Forrás: Hajnal-táj/Kossuth Rádió | 2015. 04. 07. 07:51:00
Megújult a bélapátfalvi középkori apátsági templomhoz vezető ösvény és a turisztikai szolgáltatásokat is fejlesztették a Magyarországon ritkaságszámba menő adottságokkal rendelkező búcsújáróhelyen.
Felújították a búcsújáró sétányt Bélapátfalván, a Heves megyei kisváros határában álló bélháromkúti egykori ciszterci apátságnál pedig mobil idegenvezetési rendszert építettek ki.
A Bélkő alatt álló apátsághoz azonban nem volt kikövezett út, ezért, ha esett az eső, akkor nehezen megközelíthető, úgyhogy a város önkormányzata is pályázatot adott be a búcsújáróhelyhez vezető ösvény felújítására. Ferencz Péter, a település polgármestere a Kossuth Rádiónak elmondta, az ősi út korabeli stílusú, de modern kőburkolatot kapott, vízelvezetőt építettek hozzá és kandeláberekkel szegélyezték. A sétány Bélapátfalva utolsó utcájától egészen a templomlépcsőig ér.
Felújították a bélapátfalvi apátság környezetét – Hajnal-táj
Felújították a templomnál az idegenvezetést szolgáló audio-video berendezéseket is, illetve újakat is vásároltak. A látogatók tájékozódását ötven úgynevezett mobilguide-rendszer segíti. Az apátsághoz érkezők egy mobiltelefonhoz hasonlatos információs eszközt kapnak, amellyel öt nyelven hallgathatják meg a Bélháromkútról szóló ismertetőt. A templom melletti kis házban filmes bemutatóterem is várja az apátságba érkező turistákat. A vetítőteremben huszonöt-harminc fős közönség fér el a templomról és az ott élt szerzetesekről szóló mozgóképes ismertető megtekintésére.
Az ezeréves kőidomokből még kőtárat építenek, és kiállítják az eddig soha nem látott, az elmúlt nyolcvan év ásatásai során feltárt tárgyakat is. A templom köveihez, illetve falaihoz azonban még nem nyúltak, az egy másik, már előkészítés alatt álló projekthez tartozik – tette hozzá a polgármester.
A hely érdekessége, hogy Magyarországon meglehetősen kevés román kori templom maradt fenn olyan jó állapotban, mint a bélháromkúti, ráadásul a környéken nagyon szép természeti látnivalók is vannak. A bélapátfalvi apátságot érinti az ezoterikus tanok szerint gyógyító energiákat összpontosító Szent György-vonal is.
A Bükk hegységhez tartozó Bélkő aljában, az egri egyházmegyében fekvő, Háromkútról nevezett, a Boldogságos Szűz tiszteletére szentelt ciszterci apátságot 1232. május 16-án alapította II. Kilit egri püspök. Az apátság anyaapátsága a pilisi monostor volt. Ez Magyarország egyetlen épségben megmaradt középkori ciszterci apátsági temploma.
A Nagyboldogasszonyról elnevezett apátsághoz nemcsak Bélapátfalváról és a környező településekről, hanem a világ minden tájáról jönnek látogatók, évente több ezren. Augusztus 15-én, a Mária-napi búcsún különösen sokan keresik fel a helyet. Az idei Mária-napon a zarándokok már a felújított részeket is birtokba vehetik.
Ferencz Péter elmondta, az uniós támogatásból megvalósult fejlesztések célja, hogy még több látogató keresse fel a bélapátfalvai történelmi és egyházi emléket. Ennek serkentéséhez marketingeszközöket is alkalmaznak, az apátsági templomnak saját honlapot készítettek, idegenforgalmi menedzsereket is felvettek. Az ő feladatuk az lesz, hogy eladják a város turisztikai termékét, aminek az is része, hogy kapcsolatot tartanak a környékbeli és távolabbi iskolákkal.
A polgármester kiemelte, hogy a több száz éves épület a turisztikai célok mellett is elsősorban templom és csak másodsorban idegenforgalmi látványosság, a projektet pedig a város az egyházzal közösen tudja majd működtetni.