A több száz fantasztikus olasz vár és várkastély közül mutatunk tízet. Az egyiküknek még a magyar történelemhez is köze van.

Romvárat, sziklára épült erődítményt, tengerbe nyúló várkastélyt, hegyoldalon pompázó várakat is találtok Olaszországban. A számtalan izgalmas épület közül most néhány bemutatunk nektek, kedvcsinálónak. Érdemes felvenni őket a bakancslistára!

Számunkra az egyik legérdekesebb Bari várkastélya, amelynek magyar történelmi vonatkozása is van – ezért arról a többinél bővebben írtunk. Összeállításunkban délről haladtunk észak felé.

1. Bari

Puglia tartomány székhelye, 300 ezres kikötőváros, amely az Újvárosra és az Óvárosra tagolódik. Utóbbiban találhatók történelmi nevezetességei, például az 1100-as évek második felében emelt San Sabino katedrális. Gyönyörű, kívülről szinte puritán tömbje fehéren világítva hívja fel magára a figyelmet. Közelében áll a 11-12. században épített San Nicola. Ott őrzik a jótevő, ajándékhozó Szent Miklós (Mikulás) csontjait. És itt nyugszik Bona Sforza, az utolsó bari hercegnő, aki lengyel királyné lett – róla a későbbiekben még szó lesz.

Bari várkastélya, a Castello Normanno-Svevo

A várat eredetileg a normannok építtették, bár egyes források szerint már az ókorban létezett valamfiéle erődítés ezen a területen. A jelenleg is álló vár alapjait II. Roger szicíliai uralkodó vetette meg, 1132-ben épült fel az erődítmény az ő parancsára, amelyet aztán 1156-ban I. Vilmos csapatai romboltak le. 1233-ban II. Frigyes újjáépítette. Az 1500-as években került a vár a Sforza családhoz, 1524-ben lett Bona Sforza hercegnő tulajdona.

Bona Sforzának elég sok köze van a magyar történelemhez. I. Zsigmond lengyel király felesége Szapolyai Borbála volt (Szapolyai János testvére). Borbála egy epilepsziás rohamot követően fiatalon elhunyt. I. Zsigmond pár évvel később Bona Sforza kezét kérte meg. A bari hercegnő hat gyermeket szült a lengyel királynak.

Az egyik leánya, Izabella később magyar uralkodó – Szapolyai János – házastársa lett, egy másik lánya, Anna pedig Báthory Istvánhoz ment feleségül.

Bona Sforza férje halála után megpróbált minél nagyobb befolyásra szert tenni, még a fia, a trónörökös tekintélyét is aláásta a lengyel nemességgel karöltve. Miután hatalmi törekvései kudarcot vallottak, Bona Sforza hazatért Bariba, és a várkastélyban halt meg 1557 novemberében.

A várban most szobrokból, faragványokból álló gyűjteményt láthattok. Ha az egész várat be akarjátok járni, 2 euro a belépődíj. Többen is ajánlották, hogy ha ide utaztok, ne Bariban, inkább Giovinazzóban keressetek szállást – ez egy festői szépségű tengerparti kisváros 28 kilométerre Baritól.

bari

2. Castel del Monte

Andria városának közelében látható. Puglia tartomány kőkoronájaként is emlegetik a II. Frigyes által az 1200-as években épített várat. 1996-ban felkerült az UNESCO világörökségi listájára, mivel egyedülálló építészeti műemléknek számít. Alaprajza szabályos nyolcszög, a szögek mindegyikén egy-egy szintén nyolcszögletű torony foglal helyet. A belső udvar nyolcszögletű, szintenként 8-8 helyiséget alakítottak ki a várban. Beleszerettünk.

puglia

3. Crotone

Calabria tartományban találjátok a körülbelül hatvanezres várost. Az ókori görög hódítások eredményeképpen Magna Grecia egyik legnagyobb városa volt, Krisztus előtt 500 évvel már legalább ötvenezer ember élt itt. Crotone nevezetessége a vár. A szaracénok ellen védekezve kezdték építeni Krisztus után 840-ben, de mai formáját 1541-ben nyerte el, amikor V. Károly megerősíttette, átépíttette.

crotone

4. Le Castella

Crotone közelében látható egy másik vár, amelyet az Aragóniai család emelt egy kis földnyelvre. Le Castella ékessége a szárazföldről és a tengerről is jól látható. Közvetlen szomszédságában a tengerben is megmártózhattok. Talán ez Európa egyik legromantikusabb strandja.

Le_Castellata

5. Ischia szigete

Nápoly környékének legnagyobb szigete, a Nápolyi-öböl bejáratánál. Hajóval, komppal juthattok át Nápolyból. A sziget keleti oldalán, a tengerben álló sziklán épült az Aragóniai család vára, a szigethez hosszú kőhíd kapcsolja. Az i.e. 5. században emelték legrégebbi részeit, például a két tornyot. A hidat V. Aragóniai Alfonz építtette 1441-ben. A vár egyik híres lakója korának kiemelkedő költője és gondolkodója, Vittoria Colonna volt, aki házasság révén került ide. A nő olyan művészekkel vette magát körül, mint Michelangelo, Ludovico Ariosto vagy Pietro Aretino.

ischia

6. Ninfa

A szellemváros Lazio tartományban van, Cisterna Latinától úgy 10 kilométerre, keletre. Egykor virágzó település volt, ma falakkal részben körülvett romváros. Várának tornya ma is áll. A legtöbb épületet a 12. században húzták fel, abban az időben, amikor a Frangepán család birtokába került. Itt került sor egyébként az egyetlen olyan pápaválasztásra is, amit nem Rómában tartottak. Az ide menekülő Rolando Bandinelli III. Sándor néven vonult be a történelembe. 1381-ben Ninfát megtámadták, felgyújtották, kifosztották, ez pecsételte meg a sorsát. A megmaradt lakosságot járvány és éhezés vitte el. A szellemváros ma Olaszország egyik legszebb parkja.

ninfa

7. San Marino

A törpeállam Emilia-Romagna és Marche tartomány határánál fekszik, az Appeninek peremén. A legenda szerint egy ide menekülő keresztény kőfaragó, Marinus alapította. Annyi bizonyos a városállam történetével kapcsolatban, hogy egy kolostor alkotta a későbbi köztársaság magját, és miután a 17. században a pápa is elismerte önálló államként, évszázadokon át megőrizte függetlenségét. A csodálatos Óvároson kívül az erődítményei is lenyűgözőek. A bazilikától vezet az út a várakig. Az egyik a Rocca Guitana (az első fotón), a másik a Cesta vagy Fratta

san marino

8. Dozza

Emilia-Romagna tartomány egyik legizgalmasabb helye Dozza, és nem csupán a Rocca Sforzesca (Sforza erődítmény) miatt. A vár a mai formáját az 1500-as évek második felében nyerte el. (A vörös téglák között a falon kapribogyó nő, egyik-másik szem olyan nagy, hogy csak kacarászik a nálunk kapható kapribogyó-konzervek némelyikén.) Ha a várat megcsodáltátok, nézzetek körül a városkában. Dozza ugyanis a street art fellegvára. Kétévente rendezik meg a fesztivált, amelyre művészeket hívnak meg. Megkapnak egy-egy házfalat a várostól, ezen a felületen jeleníthetik meg alkotásaikat. Idén szeptemberben lesz a 25. Biennale del Muro Dipinto, ha szeretnétek ott lenni, itt kaptok bővebb információt.

dozza

9. Sirmione

A Garda-tóba benyúló félszigeten találjátok a nyolcezres kisvárost. Gyönyörű helyen fekszik, nem véletlenül volt itt villája az ókori Róma egyik legnagyobb költőjének, Catullusnak. A 13. században a Scaglierik építtették a hatalmas várat, melynek tornyából egyébként remek a kilátás a környékre.

Sirmione

10. Sluderno

Bolzano közelében, Dél-Tirolban nyújt fenséges látványt a Castel Coira (Churburg). 1260-ban kezdték építeni az erődítményt, a palotát és a kápolnát az 1500-as években alakították át, de az egész erődítményt kibővítették. Órákon át lehet itt sétálni, gyönyörködni az egész világon híres reneszánsz loggiában. A vár múzeumában Európában egyedülálló páncélgyűjteményt találtok.

coira

Forrás: szeretlekmagyaroroszag;
Kép: https://commons.wikimedia.org; https://pixabay.com