Home Szabadidő Állatvilág Ez az állatbetegség akár az emberre is átterjedhet

Ez az állatbetegség akár az emberre is átterjedhet

forrás: Hajnal-táj / Kossuth Rádió

A rühesség elsősorban az emlős állatok és az emberek külső élősködők által okozott fertőző bőrbetegsége, de a madarak között is előfordul.

 állatbetegség

Ezek az apró, szabad szemmel nem, vagy alig látható paraziták a megtámadott állatok bőrének felületi rétegében vándorolnak, eközben pedig alagútszerű járatokat vájnak – magyarázta Mátray Árpád állatorvos a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.

A szakember elmondta: ezzel a gazdaszervezetnek súlyos, viszketéssel és jellegzetes bőrelváltozással járó gyulladást okoznak. Kezdetben a bőr kipirul, megduzzad, majd erőteljesen korpásodik és durva ráncokat vet. Valamennyi vadon élő emlős, valamint házi és társállatfaj fertőződhet rühatkákkal.

Számos rühatkafajt ismerünk, melyek többségére gazdaspecifikussága jellemző. Vannak emellett rühatkafajok, melyek nem csupán egy állatfajban tudnak megtelepedni, hanem más, számukra idegen fajok egyedeinek erőteljes ellenállóképesség-csökkenése esetén azokon is okozhatnak bőrelváltozásokat – emelte ki az állatorvos.

Ilyen lehet a kutyában és rokonaiban – rókában, farkasban – élősködő sarcoptes vagy a macskában élősködő és leggyakrabban a fülrühességet okozó notoedres faj.

Rájuk nézve viszonylag optimális viszonyok között megbetegíthetik még az embert is – hívta fel a figyelmet Mátray Árpád.

Az embernél jelentkező tünetek jellemzője a bőr felszínén esetenként megjelenő atkák, illetve lárváik által okozott, mikroszkopikus méretű mechanikai károsodások, heves viszketés, gyulladásos folyamat kialakulása, ami főleg éjszaka, a meleg ágyban jelentkezik és a tűrhetetlenség határát súrolja.

Az Ön böngészője nem támogatja a hanganyag lejátszását!

 


Hallgassa meg a Kossuth Rádióban Mátray Árpádot!

A paraziták okozta mechanikai bőrsérülésekhez másodlagosan baktériumos, és/vagy gombás fertőzések is társulhatnak.

A tünetek jelentkezése esetén mielőbb orvoshoz kell fordulni a szakszerű ellátás végett. A kezelést a háziorvos és állatorvos irányítása mellett atkaölő szerek többszöri alkalmazásával ki kell terjeszteni egyrészt a beteg személyekre, a velük együtt élő társállatokra, másrészt azokra a textíliákra, ágyneműkre, alsóneműkre is, melyek a beteg testével közvetlenül érintkeztek – mondta el Mátray Árpád.

 

Exit mobile version
Megszakítás