Home Főhírek Belföldi hírek Ezért állították vissza a határellenőrzést a magyar-szlovén határon

Ezért állították vissza a határellenőrzést a magyar-szlovén határon

forrás: MTI

A magyar határ közvetlen közelében, Rédicsnél, a szlovén oldalon szombat délelőtt Horvátország által Szlovénia felé indított migránsok jelentek meg, ez indokolta a határellenőrzés schengeni szabályoknak megfelelő ideiglenes visszaállítását – jelentette be a Nagykanizsán tartott sajtótájékoztatóján a kormányszóvivő.

Kovács Zoltán emlékeztetett arra, hogy miután a Külgazdasági és Külügyminisztérium kapcsolatba lépett a szlovén és a brüsszeli hatóságokkal, Magyarország „ideiglenes jelleggel, a schengeni szabályokkal összeegyeztethető formában” állítja vissza a határellenőrzést a magyar-szlovén határon.

A szombat délelőtt történtek miatt van erre szükség, „az intézkedések addig maradnak érvényben, amíg erre szükség van” – fogalmazott a kormányszóvivő.

Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó hozzáfűzte: szombat reggel három autóbusszal mintegy 150 illegális bevándorló érkezett a rédicsi határátkelő közelébe. A szlovén hatóságoktól kért és kapott információ szerint ott regisztrálják a migránsokat, közülük senki nem lépett magyar területre. A kormány úgy döntött, visszaállítja a schengeni megállapodásnak megfelelően a határellenőrzést a két ország határán, hogy a schengeni határon „illegális migránsok ne léphessenek Magyarország területére”.

Beszélt arról is, hogy szombatra virradóra a magyar-horvát határszakaszon „semmilyen rendkívüli esemény nem történt”, de emlékeztetett rá, hogy korábban is az volt a jellemző, hogy éjszaka sem illegálist, sem szervezett mozgást nem tapasztaltak. Az éjféltől megvalósított határzár törvényesen, „a szerb szakaszon kipróbáltaknak megfelelően működik”.

A főtanácsadó szólt arról is, hogy péntek éjfélig 6353 illegális bevándorló lépett magyar területre, közülük 23-an a szerb-magyar határszakaszon követett el tiltott határátlépést. Ebben az évben eddig 389 779 illegális migránst fogtak el, közülük 176 404-an nyújtottak be menekültkérelmet.

A szerb szakaszon 204 ezer, a horvát határon mintegy 185 ezer illegális migráns lépett Magyarország területére. Eddig 1166 embercsempész ellen indult büntetőeljárás – sorolta az adatokat Bakondi György.

Kovács Zoltán kérdésre válaszolva elmondta: Magyarország határőrizettel kapcsolatos kiadásai folyamatosan nőnek, eddig több mint 200 millió eurót (60 milliárd forintot) költöttek erre a célra, ez tartalmazza a tranzitzónák kialakításának és a biztonsági határzár felállításának költségét is. Hangsúlyozta: a tranzitzónákkal az a cél, hogy mindenkinek, aki Magyarország vagy az Európai Unió területére akar lépni, biztosítsák ehhez a legális lehetőséget és itt menedékjogot kérvényezhessenek, „de látható, hogy erre kicsi az igény”.

Ez is azt mutatja, hogy „amivel szemben állunk, az nem menekülthullám, hanem egészen más természetű dolog”. Népvándorlás, mert „illegális migránsok más szándékoktól vezérelve érkeznek az Európai Unió területére” – fogalmazott a kormányszóvivő.

Bakondi György mindezt azzal egészítette ki, hogy a horvát szakaszon kialakított két tranzitzóna működik, Beremenden és Letenyén ott vannak a bevándorlási hivatal, a kormányhivatal munkatársai és egészségügyi személyzet is rendelkezésre áll.

A szlovén határszakaszon tervezett intézkedésekre vonatkozó kérdésre Kovács Zoltán felidézte: Magyarország folyamatosan figyeli a szomszédos országok eseményeit, rendkívül intenzív az egyeztetés minden érintett állammal. „A magyar rendőrség felkészült arra, hogy a teljes magyar határszakaszt a szükséges eszközökkel megvédje”, a schengeni határokon belül, a schengeni egyezmény adta lehetőségekkel élve.

A szlovén szakaszon kerítést, biztonsági határzárat építeni a fennálló jogszabályok alapján nem lehet, „de minden olyan lehetőséget vizsgálunk, amellyel az illegális, nem kívánatos és ellenőrizetlen határátlépést meg tudjuk akadályozni”. Teljesen egyértelmű a magyar kormány elszántsága, „a magyar határt, a schengeni, illetve európai uniós határokat minden eszközzel meg fogjuk védeni, véget kell vetni annak, hogy ellenőrizetlenül, azonosítatlanul emberek ezrei és százezrei érkezzenek Magyarországon keresztül az Európai Unióba” – jelentette ki Kovács Zoltán.

Akinek nincs érvényes okmánya nem léphet be az országba
Exit mobile version
Megszakítás