A belváros szívében sétálva, a nyüzsgő Király utcában általában bulizó fiatalokat, lelkes turistákat látunk. Most viszont három tehetséges fiatalnak köszönhetően egy igazi kulturális oázisba csöppenhetünk.
Az alkotási folyamat során Pólus Fanni tetoválóművész, Poprádi Flóra divattervező, vizuális művész és Matthias Ulz fotós, operatőr minden nap túlléptek saját határaikon, hogy valami igazán különlegeset hozzanak létre. Converse All Star művészei egy fenntartható alkotást hoztak létre, amiben Sinkovics Ede világhírű „trash art” képzőművész segítette őket.
A „trash art” értéke
„Az idő mindig rövid, de lehet, hogy éppen ezért tudjuk megbecsülni. Amikor képzőművészként rövid idő alatt kell új anyaggal megismerkednünk, az feszültséget okozhat, hiszen nem tudjuk, mi az, amivel dolgozunk. De az mindig jó, ha van néhány lelkes fiatal, aki nem fél az új kihívástól. Vállalja, hogy értéket tud teremteni és a munkáján keresztül kapcsolódni tud más alkotókkal. A Converse Create Next művészei falakat terítettek be nagyszerű, pozitív gondolatokkal, őszinteséggel. Az pedig már csak hab a tortán, hogy ismét egy upcycling, fenntartható műhelyben vezethettem tehetséges fiatalokat” ‒ mondta Sinkovics Ede.
Pólus Fanni és Poprádi Flóra közös alkotáson dolgoztak. Mindkettőjük határozott stílussal rendelkezik, és ezt a két különböző stílust vegyítették, így jött létre a különleges alkotás. De nem csak a végeredmény, a munkafolyamat is izgalmas volt. Ha a Király utcában az utcafronton látható mozaiküvegre nézünk, biztosan nem gondolnánk, hogy a művészek kocsmák alagsorában a kukákból túrták ki az alapanyagokat. Pedig pontosan ez történt. Komolyan vették a fenntartható alkotás fogalmát és minden újrahasznosított anyagból készült, főként óriásplakátokból és hulladékból.
A Converse évek óta együtt dolgozik olyan mikroinfluenszerekkel, akik valamit alkotnak, valamit adnak a közönségüknek. A K11 Művészeti és Kulturális Központban fenntarthatóságra fókuszáló művészeti alkotásokat hoztak létre a márka arcai.
„Minden alkotás óriásplakátból lett újragondolva. Sosem dolgoztunk még ilyen anyaggal. Láttam már installációkat hulladékból, de most értettem meg igazán, hogy milyen nagy az értéke. Hiszen ez az anyag már keresztülment valamin, volt egy teljesen más jelentése, emberekkel találkozott és most művészetté változik. Szerintem ez csodálatos” – mondta Pólus Fanni.
Az alkotás, ami a művészt is kizökkenti a komfortzónájából
Pólus Fanni a végeredményt értékelve azt is elmondta, hogy számára az egyik legpozitívabb élmény az, hogy rájött, ez az időszak alatt mennyire kilépett a komfortzónájából. Az utcafronton dolgozva izgalmas volt számára látni, hogyan reagálnak az emberek a művészetre, az alkotásra. Rengeteg pozitív visszajelzést kaptak nap, mint nap, és mindeközben önmagukat is jobban megismerték.
Az alkotási folyamat során mindhárom művész feszegette a saját határait, hiszen teljesen más alkotási szférából érkeztek és korábban soha nem dolgoztak még együtt. Az ötletelés során viszont egyre jobban megismerték egymást és sok közös lehetőséget fedeztek fel a napi 13-14 órás munka során.
„Nem volt ismeretlen számomra, hogy kollázsokat készítsek, viszont molinóval még nem dolgoztam. Félig nicaraguai vagyok, félig magyar, így általában minden, amit csinálok, az a kontrasztokra épül. Ez esetben a különböző színeket, mintákat, formákat ütköztettem. Van egy színskála, amit általában használok és ritkán szoktam ezen változtatni. Most viszont kénytelen voltam, hiszen az óriásplakátok színei adottak voltak. Ez egy izgalmas kihívás volt. Élveztem, hogy felfedezhettem, megismerhetem, majd a hétköznapi anyagot kidogozottabbá formálhattam” ‒ mesélte Poprádi Flóra.
Fotós: Matthias Ulz
glamour