Az OceanGate megpróbált már előre minden felelősséget az utasokra rátolni. Lehetőleg mindenben.
Tanúsítvány nélkül merült a Titan tengeralattjáró, amely 5 emberrel a kabinjával az Atlanti-óceánban robbant fel, és maradványai pár száz méterrel a Titanic roncsai mellett süllyedtek hullámsírba
– olvasható a 24.hu cikkében.
Az írásban az is szerepel az amerikai TMZ portál információira hivatkozva, hogy a jármű olyan anyagokból készülhetett, amelyeket nem használnak széles körben az emberek által használt tengeralattjárókhoz.
A Titan búvárhajót készítő cég lemondó nyilatkozatát – amelyet egy tavalyi túrán már aláíratott az utasokkal – is megszerezte a lap, ebben az szerepel, hogy „az óceán felszíne alá merülve a hajó rendkívüli nyomásnak van kitéve, és ha a hajó meghibásodik, amikor a fedélzetén tartózkodom, súlyos sérüléssel vagy halállal is végződhet. Tudomásul veszem, hogy bármikor visszautasíthatom az óceán felszíne alá merülést vagy a művelet bármely tevékenységében való részvételt”.
Továbbá: „a segédhajók olyan ipari hajók, amelyeket nem kifejezetten utasszállításra terveztek, és számos veszélyt rejtenek magukban, többek között, de nem kizárólagosan nagy/nehéz tárgyakat, nehéz lengőajtókat és alacsony túlnyúlásokat. Ezek még veszélyesebbé válhatnak erős hullámzás esetén. Ezenkívül a művelet során felszállhatok kisméretű hajókra és egyéb eszközökre is, ami során felmerülhet anyagi kár, sérülés, rokkantság vagy halál is”.
A nyilatkozó tudomásul veszi azt is, „hogy ha segít a búvárhajó szervizeltetésében vagy üzemeltetésében, akkor nagynyomású gázokkal, tiszta oxigénnel, nagyfeszültségű elektromos rendszerekkel veszélyeknek lesz kitéve, amely ugyancsak sérüléshez vagy halálhoz vezethet”.
Végül pedig: „megértettem a művelet során végzett tevékenységekben rejlő kockázatokat, és ezennel teljes felelősséget vállalok az anyagi károk, sérülések, rokkantság és halálesetek minden kockázatáért”.
A szöveg azzal zárul, hogy a nyilatkozó, illetve a családja, az örökösei vagy jogi képviselői lemondanak arról, hogy felelősségre vonják az OceanGate-et.
A Reutersnek nyilatkozó jogászok szerint így is támadható az OceanGate a tragédiáért, ez ugyanis nem „kőbe vésett nyilatkozat”, találhatnak a bírók súlyos gondatlanságra utaló bizonyítékokat.