forrás: Kossuth Rádió/Napközben
A fogorvosi alapellátás és szakellátás területi elvek alapján működik és a beavatkozások túlnyomó többsége érvényes biztosítási jogviszony mellett térítésmentes, de van, hogy mégis kér pénzt a tömésért a fogorvos.
Nincs még egy európai ország, ahol olyan bőkezű lenne a fogászati alapellátás, mint Magyarországon. Az ingyenes kategóriába beletartozik az összes sürgősségi, gyermekfogászati és prevenciós beavatkozás, valamint minden fogmegtartó kezelés – a tömések és gyökértömések – 18 és 62 év között.
Magyarországon a fogorvosi alapellátás és szakellátás területi elvek alapján működik és a beavatkozások túlnyomó többsége az érvényes biztosítási jogviszony mellett térítésmentes. A hatályban lévő törvény meghatározza, hogy lakhely szerint ki, hova tartozik, s a betegeknek oda kell járnia, ahová tartoznak.
Ugyanakkor az is igaz, hogy bár mindenkinek jár az ingyenes kezelés, nem jut mindenkinek. Az a finanszírozás ugyanis, amit a társadalombiztosítással szerződő rendelők kapnak, az esetek többségében nem elegendő ahhoz, hogy például egy tömést fedezzen – mondta Dr. Kivovics Péter, a Semmelweis Egyetem docense a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
„Ezért vannak azok a visszásságok, hogy a térítésmentes kezelésért a fogorvos pénzt kér, mert amit kap az OEP-től nem elég” – mondta tette hozzá, kiemelve, hogy a fogpótlásokért az alapellátásban is mindenképp fizetni kell, egyrészt egy orvosi díjat, valamint egy fogtechnikai díjat.
Már a fogantatás előtt el kell kezdeni a nevelést
Szerinte az egészséges fogakra való nevelést a születés előtt 9 hónappal kell elkezdeni. Amikor a kismama eldönti, hogy babát vállal előtte rendbe kellene rakatni a fogait – hangsúlyozta.
A statisztikák azt mutatják, hogy a terhesség alatt sokkal jobban romlik a fogak állapota. Az azonban tévhit, hogy ez azért van, mert a baba elszívja a meszet a kismama fogából.
A szakember szerint ennek oka, hogy a nők ilyenkor többször esznek, viszont a fogmosások száma ugyanannyi marad, vagy csökken.
Fél éves kortól érdemes fogorvoshoz járni
A kisgyereket már féléves korában érdemes elvinni a fogorvoshoz, azért hogy szokják a környezetet, tovább rögzüljön bennük az, hogy fogorvoshoz járni nem egyenlő a félelemmel, nemcsak kellemetlen dolgok történnek ott.
A fogmosást a gyermek fogzáskor kell elkezdeni. Ekkor tulajdonképpen még csak az ínyét dörzsöljük a gyereknek, hogy a fogelőtörés fájdalmát enyhíteni lehessen – mondta a docens.
Félévente érdemes elmenni fogorvoshoz, nemcsak a fogszuvasodás miatt, hanem azért, hogy a szájüregben fellépő rosszindulatú daganatok időben kiszűrhetőek legyenek.
Fogmosás, kétszer legalább
A szakemberek azt javasolják, hogy minden étkezés után, de legalább reggel és este 3-5 percen keresztül mossa mindenki a fogait fogkefével és fluoridos fogkrémmel. Így megelőzhető a fogszuvasodás és az ínygyulladás. Továbbá rendszeresen járjon mindenki legalább egyszer fogászati szűrővizsgálatra.
Hallgassa meg!
Évente 1700-an halnak meg szájüregi rákban
A hirado.hu már korábban beszámolt arról, hogy évente 3500 daganatos megbetegedést regisztrálnak és 1700-an meg is halnak szájüregi rákban. Ez már évek óta így van és a helyzet nem javult.
Magyarország a 46 vizsgált ország –Európa, Egyesült Államok, Ausztrália – közül a legrosszabb statisztikát mutatja. Mind a férfiak, mind a nők tekintetében az elsők között vagyunk, nálunk rosszabb statisztikai adatok csupán Pakisztán és India területén mutathatóak ki.