A téli időszakban egy új koronavírus-variáns, a XEC válhat dominánssá.
- Az idei télen a Covid-19 ismét nagy kihívást jelenthet, mivel a XEC nevű új, rendkívül fertőző variáns terjed világszerte, melyet először Olaszországban vagy Németországban mutattak ki (erről megoszlanak a vélemények), és már a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint Magyarországon is megjelent.
- A Yale Egyetem szakértői szerint ez a variáns hamarosan uralkodóvá válhat, legalábbis az USA-ban minden bizonnyal, különösen a hidegebb hónapokban, amikor a vírus terjedése és a fertőzések száma általában megugrik. A XEC variáns júniusban bukkant fel, majd gyorsan elterjedt más európai országokban és az Egyesült Államokban is. Bár eddig nem okozott súlyosabb tüneteket, mint elődei, a rendkívül gyors terjedése aggodalmakat váltott ki.
- Fontos tudnivalók a XEC variánsról
- A XEC egy úgynevezett rekombináns variáns, amely két Omikron-alváltozat, a KP.3.3 (FLuQE) és a KS.1.1 (FLiRT) összeolvadásából jött létre. Ez azt jelenti, hogy egy személyt egyszerre két különböző variáns fertőzött meg, és a két vírus genetikai anyaga kombinálódott.
- Fotó: Renzo79 / Getty Images Hungary
- Bár a variáns így egy jelentős „ugrást” hozhat létre a vírus fejlődésében, jelenleg nem utal arra semmi, hogy súlyosabb tüneteket okozna, mint a korábbi Omikron-változatok. A szakértők szerint a fertőzés tünetei továbbra is a köhögés, láz, orrdugulás, hasmenés, valamint az íz- és szaglásvesztés lehetnek.
- Azt még nem lehet teljesen biztosan előre jelezni, hogy az új vakcinák 100%-ban hatékonyak lesznek-e a XEC ellen, de az eddigi tapasztalatok alapján bizakodók a szakértők.
- Az újonnan fejlesztett vakcinák (a frissített Pfizer és a Moderna mRNA alapú vakcinái, és a Novavax fehérjealapú oltása) a KP.2 Omikron-alváltozatra készültek, így valószínűleg védelmet nyújtanak a XEC ellen is. Az Omikron-variánsról bővebben itt írtunk.
A szakértők arra buzdítanak, hogy mindenki, aki jogosult, oltassa be magát, különösen a téli hónapok előtt, amikor a vírus gyorsabban terjedhet a zárt térben történő összejövetelek miatt. A koronavírus elleni vakcinák mellékhatásairól korábban írtunk, sőt, szakértők elismerték, hogy egyeseknél maradandó károsodást is okozhatott.
Mindenesetre a XEC terjedésének megelőzésére a szakértők javasolják az új vakcina felvételét, különösen az őszi hónapokban, de ez jelenleg még nem elérhető Magyarországon. Ezenfelül a már jól ismert óvintézkedések, mint a maszk viselése zsúfolt beltéri helyeken, valamint a beteg emberekkel való kontaktus kerülése, a rendszeres kézmosás továbbra is hatékonyak lehetnek.
Fotó: Eva-Katalin / Getty Images Hungary
Azok számára, akik megfertőződnek, a Paxlovid nevű antivirális gyógyszer elérhető, amely hatékonyan csökkentheti a súlyos megbetegedés esélyét, különösen a veszélyeztetett csoportokban.