Először is jó azt tisztázni, hogy honnan tudjuk, hogy májzsírosodásról beszélhetünk. Van pár olyan előjele, melyből könnyedén mi is rájöhetünk, hogy baj van, és tennünk kell valamit.

Ezek a zsíros máj tünetei és így gyógyíthatod meg!

A nagy mennyiségű zsír lerakodása a máj elzsírosodásához és májelégtelenséghez vezethet. A máj egyik legfontosabb szervünk, többek közt szabályozza a vér cukorszintjét, zsíroldó és nélkülözhetetlen enzimeket termel. Egyetlen szervünk sem tudja helyettesíteni a máj munkáját.

Magas vérnyomás, puffadás, fáradtság, magas koleszterinszint stb. – ez csak egy néhány a tünetek közül, melyekből arra következtethetünk, hogy májzsírosodással és felbomlott anyagcserével van dolgunk. A minimális zsírlerakódás nem okoz gondot, de ha az eléri a máj tömegének 5-10%-át , akkor már májzsírosodással van dolgunk. Ez leginkább akkor fordul elő, ha valaki túl sok alkoholt fogyaszt, de nem mindig csak ez lehet az okozója.

Ez egy ún. “csendes betegség”, mert a kezdeti szakaszban tünetmentes, vagyis semmi jele nem mutatkozik annak, hogy baj lenne. Néhány évnek, de lehet, hogy évtizednek is el kell telnie ahhoz, hogy a betegség megmutatkozzon. A figyelmeztető jelek között említhetjük a hányingert, gyengeséget, étvágytalanságot, koncentráció zavart. Ezenkívül fájdalom jelentkezhet a has középső-felső részén, és sötét foltok jelenhetnek meg a bőrön. Azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, a probléma még csak súlyosbodhat. Az alkohol teljes elhagyásával és néhány jótanács betartásával az elzsírosodott máj állapota javítható. A betegség viszont nem gyógyítható teljesen, de megelőzhetőek más szövődmények, mint például a cukorbetegség kialakulása, vagy a májfunkciók romlása.

Akik ebben a betegségben szenvednek, azonnal szigorú diétás étrendre kell átálljanak. Mindenki, aki elzsírosodott máj problémájával küzd, de főleg a túlsúlyos emberek jó, ha teljesen lemondanak a zsíros ételek fogyasztásáról és az alkoholról. Ajánlott a rendszeres mozgást is beiktatni a hétköznapokba.

Milyen diéta ajánlott?

Mindenképpen csökkenteni kell a kalóriabevitelt. Jó, ha az illető beteg mellőzi a szénhidrátok túlzott fogyasztását, a fehér kenyeret, a krumpliféléket, tésztákat, cukrot, kukoricát, transzzsírokat. A margarint ajánlott teljesen vajra cserélni, a főzéshez pedig jobb az olívaolaj használata.

A másik fontos dolog, amit érdemes betartani, hogy korlátozni kell a fölösleges gyógyszerek beszedését. Ha csak lehet, részesítsük előnyben a természetes gyógymódokat, mert a gyógyszerek sokszor káros hatással vannak a máj működésére.

Készítsünk teát a májzsírosodás kezelésére

Szükségünk lesz 2 evőkanál apróra vágott gyermekláncfű gyökérre és 200 ml vízre. A forró vizet öntsük a gyermekláncfű gyökérre, fedjük le, és hagyjuk 20 percig ázni. Reggel és este igyuk éhgyomorra.

Tea májzsugorodás kezelésére

Hozzávalók: 20 gramm cickafark, 20 gramm lóhere, 20 gramm csalán, 20 gramm körömvirág, 20 gramm kukorica bajusz, 20 gramm komló, 250 ml víz.

Elkészítés: A hozzávalókat keverjük össze, majd forrázzuk le a vízzel, fedjük le, hagyjuk harminc percet állni. Édesítés nélkül reggel és este fogyasszuk.

Forrás: Arany gondolatok