forrás: KA/hirado.hu

Barista, szakács, pohárszedő, éttermi dolgozó, felszolgáló, címkéző, árufeltöltő, marketinges, informatikus… – szinte mindegyik szektorban kínálnak munkalehetőséget diákoknak a diákszövetkezetek. A kínálat és a kereslet is meglehetősen gazdag a nyári időszakban, az órabérek pedig sokszor igen kecsegtetőek: volt már rá példa, hogy egy szakmai program keretein belül több mint 300 ezer forintot vitt haza a dolgozó diák. Körkép.

Sok tanuló a nyári időszakon túl rendszeresen is végez munkát, hiszen egész évben sokféle munka lehetőségét kínálják a jelentkező diákoknak az iskolaszövetkezetek, melyeket a tanulók iskolai elfoglaltságaikkal rugalmasan összeegyeztetve könnyen végezhetnek. Maga a diákmunka persze nem szezonális elfoglaltság, hiszen bármely évszakban vállalhatnak munkát a diákok, nyáron azonban meghatványozódik a lehetőségek száma, minthogy fesztiválokon, rendezvényeken, strandokon is dolgozhatnak a fiatalok.

Egy idei törvény nyomán a tanulmányaikat szüneteltető tanulók, hallgatók is kedvező feltételek mellett vállalhatnak munkát az iskolaszövetkezetek közvetítésével. Ráadásul 2015. június 20-ától az ún. passzív jogviszonnyal rendelkező 25 év alatti diákok a nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató tagokkal azonos feltételek mellett végezhetnek munkát az iskolaszövetkezetben.

Tudományos kísérlet, szimulációs játékok

A legnépszerűbb munkák közé tartozik az irodai adminisztráció, az animátor, a médiafigyelés, a kiadványszerkesztés és a különféle szabadtéri munkák. A diákok a munkahelytől való távolság, a rugalmas időbeosztás, a munkahely reputációja és a megkereshető jövedelem alapján választanak – mondta el a hirado.hu-nak Lator Hajnalka, a Márton Áron Szolgáltatói Iskolaszövetkezet (MADS) humánerőforrás-menedzsere.

Népszerű még a tudományos kísérletben való részvétel is: itt a hallgatóknak különböző teszteket kell kitölteniük, feladatokat megoldaniuk, illetve szimulációs játékokban kell részt venniük. Kérés esetén utóbb a teljesítményükről visszajelzést kaphatnak. Ez a munka még olyan diákok körében is közkedvelt, akik „egyébként” nem szeretnének dolgozni. Egész évben, nyáron is túljelentkezés van a magas hozzáadott értéket megkívánó munkakörökre.

Lator Hajnalka elmondta azt is, hogy náluk a telefonos munkák kevésbé népszerűek, ezen belül az értékesítői pozíciók betöltése okozza a legnagyobb gondot. Ez a munkakör viszonylag monoton és sokszor elutasítóak a hívottak, ezért a fiatalabb korosztály körében nem igazán közkedvelt, pedig a partnereik részéről óriási az igény.

A MADS Iskolaszövetkezetnél az informatikusok keresnek a legjobban. Jelenleg is akad például olyan nyitott pozíció (tesztelő), ahol a bruttó órabér 2200 forint. A legjobban kereső informatikus gyakornok órabére jelenleg bruttó 4000 forint.

Bor Katalin, a Mind-Diák Szövetkezet cégvezetője szintén az informatikusmunkákat emelte ki a jól fizető munkák kategóriájában, de hozzátette, ezek nem jellegzetesen nyári munkák, egész évben van rájuk igény.

Diákmunka-táblázatMunka pénzért és hetijegyért

A fesztiváli, hoszteszi és vendéglátói munkák nyáron kiemelt figyelmet kapnak a diákok részéről. Ezek általában magasabb bérezésű alkalmi munkák, amelyeket kiválóan össze tudnak egyeztetni a szórakozással, nyári programjaikkal. A fesztiválmunkák esetében komoly előny, hogy a legtöbb esetben a diákok a bérükön kívül napijegyet/hetibérletet, valamint a munkavégzés helyszínén szálláslehetőséget is kapnak az őket alkalmazó cégtől, vagyis a munka egy helyen párosulhat a kikapcsolódással – magyarázta Baksay-Szabó Ádám, az Y Generáció Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja.

A Nemzetgazdasági Minisztérium idén is meghirdette a Nyári diákmunka programot 1,5 milliárd forintos támogatási összeggel, amelynek keretében a 16-25 év közötti diákok juthatnak munkalehetőséghez a helyi önkormányzatoknál vagy önkormányzati fenntartású intézményeknél. A programban azok a nappali tagozatos diákok vehetnek részt, akik a támogatás kezdő időpontjában (július 1-jén) már betöltötték a 16. életévüket, befejezésekor (augusztus 31-én) pedig még nem múltak el 25 évesek. Két éve 16 ezer, tavaly közel 25 ezer fiatal szerzett munkatapasztalatot a két hónapos program keretében. Az Esztergomi Híradó információi szerint például a nyári diákmunkára egyes településeken július 1-jéig már többen jelentkeztek, mint ahány hely van.

„Olyan pozícióval ritkán találkozunk, amely nehezen kel el, főleg a nyári időszakban. Olyasmi előfordulhat, hogy az átlagoshoz képest némileg hosszabb a kiválasztási folyamat, ennek azonban a fő oka egy-egy megrendelő cég speciális elvárása lehet (például idegen nyelvi kompetenciák). Az Y Generáció Iskolaszövetkezetnél nincsenek minimálbéres munkák, de egy-egy pozíció népszerűségét befolyásolhatja a kínált összeg nagysága” – mondta el Baksay-Szabó Ádám. A cégnél a diákok átlagosan nettó 650-700 forintos órabérért dolgoznak.

Még a 300 ezer is összejöhet

Amelyik munka esetében szakmai felkészültség vagy idegennyelv-ismeret szerepel az elvárások között, ez a kínált fizetésen is tükröződik. „Kimagasló béres munkáink akár nettó 1500-2000 forintos vagy e fölötti órabérig is emelkedhetnek. Akad olyan promoterünk, aki havonta nettó 130-140 ezer forintot visz haza, és egy szakmai program keretei között volt már példa arra is, hogy egy diákunk nettó 320 ezer forinttal lett gazdagabb egy hónapban” – mondta.

Van különbség a főváros és a nagyvárosok között

Lator Hajnalka felhívta rá a figyelmet, hogy vidéken alapból általában bruttó 604 Ft az órabér, míg Budapesten 650 és 750 forint között mozog.

Baksay-Szabó Ádám úgy látja, sokszor a viszonyulásban van gond. „Vidéki diákjaink érezhetően jobban megbecsülik a kínált lehetőséget, és nagyobb lelkesedéssel vágnak neki az újabb és újabb kihívásoknak” – mondja.

Diákmunka táblázatVége a vasárnapi munkának

A bolti kisegítő, pénztáros és árufeltöltő munkakörben csökkent a munkaerőigény a vasárnapi zárva tartás miatt. „Vannak olyan megrendelőink, akik a zárva tartásra hivatkozva már nem is foglalkoztatnak diákokat” – mondta el Lator Hajnalka.

Baksay Szabó Ádám szintén úgy tapasztalta, hogy iskolaidőszakban komoly hátrány ez az intézkedés, mert a nappali tagozatos diákok többsége hétvégente tudott kizárólag munkát vállalni. Jelenleg hétköznap, tanórák után délutáni vagy éjszakai munkával pótolják a hétvégéről kieső lehetőségeket. Nyaranta ilyenfajta pótlás nem jár nehézséggel hétközben sem.

(MTI-fotó: Balázs Attila)

Karrier is lehet belőle

Lator Hajnalka szerint a megrendelőik többsége hosszú távra tervez a diákokkal. Azok a diákok, akik átlagban hetente 20 órát töltenek a munkahelyen, elsajátítják a cég kultúráját, megismerik a folyamatokat, és így zökkenőmentesen be tudnak illeszkedni az adott cég struktúrájába teljes állású munkavállalóként az iskola befejezése után – magyarázta.

Baksay-Szabó Ádám úgy látja, gyakori példa, hogy a megbízható diákokat tanulmányaik után is foglalkoztatják a cégek, melyeknél korábban sikeresen elhelyezkedtek. „Sok diáknak kimondottan ez a célja a szakmai programokkal, melyekre közvetítjük őket: gyakornoki pozícióból a csapat teljes értékű, fix tagjává válni felnőtt munkavállalóként. A diákok mellett a cégeknek is megéri, hiszen érdekük, hogy hosszú távon alkalmazható munkaerőt képezzenek ki saját maguknak. A vállalatoknak ez esetben nem szükséges újabb és újabb munkaerőt keresniük a piacról” – vázolta az ügyvezető.

Egy régi sztereotípiát eloszlatva kifejtette: „Az, hogy a diákmunka egyelő a nyári munka fogalmával, nem helytálló, ugyanis egész évben nagyszerű munkalehetőségeket kínálunk a jelentkező diákoknak, melyeket iskolai elfoglaltságaikkal rugalmasan összeegyeztetve könnyen végezhetnek akár a tanulmányaik mellett is.”