Home Főhírek Belföldi hírek Ez szégyen, gyalázat! (+videó)

Ez szégyen, gyalázat! (+videó)

Éhbérért dolgoznak a mentősök: mutatjuk a számokat

Botrányosan alacsony bérekért vannak az utcákon, és látják el a betegeket nap mint nap a mentősök. Az eddig beígért béremelések a Mentődolgozók Szövetsége szerint sehol nincsenek, nem véletlen, hogy hatalmas tüntetést szerveznek május 31-re az érintettek. Mutatjuk a megdöbbentő számokat.

Az elmúlt napokban a mentősök béremelésével kapcsolatos hírektől volt hangos a sajtó. Balog Zoltán a múlt héten jelentette be, hogy a kormány jövőre 10, négy év alatt pedig (2016 és 2019 között) összesen 67 százalékos béremelést hajt végre a mentősöknél. Ráadásul elméletileg ezt a 10 százalékos emelést az egészségügyi szakdolgozók tervezett béremelésén felül kapják az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) munkatársai 2018 januárjában.

„A 67 százalékos emelés jól hangzik, de a nettó fizetéseket ez nem fogja 67 százalékkal megemelni, ráadásul ki tudja azt, hogy mennyit fog érni a pénzünk 2019-ben? – reagálta a tervekkel kapcsolatban a Pénzcentrumnak Kusper Zsolt, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének (MOMSZ) elnöke. Többek között emiatt szerveznek tüntetést május 31-re az érinetettek. A Szövetség azonban nyitott a tárgyalásra, éppen a tegnapi napon sikerült Csató Gáborral, az Országos Mentőszolgálat főigazgatójával egyeztetniük egy tárgyalási időpontot: május 19-re.

Persze nem véletlen, hogy az érintettek elégedetlenek, hiszen a szövetség szerint a korábban beígért 60 százalékos béremelésből nem valósult meg semmi (korábban úgy tudták, hogy ezt az összeget az ágazati béremelésen felül kapták volna a dolgozók). De azt sem szabad elfelejtenünk, hogy még mindig a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén a legalacsonyabban az átlagkeresetek,ráadásul sokan nincsenek tisztában azzal sem, milyen veszélyes munkát végeznek a mentősök.

Szégyenteljes bérekért vannak az utcákon és látnak el minden beteget válogatás nélkül a mentősök. Ráadásul a korábban beígért 60 százalékos béremelésből eddig nem valósult meg semmi – tette hozzá Kusper Zsolt.
„Legyünk reálisak”

A tüntetés bejelentése után az Országos Mentőszolgálat (OMSZ ) belső levelezési rendszerén keresztül írt a dolgozóinak. A levél tanulsága szerint a feszültség csak a Magyarországi Mentődolgozók Szövetség vezetőinek érdeke, és nem a mentődolgozóké. A név nélküli levélben azt írják, nincs olyan, aki ne szeretne többet kapni, mint amennyi most jut, de azt javasolják: „legyünk reálisak. Ilyen mértékű, két éven belüli béremelés-sorozatra nemigen látunk példát máshol.” – tudta meg a Népszava.

Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója korábban pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy a mentő-életpályamodell építése elkezdődött, és ez nem csak a béremelésekben jelenik meg. Ismertetése szerint a múlt évi 26,5 százalék után az idén még 12, jövő januártól újabb 10, majd még a jövő évben további 8 százalék lesz a béremelés. Mindez azt jelenti, hogy „2018 végére a 2016. év elejéhez képest legalább 67 százalékkal több lesz a mentődolgozók fizetése” – fogalmazott.

Mindezek mellett édremes megemlíteni, hogy a az Országos Mentőszolgálatnál több szakszervezet is működik, közülük a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete (MÖSZ) tárgyalóasztalnál kíván eredményeket elérni, így a MÖSZ nem vesz részt a másik szakszervezet által május végére meghirdetett tüntetésen – írta tegnapi tudosításában az MTI.

Mennyi az annyi?

Már a McDolad’s-ban is többet lehet keresni, mint nálunk – fogalmazott a Pénzcentrumnak az egyik dolgozó.
  • Jelenleg a mentőápolók és gépkocsivezetők nettó 90-110 ezer forintotkeresnek egy hónapban.
  • Míg a mentőtisztek nettó 130-150 ezer forint között visznek haza.

A mentőirányítók pedig hasonló összeget kapnak, mint a mentőtisztek, de általában ők is mentőápolóként kezdenek el dolgozni. Aki 20-30 éve van a pályán annak valamennyit  emelkedik a bére, de ők sem igazán keresnek többet nettó 130 – 140 ezer forintnál – tudtuk meg a MOMSZ-tól.

A legtöbb mentős másod- és harmadállásban is dolgozik, és sokan még így is sokan megélhetési gondokkal küzdenek

– hívta fel figyelmünket Kusper Zsolt.

Hiába vállalnak ugyanis a mentősök több állást, a többség csak az egészségügyben tud elhelyezkedni, például a kórházak sürgősségi osztályán, esetleg alternatív mentőszolgálatoknál, de a bérek itt sem rúgnak túl magasra.

Száguldás a betegekért

Az elmúlt években már jó néhány videó felkerült az internetre arról, hogyan száguldanak, (nem kis veszélyt bevállalva) a mentősök a betegekért. Ülj be most te is egy sürgősségi autóba, nézd meg, hogyan reagálnak a gépkocsivezetők a szirénázó autóra.

Forrás és videó: MTI

További képek: Szoboszló Sound, OMSZ, Híradó, Napi

ElőzőHankook Racer Cup
KövetkezőSzomorú: kenyérre, rezsire, gyógyszerre megy el az 50 feletti magyarok pénze
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás