A férfiak valóban nem azt látják, mint a nők. Egy kutatás rávilágított, hogy már a megfigyelésnél máshova helyezik a hangsúlyt. És a többiről még nem is beszéltünk….
Többé már nem közhely, hogy a férfiak és a nők máshogy látják a világot: a Journal of Visionben publikált kutatás szerint a két nem agya teljesen máshogy dolgozza fel a beérkező képeket.
A kutatásban résztvevőket egy szemmozgást követő mérőeszköz elé ültették, majd megjelenítettek előttük egy videochat ablakot egy színész képével. Ezután a gép segítségével azt figyelték, hogy az alany a megjelenített arc melyik területére fókuszál. Anélkül, hogy a kutatók látták volna, férfi vagy nő ül-e a monitor előtt, a szemmozgásból 80%-os pontossággal megállapították az alany nemét.
A nők tekintete többet időzött a vetített arc bal oldalán, főleg a bal szemnél. A férfiak is leginkább erre a területre fókuszáltak, de lényegesen rövidebb ideig, mint a nők.
Ennek oka, hogy a jobb agyfélteke – amely a test bal oldalát irányítja – domináns az arcok megfigyelésénél, feldolgozásánál. A kutatást vezető Dr. Antoine Coutrot elmondta, hogy mivel a jobb agyfélteke több információt dolgoz fel a bal szem által befogott, és általában bal oldalra eső információkból, ezért érthető, miért figyelik meg jobban az arc bal felét az emberek. Azonban azzal kapcsolatban, hogy a nőknél miért erősebb ez a jelenség, a tudomány egyelőre nem tud magyarázatot adni. Lehet veleszületett tulajdonságok, de ugyanúgy a társadalmi normák miatt is.
Korábban egyébként az volt a tudományos nézet, hogy az emberek egy általános mintát követnek, amikor arcfelismerésről van szó – de a mostani kutatás rávilágított, hogy egyénenként változó, hogyan dolgozunk fel egy látott arcot. Ezt az egyedi vonást befolyásolja a személyiség, a kulturális háttér, az életkor, a nem, és a neurológiai állapot.
A szemmozgás vizsgálata rengeteg információt ad az agy működéséről, amit többek között az autizmus vagy az ADHD diagnosztizálásában is fel tudnak használni.
Forrás: Ripost