A nyomravezetői díj annak jár, aki az elkövetőt hitelt érdemlően megnevezi a hatóság előtt.
Évente ötven-száz nyomravezetői díjat tűz ki a rendőrség, 50 ezer forinttól 10 millió forintig. Ennél magasabb összegű vérdíjra már a szaktárca engedélye szükséges. Utóbbira jelenleg nincs példa, de tízmilliósból három is érvényben van Magyarországon
– írja a magyarnemzet.hu, röviden ismertetve az ügyeket.
- A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozást folytat ismeretlen tettes ellen, aki 2007. február 13-án hajnalban egy Kalasnyikovból több lövést adott le a rendőrség budapesti székházára. A lövések során személyi sérülés nem történt, de az épület több helyen megrongálódott. A rendőrség a bűncselekmény elkövetőjének azonosításához vezető adatok vagy bizonyítékok szolgáltatójának előbb 5 millió forint nyomravezetői díjat ajánlott fel, majd felemelte azt 10 millió forintra.
- Robbantással elkövetett bűncselekmény történt 2014. január 13-án egy Lehel utcai pénzintézetnél, a fővárosban. A bűncselekmény nem emberi élet kioltására vagy személyi sérülés okozására irányult. Az NNI robbanóanyaggal vagy robbantószerrel visszaélés és közveszély okozásának gyanúja miatt folytatja az eljárást a jelenleg is ismeretlen tettes ellen. Az ügyben az országos rendőrfőkapitány által kitűzött 10 millió forintos nyomravezetői díj ma is érvényben van.
A legfrissebb hírek itt!
- Az NNI nyomozást folytat K. Judit magyar állampolgár sérelmére elkövetett emberölés miatt ismeretlen tettes ellen. A nő szentesi albérletéből 2006. július 21-én – kétéves gyermekét egyedül hátrahagyva – ismeretlen helyre távozott, azóta nem adott magáról életjelet. K. Judit gyilkosság áldozatává válhatott. Az országos rendőrfőkapitány 2020-ban 10 millió forint nyomravezetői díjat tűzött ki az ügyben.
A lap emlékeztet, hogy a díjkitűzés bruttó összeg és annak fizethető ki, aki az elkövetővel kapcsolatban olyan pontos adatokkal rendelkezik, amelyek segítségével ez a személy azonosítható, bűnösségére a gyanú megalapozottá válik, és aki az információit az eljárás során ismerteti. Szükség esetén az eljáró hatóság a tanú védelmére megteszi a szükséges intézkedéseket – olvasható mások mellett.
Az eddigi legmagasabb nyomravezetői díjat a roma sorozatgyilkosok fejére tűzték ki, százmillió forint értékben, amit azonban nem kellett kifizetni, mivel a tetteseket a nyomozóknak sikerült elfogniuk.