Az Orosz Föderáció fent bemutatott 3 fő komponense 2010 óta öt katonai körzetben van elosztva, melyek a következők:
Északi Katonai Körzet Szeveromorszk központtal;
Nyugati Katonai Körzet, Szentpétervár központtal;
Déli Katonai Körzet Rosztov-na-Donu központtal;
Központi Katonai Körzet Jekatyerinburg Központtal;
Keleti Katonai Körzet Khabarovsk központtal.
Az orosz haditengerészet
A haditengerészet négy flottából és egy flottillából áll: az Északi Flotta, a Balti Flotta, a Fekete-tengeri Flotta, a Csendes-óceáni Flotta és a Kaszpi-tengeri flottilla. A négy flotta és flotillla összesen 350 hajóból és tengeralattjáróból áll.
Az orosz haditengerészet Admiral Kasatanov nevű fregattja az orosz haditengerészet zászlófelvonási ünnepségét követően, amikor a fregatt csatlakozik az orosz haditengerészethez, Szentpéterváron. FORRÁS: SPUTNIK VIA AFP/ALEXEI DANICHEV
A 2020-as adatok alapján hozzávetőlegesen 160.000 főből áll az orosz haditengerészet. Az orosz védelmi minisztérium szerint a haditengerészetben a modern fegyverzet aránya 2014-ben meghaladta az 50%-ot. Egy 2019. decemberi jelentés 68%-ra becsülte ezt az arányt.
Orosz légierő
Egy Kamov Ka-52M helikopter, a Ka-52 Alligator felderítő és támadó helikopter továbbfejlesztett változata repül katonai termékek átvétele közben az oroszországi Rosztov régióban lévő katonai repülőtér területén. FORRÁS: SPUTNIK VIA AFP/SERGEY PIVOVAROV
Az Orosz Légierőt és az Orosz Légvédelmi Erőket 2015-ben összevonták az így létrejött új Orosz Légierő három alágazatból áll:
légierő, légi és rakétavédelmi erők, és űrhajózási erők. 2020-ban a bevethető erők létszáma 165.000 fő volt.
2022-BEN A LEGTÖBB ESZKÖZT FIGYELEMBE VÉVE 2092 BEVETHETŐ REPÜLŐGÉPPEL ÉS BOMBÁZÓVAL, MÍG 1543 HELIKOPTERREL RENDELKEZIK AZ OROSZ LÉGIERŐ.
A Szuhoj Szu-57 többcélú, ötödik generációs vadászgép bemutatója a MAKS 2021 Nemzetközi Repülési és Űrhajózási Díszbemutatón a Moszkva melletti Zsukovszkijban. FORRÁS: SPUTNIK VIA AFP/EVGENY ODINOKOV
AZ OROSZ LÉGIERŐ NAGYON FEJLETT ÉS MINDEN MUTATÓBAN LEKÖRÖZI AZ UKRÁN LÉGIERŐT.
Nukleáris erők
2021-ben globálisan Oroszország rendelkezett a legtöbb atombombával.
AZ ORSZÁG ÖSSZESEN 6257 ATOMTÖLTETTEL RENDELKEZIK MELYBŐL 1456 STRATÉGIAI ROBBANÓFEJET TELEPÍTETT TÖBB SZÁZ BOMBÁZÓN ÉS RAKÉTÁN KERESZTÜL, ÉS KÖZBEN FOLYAMATOSAN MODERNIZÁLJA NUKLEÁRIS HORDOZÓRENDSZERÉT.
A robbanófejeket az Új START-megállapodás rendelkezései alapján számolják, amelyet 2021 januárjában 5 évvel meghosszabbítottak. A készletéből 1760 atomtöltetet visszavont, míg 4497 töltet potenciálisan bevethető háború esetén.
Az orosz védelmi minisztérium által közzétett felvételen az orosz Varyag rakétacirkáló és az Omszk nukleáris meghajtású cirkáló tengeralattjáró P-700 Granit és P-1000 Vulkan haditengerészeti hajó elleni cirkálórakétákat indít a Csendes-óceánon egy gyakorlat során az oroszországi Kamcsatka partjainál. FORRÁS: SPUTNIK VIA AFP/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY
Atomtölteteit az ország a következő felosztásban képes bevetni:
szárazföldi indítású, immobil silók mint az R-36 és az azt helyettesítő RS-28 Sarmat
szárazföldi mobil, mint az RT-2PM2 Topol-M és az új RS-24 Yars
tengeralattjáró-alapú, mint az R-29RMU2 Layner és az RSM-56 Bulava
légi indítású robbanófejek
Az orosz szárazföldi erők
Az orosz szárazföldi erők aktív létszáma 280 ezer fő . Nagyon nagy mennyiségű járművük és felszerelésük van. Oroszország elnöke az Orosz Föderáció fegyveres erőinek legfőbb parancsnoka. Az orosz szárazföldi erők főparancsnoka az orosz szárazföldi erők legfőbb parancsnoka. Az orosz elnök nevezi ki. A szárazföldi erők főparancsnokságának székhelye Moszkvában van.
Orosz robbantó egység a szíriai Aleppóban a szír polgárháború idején. FORRÁS: UNIV_VS_RF/DMITRY_GOLOVKO
2015 óta új felszerelések, mint például az Armata univerzális harci platform, a Bumerang és a Kurganets-25, kerültek bevezetésre és elkezdték felváltani a régi járműveket, mint például a BMP-ket, BTR-eket, mint a T-72, T-90, BMP-1/2/3 és BTR-80-asokat, amelyek aktív szolgálatban voltak, de már elavultak. Az új felszerelések finanszírozása az elmúlt években jelentősen megnőtt, és az orosz védelmi ipar továbbra is új fegyverrendszereket fejleszt a szárazföldi erők számára.
2019 VÉGÉN A SZÁRAZFÖLDI ERŐK MODERN FEGYVERZETÉNEK SZINTJE KÖRÜLBELÜL A 60 SZÁZALÉKON ÁLLT.
2016-ban a szárazföldi erők két Iszkander-M rakétarendszer brigádkészletet, több Tornado-G MLRS-t és Msta-SM önjáró ágyút kaptak. Korszerűsítették a Grad-M MLRS rendszereket is. 2016-ban az orosz szárazföldi erők Buk-M3, Buk-M2, Tor-M2 és Tor-M2U légvédelmi rakétakomplexumot kaptak. Ezentúl Verba MANPADS-eket, több mint 130 BMP-3 IFV-t és BTR-82A APC-t, valamint több mint 20 Tigr-M páncélozott járművet kaptak, amelyek az Arbalet-DM harci modullal vannak felszerelve.
Egy Iszkander-M ballisztikus rakétaindító rakéta telepítése egy hadgyakorlat során, az oroszországi Ivanovo régióban. FORRÁS: SPUTNIK VIA AFP/KONSTANTIN MOROZOV
A modern fegyverek és felszerelések aránya a szárazföldi erőkben 2012 és 2020 között négyszeresére nőtt. Nyolc év alatt több mint 2500 darab páncélozott fegyvert szállítottak a szárazföldi erők harckocsi-alakulatai és katonai egységei számára, köztük több mint 1000 korszerűsített T-72B3, T-72B3M, T-80BVM és T-90M harckocsit. A motorizált lövészcsapatok több mint 1500 darab BMP-3 gyalogsági harcjárművet, korszerűsített BMP-2-t és BTR-82A (AM) páncélozott személyszállítót kaptak.
A szárazföldi erők rakétaerői és tüzérsége 2012 és 2020 között több új haditechnikai eszközt kapott – „Iskander-M” operatív-taktikai rakétarendszereket, a „Tornado” család többszörös rakétakilövő rendszereit, „Msta-SM” önjáró ágyúkat.
A szárazföldi erők légvédelmi csapatait is jelentősen korszerűsítették.
A 2020-AS MILITARY BALANCE SZERINT A SZÁRAZFÖLDI HADERŐK AKTÍVAN 2,800 HARCKOCSIVAL, 5.160 GYALOGSÁGI HARCJÁRMŰVEL, 6,100 PÁNCÉLOZOTT SZEMÉLYSZÁLLÍTÓ JÁRMŰVEL, 1.760 VONTATOTT ÉS ÖNJÁRÓ TÜZÉRSÉGGEL 1.760, 1,352 RAKÉTATÜZÉRSÉGGEL ÉS 2,531 SAM RENDSZERREL RENDELKEZETT
T-72B3M harckocsik az 1941-1945-ös Nagy Honvédő Háborúban aratott győzelem 76. évfordulója alkalmából rendezett Győzelem napi katonai parádé főpróbáján az oroszországi Szentpéterváron. FORRÁS: SPUTNIK VIA AFP/ALEXANDER GALPERIN
Ukrajna hadereje
Ukrajna fegyveres erői az ukrán szárazföldi erőkből, az ukrán haditengerészetből, az ukrán légierőből állnak. Oroszország büdzséjének csak egy töredékével rendelkeznek a 6 milliárd dolláros költségvetésükkel. Az aktív személyzet számát tekintve is mintegy negyedével rendelkeznek az oroszhoz képes a 245.000 aktívan szolgálatot teljesítő fővel. 2022-es adatok alapján Ukrajna 220 ezer tartalékos katonával rendelkezik. 2015-ös adatok szerint mintegy 7 millió fő hívható be a hadseregbe.
Ukrajnába a 2014 óta elkezdődött majd befagyott konfliktus következtében jelentős külföldi fegyverszállítmányok érkeztek, főként a NATO tagállamoktól. A kiújult konfliktus óta a szállítmányok száma jelentős emelkedést mutat. Emiatt nem igazán lehet konkrét képet adni a haderő jelenlegi állapotáról, azonban az elmondható, hogy a 2014-es Krím-félszigeti és Don-medencei háborúhoz képest jelentős javulást mutat az ukrán hadsereg. Az egész hadsereg struktúrája radikális átalakuláson ment keresztül a háború kezdete óta.
Ukrán katonák állnak egy BTR-3-as páncélozott személyszállító mellett Kijev északnyugati részén 2022. február 24-én. FORRÁS: AFP/DANIEL LEAL
AZ SZOVJETUNIÓ 1991-ES ÖSSZEOMLÁSAKOR AZ ORSZÁG JELENTŐS MENNYISÉGŰ SZOVJET HADIESZKÖZT ÖRÖKÖLT, AMELY 2014-RE JELENTŐSEN LEROBBANT ÉS ÍGY KI KELLETT VONNI FORGALOMBÓL.
1991-ben Ukrajna örökölte az összeomló Szovjetuniótól az 1. gárdahadsereget, a 13. hadsereget, a 38. hadsereget, két 6. és a 8. tankhadsereget, valamint a 32. hadtestet is. A 2014-es első orosz-ukrán háború óta keleti szomszédunk jelentős haderőfejlesztésbe kezdett.
Az ukrán szárazföldi erők
A szárazföldi erők az oroszhoz hasonlóan különböző kerületekbe csoportosulnak. A Nyugati Műveleti Parancsnokság, az Északi Műveleti Parancsnokság, a Déli Műveleti Parancsnokság, a Keleti Műveleti Parancsnokság irányítja Ukrajna szárazföldi erejét a területileg illetékes Regionális Igazgatóságokkal.
A SZÁRAZFÖLDI ERŐK 169.000 AKTÍV KATONÁVAL RENDELKEZETT 2016-BAN. UKRAJNA SZÁRAZFÖLDI ERŐI IS KORSZERŰBB HARCKOCSIKAT ÉS SZÁMOS MÁS TÍPUSÚ HARCI FELSZERELÉST KAPTAK A FEJLESZTÉSEKNEK KÖSZÖNHETŐEN.
.
Ukrán katona a „A győzelem fegyverei” című kiállítás megnyitóján, amelyet az ukrán fegyveres erők napjára időzítettek, amelyet minden évben december 6-án ünnepelnek Kijevben, a Szent Mihály téren. FORRÁS: NURPHOTO VIA AFP/VLADIMIR SINDEYEVE
A szárazföldi erők elsődleges alkotóelemei a gépesített gyalogság és a páncélos erők. Az ukrán gépesített és páncélos erők szovjet gyártmányú és modern ukrán páncélozott járművek kombinációjával vannak felszerelve, amelyek közé a T-80, T-64, T-64BM,T-72UA1, fő harckocsik BTR-4, BTR-60, BTR-70 és BTR-80 páncélozott személyszállító járművek és BMP-1, BMP-2 és BMD-2 gyalogsági harcjárművek tartoznak. A szárazföldi erők három hegyi gyalogsági dandárral is rendelkeznek.
Az ukrán légierő
A szárazföldi erőkhöz hasonlóan az ukrán légierő is jelentős és elavult szovjet technológiát örökölt. A függetlenség elnyerése óta jelentősen leromlott a légierő állapota mivel elmaradtak a fejlesztések és a fenntartásra mind egyre kevesebb pénzt fordítottak, így a legtöbb eszköz használhatatlanná vált 2014-re.
MINDEZEK ELLENÉRE AZ ORSZÁG RENDELKEZIK EURÓPA 7-IK ÉS A VILÁG 27-IK LEGNAGYOBB LÉGIEREJÉVEL.
A Fecskék orosz műrepülő csoport MiG-29-es harci gépekkel tart bemutatót a MAKSZ 2021 moszkvai nemzetközi repüléstechnikai és űrhajózási kiállításon a Moszkva melletti Zsukovszkij katonai repülőterén 2021. július 21-én. Az ukrán haderő is hasonló gépekkel rendelkezik a közös szovjet múlt miatt. FORRÁS: MTI/EPA/SZERGEJ ILNYICKIJ
A légierő egy központi parancsnokság alatt működik több területi egységgel alárendelve:
Nyugati Légi Parancsnokság Lviv központtal,
Központi Légi Parancsnokság Vasylkiv központtal,
Déli Légi Parancsnokság Odessza központtal,
Keleti Légi Parancsnokság Dnipro központtal.
Főparancsnoksága Vinnytsia városában található.
MINDÖSSZESEN 45.000 KATONÁVAL, 225 REPÜLŐVEL ÉS 519 MOBIL LÉGELHÁRÍTÓ ÜTEGGEL RENDELKEZIK AZ INTERNATIONAL INSTITUTE FOR STRATEGIC STUDIES ADATAI ALAPJÁN.
A légierőn belüli légvédelmi erő a légierő és az Ukrán Légvédelmi Erők egyesítése után vált meghatározóvá.
Ukrán haditengerészet
Az ország haditengerészete minden tekintetben jelentős mértékben le van maradva az orosz haditengerészet mögött. Nagyobb részt a Fekete-tenger medencéjében fejti ki tevékenységét. Öt részből áll: felszíni erők, tengeralattjáró erők, haditengerészeti repülés, rakéta-tüzérség és haditengerészeti gyalogság.
MINDÖSSZESEN 6500 AKTÍV SZEMÉLYZETTEL, 10 REPÜLŐVEL ÉS ÖSSZESEN 38 VÍZI JÁRMŰVEL RENDELKEZIK. A KRÍM-FÉLSZIGET MEGSZÁLLÁSA ELŐTT 15.740 EMBER SZOLGÁLT AZ UKRÁN HADITENGERÉSZETBEN, A FŐHADISZÁLLÁSUK IS SZEVASZTOPOLBAN VOLT.
Egy ukrán katona őrködik az ukrán haditengerészet Ternopil nevű hajójának fedélzetén, amely Szevasztopol kikötőjében dokkol 2014. március 6-án. FORRÁS: AFP/FILIPPO MONTEFORTE
A MEGSZÁLLÁS KÖVETKEZTÉBEN AZ ESZKÖZÖK TÖBBSÉGE A FÉLSZIGETEN MARADT, ÍGY GYAKORLATILAG A HADITENGERÉSZET TELJESEN MEGSZŰNT LÉTEZNI, MERT OROSZORSZÁG NEM ADOTT VISSZA SZÁMOS FŐBB HAJÓT AZ UKRÁNOKNAK.
Az információkat ellenőrizte és a cikk készítésében közreműködött Demkó Attila, a Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhely vezetője.