyfél nem arra számított, hogy a forintosítást követően a lakáshitel törlesztésén további tartozás marad, ezért ők a legelégedetlenebbek. Úgy érzik, hogy bár fizették ideáig a felvett hitel utáni törlesztő részletet, de úgy tűnik, mintha nem tették volna, mert az eredeti szerződéshez képest akár ugyanakkora, vagy nagyobb tőkeösszeggel tartoznak – magyarázta Lénárt Mariann.

Legyen egy javaslatunk!

Erdősi Éva pénzügyi szaktanácsadó szerint ezt a bonyolult problémát a legegyszerűbb módon le kell fordítani a magunk részére. Van egy fennálló tartozás, aminek van egy havi törlesztő részlete. Ha azt nem tudom, vagy nem olyan módon akarom teljesíteni, mint ahogy le van írva a szerződésben, akkor végig kell gondolnom, hogy milyen megoldást tartanék jónak, amellyel be tudok menni a bankfiókba – mutatott rá.

Ha van egy ilyen javaslatunk, mindig küldjük el levélben, majd a válasz alapján mérlegeljünk. Úgy kérjünk csak időpontot, hogy legyen ott olyan személy, aki meg tudja mondani, milyen úton kell továbbindulnunk, hogy ne fussunk fölösleges köröket – emelte ki.

Először a bankkal tárgyaljunk!

A szakértő azt tanácsolja, hogy elsőként próbáljunk a pénzintézettel közös nevezőre jutni. Miután jövedelemalapú törlesztés van, ezért fontos, hogy a devizahitelesnek a jövedelmi helyzetéhez képest kerüljön a konstrukció kialakításra.

Az ügyfélnek lehetősége van másik finanszírozót is keresni. Ha jobb feltétellel kap egy másik banktól ajánlatot, mint a sajátjáé, akkor akár fel is mondhatja a bankjánál a hitelszerződését – mutatott rá.

A devizaadósoknak lehetőségük van díjmentesen kiváltani a fennmaradó tartozásukat, hiszen a forintosítást követően számos ajánlattal lehet találkozni a piacon, ahol kedvező kamatkörnyezetben alacsonyabb kamattal lehet hitelszerződést kötni.

A pénzügyi szakértő azt tanácsolta, hogy a bankkal való új konstrukció kialakításánál törekedjen arra az ügyfél, hogy fix kamatozású hitele legyen. Ugyanis ha emelkedik a kamat, akkor emelkedik majd a törlesztőrészlet is. Ha az új egy kicsivel magasabb kamat is, érdemes bevállalni, hogy mentesüljön a kamatkockázattól – figyelmeztetett.

Tartsuk be a határidőket!

Onnantól, hogy az ügyfelek megkapták az elszámolási értesítőt, a 31. napon módosulnak a szerződési feltételek, ezen naptól számított 60 napon belül lehet díjmentesen felmondani a jelenleg fennálló hitelszerződést, majd 90 nap van arra, hogy a tartozást kifizessék, ezen időszak alatt lehet a hitelkiváltási folyamatot elintézni – ismertette Fülöp Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Bank szóvivője. Ha valaki ezt követően sem kapta meg az elszámolási értesítőjét, akkor ezen közzétételtől számított 60 napja van arra, hogy panaszkodjon az intézményénél – fűzte hozzá.

Szóval, a banki értesítés kézhezvételétől számított 30 napig lehet panaszt tenni a pénzintézetnél, ahonnan 60 napon belül kell megérkeznie a válasznak. Amennyiben ez nem elfogadható az ügyfél számára, akkor a jegybank mellett működő Pénzügyi Békéltető Testület elé kerülnek a dokumentumok, amelyeket egy vitarendezési eljárás keretében vizsgálnak meg. Ha a devizahiteles az itt születő döntéssel sem elégedett, akkor pedig az illetékes járási bírósághoz fordulhat az igazáért.

Exit mobile version
Megszakítás