A kormány még nem tudja, vagy nem akarja közölni, milyen feltételekkel mehetünk újra moziba, meccsre, koncertre. Rusvai Miklós virológus viszont elmondta, mi mire figyeljünk az örömteli nyitás közepette.
Őrjöngő közönség a brit Deep Purple koncertjén a Papp László Budapest Sportarénában a járvány előtt, 2019. december 9-én / MTI/Mohai Balázs
Szombattól újra meg lehet inni egy kávét, egy pohár sört vagy üdítőt a kávéházak, kocsmák teraszain. De ez még mind semmi: Orbán Viktor szerint a jövő héten kinyitnak a mozik, színházak, strandok, sőt, meccsre is lehet újra menni. Ehhez a miniszterelnök szerint egyetlen feltételnek kell teljesülnie: 4 millió embernek kell addigra megkapnia legalább az első oltást.
Mindenki ezt olvassa most!
Ízlelgessük, mi mindent lehet majd újra csinálni: színházba, moziba és koncertre menni, uszodát, fürdőt és konditermet látogatni, meccsre menni, éttermek belső helyiségeiben falatozni, hotelben megszállni, múzeumba, könyvtárba menni – gyakorlatilag minden lehetséges lesz, amit a koronavírus megjelenése előtt módunkban állt megtenni.
De milyen feltételekkel? Péntek reggeli bejelentésében Orbán Viktor egyetlen dolgot említett: az kapja vissza a teljes szabadságát, aki rendelkezik védettségi igazolvánnyal. Akinek nincs, az csak távolról figyelheti a meccsre, koncertre, strandra sereglő tömegeket.
Pedig lennének még kérdések, hiszen a járvány számai a csökkenő tendencia ellenére még mindig rosszabbak, mint amikor a kormány tavaly ősszel meghozta az azóta is érvényben lévő korlátozásokról a döntést.
Akkor átlag 89 halott volt egy nap itthon, most átlag 207; akkor 6153-an voltak kórházban, most 7507-en – igaz, a fertőzöttek száma most alacsonyabb, és 3,5 millió ember már megkapta az első oltását.
Nem mindegy tehát, hogy mennyire óvatosan engedi a kormány a nyitást. Lehet-e telt ház egy mozielőadáson? Hemzseghetnek-e újra az emberek a bárpultnál a kocsmában? Korlátozva lesz-e a létszám a múzeumokban? Örülhet-e egy rakáson sok száz futballszurkoló?
Mindenki ezt olvassa most!
Ezekről a kérdésekről a kormány még vagy nem döntött, vagy korainak érzi tájékoztatni erről a lakosságot és a vendéglátósokat, rendezvényszervezőket. Megkeresésünkre a Koronavírus Sajtóközpont csak ennyit válaszolt: „A 4.000.000 beoltottat követő szabályozás részleteiről – ahogyan tettük eddig is – időben tájékoztatni fogjuk a nyilvánosságot.”
Hivatalos válasz hiányában dr. Rusvai Miklós virológus segítségével próbáltuk összeszedni, mi lenne tanácsos, mire lehet számítani, és mire kell figyelnie annak, aki – bárhogy is döntsön a részletszabályokról a kormány – szeretne óvatosan, felelősségteljesen visszatérni az élet sűrűjébe.
A védettségi igazolvány veszélyei
Mindenki alig várja, hogy visszakaphassa régi életét, de ha elkapkodjuk, ez veszélyekkel járhat. A védettségi igazolványokat a beoltottak már egy hét után kézhez kapják, és azzal akár rögtön beülhetnek majd egy tömött moziba vagy kávézóba. A koronavírus elleni védettségük viszont akkor még nem alakul ki, így egy ideig még könnyen megfertőződhetnek, és az súlyos következményekkel járhat.
Mindenki ezt olvassa most!
– Az oltások többségénél 21 nap után már kialakul egy részleges védelem, a beoltott személy tehát részleges biztonságban érezheti magát. Teljes biztonságot azonban csak a második oltás után két héttel garantál minden gyártó – hívta fel a figyelmet a virológus, aki szerint ebből a szempontból nem túl szerencsés, hogy az első oltás után egy héttel megkapjuk az igazolást. Nem árt az első hetekben óvatosnak lenni!
Engem beoltottak, de a családomat nem. Mehetek bulizni?
Ha egy négy-öt fős család nem minden tagja kapta meg az oltást, akkor a beoltott családtagokra különös felelősség hárul: ők hiába védettek, a kávézóból, a koncertről, a focimeccsről hazavihetik a vírust. Ha nem vigyáznak, legközelebbi szeretteik súlyos árat fizethetnek ezért.
– Nyilván sokan vállalni fogják a kockázatot, de nem tudunk mást mondani: amíg a családban nem alakul ki homogén immun állapot (tehát mindenkit be nem oltottak, vagy át nem esik a fertőzésen), addig mindig megvan a veszélye megfertőződésnek – figyelmeztetett dr. Rusvai Miklós.
Mindenki ezt olvassa most!
Legyen intő példa Péter esete, aki mindkét oltást megkapta, mégis súlyos állapotban kórházba került. A vírus feltehetően a második oltás előtt került a szervezetébe.
„Borzasztó beteg voltam, azt hittem meghalok. Két védőoltás után semmilyen ellenanyagom nem volt, és az a semmilyen ellenanyag nyilván nem is védett meg a fertőzéstől. A kórházban két oldali tüdőgyulladást állapítottak meg. A röntgenen mindkét oldalon sok fekete kör látszódott. Oxigént is kaptam, de nem lélegeztető gépből, csak oxigénpalackból. Két kezelésnyi Remdesivir infúziót kaptam 2×5 napig, valamint gyógyult ember vérplazmáját, két zacskóval. Ezen felül intravénásan antibiotikumot, valami cefalosporin származékot, és persze véralvadásgátlót, Clexane injekciót. Két hét után elengedtek, negatív Covid teszt után, de a tüdőgyulladásom még megvan a röntgen szerint” – mesélte Péter a Blikknek.
Szabadtéri rendezvények
Ezek jelentik majd a legkisebb kockázatot, de Rusvai Miklós szerint itt is előnyös lenne előírni a kötelező maszkviselést. A focimeccsekről szólva a virológus arra is kitért, hogy tanácsos lenne felső határt szabni a stadionba kilátogatók számának, és távolságtartásra kötelezni őket.
– Igaz, a fociszurkolókat és a gólöröm önfeledt pillanatait ismerve nem hiszem, hogy ezt be lehetne tartatni. Mindenesetre kockázatai valóban vannak a tömegrendezvényeknek még szabadtéren is. Mindenképpen jó lenne, ha lehetséges volna távolságot tartani azoknak, akik jobban szeretnének vigyázni magukra – mondta Rusvai.
Mozi, színház, koncertterem
Zárt térben feltétlenül elő kell írni a maszkviselést a virológus szerint. A moziban, színházban különösen fontosak lehetnek a kormány által hozandó szabályok: míg egy focimeccsen ritkán van telt ház, egy kis moziterem, színházi nézőtér biztosan megtelik, ha a törvény engedi.
– Járványügyi szempontból baj lenne, ha nem korlátoznák a termek látogathatóságát. Legalább egy ülésnek, de inkább kettőnek a kihagyása mindenképpen indokolt lenne – vélte Rusvai.
Fürdő, uszoda, strand
– Járványtani szempontból ezek a helyek viszonylag aggálymentesek. A vízzel a fertőzés nem terjed, hiszen az különböző fertőtlenítő szereket tartalmaz, ez pedig egy nagyon érzékeny vírus. A szabadtéri strandrészen nincs különösebb veszély – kezdte dr. Rusvai Miklós. – Ami gondot okozhat, azok a belső, zárt helyiségek: a zuhanyzó, a mosdó. A belső tereken kellene a távolságtartást előírni ott, ahol ez lehetséges. Ennek már megvannak a bejáratott módjai, ezt jó lenne szem előtt tartani a továbbiakban is – javasolta.