Home Főhírek Külföld Ezrek torlódtak föl és éhségsztrájkba kezdtek a görög-macedón határon

Ezrek torlódtak föl és éhségsztrájkba kezdtek a görög-macedón határon

forrás: MTI

A macedón hatóságok a görögök kiállította papíron feltüntetett nemzetiség alapján választják szét a migránsokat. Az afgánokat, irakiakat, szíreket átengedik, a többieket visszaküldik, ezért utóbbiak folyamatosan tüntetnek, illetve illegálisan, a drótkerítésen áttörve indulnak el Szerbia felé.

Vona: ez nem elég

A Jobbik támogatja, ugyanakkor nem tartja elégséges intézkedésnek a kormány lépéseit a migránsok visszatoloncolása és a kötelező kvóta ellen. Vona Gábor, az ellenzéki párt elnöke a Kossuth Rádió reggeli műsorában elmondta: a párizsi merényletek után egyértelművé vált, hogy van kapcsolat a migráció és a terrorizmus között, így az aláírásgyűjtés és az Európai Bíróséághoz való fordulás mellett ügydöntő népszavazáson kell kimondani a befogadási kvóta elutasítását.

Gulyás: nemzetközi szerződésről nem lehet népszavazást tartani

Komoly támogatottsága van a kvóták elleni parlamenti döntésnek – mondta a 180 percben a Fidesz frakcióvezető-helyettese. A parlament törvényben kötelezte a kormányt, hogy lépjen fel Brüsszelben a kötelező betelepítési kvóta ellen. Gulyás Gergely emlékeztetett arra, hogy két hét alatt 750 ezer ezt támogató lakossági aláírás gyűlt össze. A Jobbik elnökének szavaira reagálva Gyulyás Gergely hangsúlyozta: a kormány az első pillanatól kezdve világos elutasító üzenetet fogalmaz meg a migrációval kapcsolatban, nemzetközi szerződésről ugyanakkor nem lehet népszavazást tartani.

Fodor: a migránsproblémát helyben kell megoldani

A liberálisok álláspontja továbbra is az, hogy a migránsproblémát helyben, a válság okainak kezelésével kell megoldani – hangsúlyozta Fodor Gábor a Kossuth Rádió reggeli műsorában. A MLP elnöke a 180 perc című műsorban hozzátette: emellett az Európai Unió külső határainak és a schengeni rendszer megóvása a legfontosabb feladat úgy, hogy közben az emberiességi szempontokat sem szabad mellőzni.

Ezrek torlódtak föl a görög-macedón határon

Feltartóztatják a macedón hatóságok a gazdasági bevándorlókat, ezért ezrek torlódtak fel a görög-macedón határon – jelentette a helyszínről az M1 tudósítja. A beszámoló szerint az afgánokat, irakiakat, szíreket engedik csak át, a többieket visszaküldik. A macedón határ túloldalán rekedt migránsok folyamatosan tüntetnek, illetve a drótkerítésen áttörve indulnak Szerbia felé. Akik nem rendelkeznek iratokkal, nem szállhatnak buszra és vonatra, így gyalog vágnak neki az országnak – tette hozzá a tudósító.

Gevgelija, 2015. november 21. Illegális bevándorlók tiltakoznak, mert nem léphetik át a határt Macedónia és Görögország között a dél-macedóniai Gevgelija közelében 2015. november 21-én. A határon feltorlódtak a bevándorlók, mert a macedón hatóságok csak a szíriai, iraki vagy afgán állampolgárokat engedik be az országukba. (MTI/EPA/Georgi Likovszki)Illegális bevándorlók tiltakoznak, mert nem léphetik át a határt Macedónia és Görögország között a dél-macedóniai Gevgelija közelében 2015. november 21-én.  (MTI/EPA/Georgi Likovszki)

Szakértő: új útvonalakra terelődik a migráció

A nyugat-balkáni útvonal lezárása után egyre inkább új útvonalakra, így a nyugat-afrikai és a nyugat-mediterrán útvonalra terelődik a migránsok áradata – erről beszélt a Migráció Kutató Intézet vezető szakértője az M1-en. Horváth Dániel szerint az afrikai spanyol enklávék felé főként a nyugat-afrikai Mauritánia felől érkeznek a bevándorlók. A kutató szerint a Frontex uniós határőrizeti ügynökség jövőre 2-3 millió migránssal számol, de elképzelhető akár több 10 milliós emberáradat is.

Összecsapás egy lengyelországi tüntetésen

Rendőrökkel csaptak össze vasárnap délután a balti-tenger parti kikötővárosban, Gdanskban szervezett migránsellenes tüntetés résztvevői; egy rendőr megsérült, négy nemzeti radikális tüntetőt őrizetbe vettek. Az előre bejelentett tüntetésen mintegy ezren vettek részt – tájékoztatott az RMF FM lengyel kereskedelmi rádió. A Gdansk utcáin végigvonuló menet után a tömegből kivált egy több mint 200 fős csoport, mely az óvárosban petárdákat dobált, és a rendőrségi közlemény szerint a gyűlöletbeszédtől sem mentes jelszavakat skandált. A beavatkozó, könnygázt is bevető rendőröket kövekkel, üvegekkel dobálták meg.

Kevesebb menekült érkezett Spiefeldhez

Érezhetően kevesebb menekült érkezett az Ausztria déli határrészén fekvő spielfeldi átkelőhöz vasárnap – közölte a stájerországi rendőrség. Az elmúlt időszakban naponta több ezren lépték át itt az osztrák-szlovén határt. A hatóságok tájékoztatása szerint ennek oka egyrészt az lehet, hogy Szerbia és Macedónia a hét közepén bejelentette: a továbbiakban csak a Szíriából, Irakból és Afganisztánból érkezőket engedi át az Európai Unió irányába, valamint Szlovénia is közölte, hogy korlátozza a  migránsáradatot, és visszafordítja a gazdasági menekülteket a horvát határról. A másik ok pedig, hogy az osztrák-szlovén határon fekvő spielfeldi átkelő tehermentesítésére szombattól Szlovéniából Karintiába 1600 menekültet küldenek naponta buszokkal és különvonatokkal.

Olaszország félelme

Ha a közép-kelet-európai országok lezárják határaikat, a Balkánon keresztül vonuló bevándorlók tömege Olaszország irányába fordulhatna – figyelmeztetett az olasz parlament nemzetbiztonsági bizottsága. Állásfoglalásuk szerint ha Magyarországon, majd Horvátországban kerítést építenek, a migránsok áradata elkerülhetetlenül déli irányba mozdul el: Olaszország északkeleti térsége felé. A bizottsági értékelést a La Repubblica olasz balközép napilap ismertette vasárnap.

Több százan töltötték a szabadban az éjszakát 

A szabadban töltötte az éjszakát a görög-macedón határon az a több száz migráns, aki nem háború sújtotta övezetből érkezett, így nem léphetett be Macedóniába – számolt be róla helyszíni jelentésekre hivatkozva honlapján a Blic című szerbiai napilap vasárnap. Az Iránból, Pakisztánból és Bangladesből érkezők elutasítottak mindenféle segítséget, valamint az élelmet és a vizet is. Nem akarnak visszamenni Görögországba, hanem Nyugat-Európa felé folytatnák útjukat Macedónián és Szerbián keresztül. Egyre több autóbusz érkezik azonban a határ görög oldalán fekvő Idomenibe, vasárnap várhatóan hétezer ember ér ide, a macedón hatóságok azonban csütörtök óta csak azokat a szíriai, iraki vagy afgán állampolgárokat engedik be az országba, akik már rendelkeznek korábban, Görögországban kiállított regisztrációs papírokkal. Egy iráni férfi szombaton öngyilkossággal fenyegetőzött, ha nem mehet tovább, a helyi rendőrség azonban időben közbelépett.


EPA/GEORGI LICOVSKI

A határ macedón oldalán, Gyevgyelijánál mintegy ezer migráns feküdt és ült a sínekre, ezzel akadályozta meg a Szalonikiből Szkopjéba tartó vonat indulását. Sokan Angela Merkel német kancellár nevét skandálták, azt kérve, hogy segítsen nekik.

A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) helyszínen tartózkodó tudósítója elmondta, hogy megerősítették a rendőri jelenlétet, és páncélozott járművekkel is védik a határt azoktól, akik illegálisan akarnának Görögországból Macedóniába jutni. Az utóbbi 24 órában háromezer migráns lépett be Macedóniába. A szigorú ellenőrzések mellett az egyre hidegebb időjárás, és az egyre több balkáni országot elérő havazás nehezíti a migránsok mozgását.

 

Exit mobile version
Megszakítás