A versenyt szervező Londoni Természettudomány Múzeum bemutatta az év fotóit.
A kínai Csinghaj tartományban élő Jongcsing Bao nyerte a 2019-es év természetfotósának járó díjat. A kivételes felvételen egy tibeti róka és egy mormota küzdelmének egy pillanata látható. A kép egyszerre jeleníti meg az élet és halál ellentétét, a természet lenyűgöző erejét és igazi vadságát, mindemellett pedig még technikailag is tökéletes, sőt valószínű, hogy egy pillanatra még el is mosolyodunk rajta.
Roz Kidman Cox, a zsűri elnöke szerint a fotósnak egy tökéletes, energikus és intenzív pillanatot sikerült megörökítenie. A Tibeti-fennsík csinghaji részén egyébként is remek felvételek születnek, de Jongcsing képe egészen kivételes.
Sir Michael Dixon, a Londoni Természettudományi Múzeum igazgatója hozzátette, a fotó jól ábrázolja az életben maradásért folytatott harcot. A felvétel egy olyan régióban született, amelyet gleccserei miatt sokszor a harmadik pólusnak is neveznek, a környezeti átalakulás viszont súlyos veszélyt jelent a térségre.
Az új-zélandi Cruz Erdmann lett az év fiatal fotósa. A 14 éves tehetség egy nagyúszójú kalmárt örökített meg Indonézia partjainál, Celebesz vizeiben. A kép elkészítése nem volt egyszerű feladat, hiszen a fiatal fotósnak a tenger sötét mélyén kellett résen lennie.
Az indiai Ripan Biszvasz készítette az év állati portréját. A fotós épp egy vöröshangya-kolóniát fényképezett Nyugat-Bengálban, amikor megpillantotta a különös külsejű állatot. Mint utóbb kiderült, nem egy rovarral, hanem egy hangyát imitáló pókkal találkozott.
A kínai Sangcsen Fan Állatok és Környezetük kategóriában győzött. Felvételén az látható, hogy az Altun San Nemzeti Park területén található Kumukuli-sivatagban miként vonul egy csapat antilop. Az állatok a Tibeti-fennsík magasan fekvő, hideg környezetében is jól elboldogulnak.
A norvég Audun Rikardsen a Madarak Viselkedése kategóriában győzött. A fotós észak-norvégiai otthona közelében, a tengerpartnál helyezett ki egy fotócsapdát, majd a közelben elrejtőzött, hogy szirti sasokat fotózhasson. Egy ágat és időnként húst is kihelyezett a kamera mellé, abban bízva, hogy a madarak odatelepednek majd. A három évig tartó projekt alatt egy sas odaszokott a területhez, az élőlényt többször is sikerült lencsevégre kapnia.