Megdöbbentő felmérés látott napvilágot: gazdag európai városokban toborozzák a legtöbb terroristát.
A párizsi terrortámadás és a brüsszeli robbantások után nyilvánvalóvá vált, hogy a terrorszervezetek hálózata Európa nagyvárosait is átszövi. A két merénylet után úgy tűnt, az európai terrorizmus melegágya Brüsszel Molenbeek negyede – a Combating Terrorism Center felméréséből viszont az derült ki, hogy a belga főváros mellett London, és még számtalan nagyváros adott külföldi harcosokat az Iszlám Államnak.
Elsősorban azokban a városokban jelennek meg a toborzók, ahol nagy számban élnek több generációs bevándorlók, akik rossz szociális helyzetben vannak, és úgy érzik, a társadalom peremére szorultak. A felmérés elkészítése során a szakemberek 850 európai harcos adatait elemezték, akik különböző szélsőséges terrorszervezetekhez csatlakoztak.
Antwerpen, Nizza, Szarajevó…
A felmérésből kiderül, hogy a legtöbb és legfőbb gócpontok Belgiumban, Hollandiában, Franciaországban és az Egyesült Királyságban találhatóak, de Németország, Bosznia-Hercegovina, Kanada, Ausztrália és – Ceutának köszönhetően – Spanyolország is felfért a listára.
A felmérés készítői szerint tehát sokkal sikeresebb lehet, ha a földrajzi-szociológiai szempontok mentén próbálják felszámolni a radikalizmust, mintha véletlenszerűen „lövöldöznének” a hatóságok a városok között. A szélsőséges nézetek ugyanis sokkal könnyebben ragadnak át a kiábrándult fiatalokra a barátaikról vagy családtagjaikról – tehát ha egy város ad egy külföldi harcost egy terrorszervezetnek, akkor nagy valószínűséggel fog még többet is. Főleg, ha abban a városban sok a sebezhető, esetleg bűnözői múlttal is rendelkező, bevándorló ősöktől született fiatal.
Mindenható toborzók
Bár az Iszlám Állammal az élen a terrorista csoportok megpróbálják kihasználni az internet adta lehetőségeket, és azon keresztül is terjesztik a propagandájukat, az elemzők szerint ez csak a kezdeti lökést adhatja meg a radikalizmusra hajlamos fiataloknak. Ahhoz, hogy tényleg elutazzanak Szíriába, kell egy ismerős, aki segítheti a terveiket – és itt jönnek képbe a toborzók.
Ők formálják a terroristajelöltek szélsőséges ideológiáit, és nem ritkán összehozzák a jelentkezőket hasonló terveket szövő, kiábrándult fiatalokkal. Így az sem ritka, hogy a toborzók – mint például a párizsi terrortámadások ötletgazdája, Abdelhamid Abaud – egyszerre több embert is küldenek az Iszlám Államnak.
A felmérés is azt támasztja alá, hogy a külföldi harcosok számára nem az iszlám radikális ága jelenti a motivációt – sokan tisztában sincsenek a saría részleteivel. Megoldást keresnek a kilátástalanságra, kitaszítottságra – és ha ezt nem találják meg az európai városokban, Szíriába mennek.
És ha visszajönnek, fegyver van a kezükben, bomba pedig a testükön…
Forrás: Ripost