Megfagytak a Facebook vezérigazgató-tulajdonosának kapcsolatai: a Szilícium-völgyi botránysorozat folytatódik.
Ezúttal a Facebook tulajdonolta Whatsapp társalapítója, Brian Acton törte meg a csendet, s beszélt Mark Zuckerbergről. Acton most először szólalt meg a Forbesnak a Facebook vezéréről.
Mikor a Facebook 2012-ben 1 milliárd dollárért és részvényekért felvásárolta az Instagram képmegosztót, azt hihettük, ennél nagyobb költésre ebben a műfajban nem számíthatunk. Aztán 2014-ben a közösségi portál megvette a szintén népszerű Whatsappot, immáron 19 milliárd dollárért (4 milliárd dollár készpénz, 15 milliárd dollár Facebook-részvény).
A Whatsapp felhasználóinak tett ígéret szerint a csevegőalkalmazás továbbra is önállóan működik tovább, nem lesz változás sem az alkalmazás működésében, sem az üzleti modelljében.
Lett.
A Facebook bedarálta saját hirdetésekkel zsúfolt üzletébe a programot. Simán módosították a WhatsApp felhasználási feltételeit, a felhasználói adatbázisát egyesítették Facebookéval, hogy a hirdetési rendszer azonos lehessen. Jan Koum, a WhatsApp társalapítója és egykori vezérigazgatója stílusosan a Facebookon jelentette be lemondását.
A Forbesnak most megszólaló másik Whatsapp-alapító, Brian Acton tavaly novemberben lépett ki, s a Cambridge Analytica-botrány után csatlakozott a #DeleteFacebook kampányhoz.
Acton most felidézte egykori találkozását Mark Zuckerberggel, aki akkor közölte vele, hogy
„Ez valószínűleg az utolsó alkalom, amikor valaha is beszélsz velem”.
Az interjúban elmondta, hogy bár 16 milliárd dollárért vették meg a cégét, soha többé nem jutott a közelébe a Facebook-vezérnek. Jegessé vált a viszony a Whatsapp csapata és Zuckerberg között, mert az üzenetküldő alkalmazás vezetői féltették a felhasználók magánéletét a hirdetésekre kihegyezett Facebooktól. Mark Zuckerberg és az ügyvédei szerint viszont ez az egyetlen módja a jövedelemszerzésnek.
Hétfőn lépett ki a már korábban a Facebook által felvásárolt Instagram két alapítója, Kevin Systrom és Mike Krieger. Mint kiderült, az alapítók és az anyavállalattá lett Facebook között régóta vibrált a feszültség. Zuckerberg még tavasszal átrendezte a cég belső viszonyait. Bizonyára az is sokat rontott a helyzeten, hogy eltávolították az Instagram márkajelét a Facebookon megosztott fotókról.
Aztán az iszapbirkózás váratlanul káoszba ment át: jellemző, hogy a Facebook és Instagram szóvivői sem tudták, mi folyik itt, mikor Systrom az Instagram blogonelbúcsúzott.
Zuckerberg távozását a Facebook több részvényese követelte a hírhedt Cambridge Analytica-botrány után. A The Financial Times számolt be róla, hogy a befektetők szerint nem szerencsés, hogy a cég elnöke egyúttal önnön főnöke is legyen, de Zuckerberg élve 60 százalékos szavazatarányával, megakadályozta a lázadást.
A Facebook mindenható vezére a Voxnak úgy fogalmazott, hogy úgy érzi, „szerencsés a cég, amelyiket egyetlen többségi részvényes vezethet”.
Brian Acton az említett mostani Forbes cikkben így fogalmazott Zuckerbergről: „Nem tudok sokat mondani a srácról.” Senki sincs a közelében, mondta, legfeljebb egy érzelemmentes szűk csoport.
Forrás: BZI