Home Főhírek Vállalkozói szféra Ez az, amit a vállalkozók nem tudnak a cégük pénzügyi értékéről

Ez az, amit a vállalkozók nem tudnak a cégük pénzügyi értékéről

2

Minden vállalkozónak van egy elképzelése arról mennyit érhet a cége, a legtöbb vállalkozó már találkozott a cégértékelés fogalmával és módszereivel, azonban kevés vállalkozó foglalkozik tudatosan a cégérték menedzselésével.

Cégértékelést már nem csak a nagyvállalkozások vesznek igénybe, a kis- és középvállalkozók egyaránt gyakori megrendelői a szolgáltatásnak, egyre nagyobb figyelemmel és tudatossággal fordulnak a témához abból a célból, hogy vállalkozásuk pénzügyi értékét felmérjék és megismerjék hogyan tudják azt növelni.

Cikkünkben bemutatjuk azokat az általános tévhiteket, amelyek a cégértékelés körül forognak, majd rávilágítunk milyen elvárásokkal menjen neki egy kkv tulajdonosa egy ilyen projektnek.

Annyit ér a cég amennyit fizetnek érte

Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy annyi a cégérték amennyiért egy céget el lehet adni. Ez több szempontból sem helyes állítás. A cégérték és egy eladásnál használt vételár között kategorikus különbség van a fogalmat tekintve, illetve gyakorlati értelemben is különböznek, hiszen egy cég eladásánál a cégérték csak kiindulási alap a megállapodáshoz, a tényleges vételárat sok egyéb tényező fogja pozitívan és negatívan is befolyásolni.

Leggyakoribb eset szerint a vételárat az ügylet felépítése, a cégérték és a cég forgótőkéjének, nettó készpénz vagy hitelállományának figyelembevételével állapítjuk meg.

A cégértékelés csak nagyvállalkozók számára éri meg, kisvállalkozásoknál nincs haszna

Minden cégméretnek megvan a javasolt értékelési megközelítése, megfelelő módszertana. Annak érdekében, hogy egy vállalkozás növekedjen, kisvállalkozásból közepes- vagy nagyvállalkozássá váljon megfelelő stratégiát kell meghatároznia és követnie. Ha így teszi, akkor arányaiban nézve nagyobbat tudnak nőni, mint a nagyvállalatok.

Azon vállalkozóknak tehát, akik ambíciója az, hogy növeljék a vállalkozásukat, növeljék a cégük értékét előnyös, ha időben elkezdenek az értéknövelés lehetőségeivel megismerni, hogy ezáltal gyorsabb ütemben tudják elérni a kívánt méretet.

Az ingatlanok, a bejáratott vevőkör és piac, az árukészlet, illetve a működés értékét külön kell meghatározni, majd az elemek értékét összeadni

Sok cégtulajdonos indul ki hasonló a gondolatmenetből, amikor a cége értékét szeretné meghatározni, mégis a megközelítés hibás. Habár előfordul speciális esetekben, hogy elemenként külön-külön lehetséges meghatározni egy cég értékét, ez azonban ritkán a helyzet, általánosságban nem helyes.

Ennek legfőbb oka az, hogy a cégérték definíció szerint a működés által létrehozott érték, ami az „üzletfolytonosságra” alapul, tehát arra, hogy a vállalkozás folytatja a tevékenységét. Miért van így és miért nem lehet külön-külön elemenként meghatározni legtöbbször az értéket? Ennek megértéséhez tekintsünk át néhány példát. Ha például a működés és az ingatlan esetét vesszük, az egyikhez szükséges a másik.

Ha nincs ingatlan, nincs hol működnie a társaságnak, ezzel a költségtétellel számolni kell. Mivel a működést értékeljük ezért a bejáratott vevőkört sem tudjuk külön értékelni, hiszen ha egy cégnek nincs vevőköre, amin a profitját tudja realizálni, akkor nincs működése sem amit értékelni lehet. Ugyanez érvényes az árukészletre is, hiszen a vevők kiszolgálásához ez szükséges, tehát a tétel a működés részét képezi.

Azokban az esetekben szükséges nem a működés egységét értékelni, hanem az elemeit külön-külön a cégnek, amikor a működés vagy nem gazdaságos, vagy nem megfelelő mértékben profitábilis. Ilyen esetek lehetnek, ha kiemelkedően nagy az ingatlanvagyon, a forgótőke menedzsment nem megfelelő, nem jó a készletezési politika, vagy tőkeköltség alatti a profitabilitás.

Nincs szükségem cégértékelésre, meg tudom én mondani mennyit ér a vállalkozásom

A megfelelő cégértékelési szakember nem csak azzal teremt értéket az ügyfele számára, hogy a cégértékelési módszert végigvezeti, majd közli összegszerűen a cégértéket. Ennél sokkal előnyösebb, hogy az értékelés során a tapasztalatára, szakértelmére alapozva rávilágít az előnyös és a fejlesztendő területekre, levonja a megfelelő következtetéseket és javaslatokat tesz, amelyeket felhasználva a vállalkozó olyan döntéseket lesz képest hozni, amelyekkel cége értékét növelni tudja.

A megfelelő cégértékelési szakember megtalálása kulcsfontosságú, hiszen az alapos munka révén a cégérték nagy ütemű fejlődésen mehet keresztül. Hazai kis- és középvállalkozások számára a Stochrone üzleti tanácsadó megbízható partner a cégértékelés, vállalkozásfejlesztés területein. Szakembereik felkészültek és elhivatottak a hazai KKV szektor fejlesztése mellett.

Exit mobile version
Megszakítás