Egymás mellett sorakoznak a fenyőfák..
Különböző méretűek és típusúak, vannak vágottak és gyökeresek. Több hete árusítják őket.
Darabos Györgyi nyolc éve nyitotta meg párjával ezt a budapesti kertészetet, ez a kilencedik ünnepi időszak, amikor fenyőfát árulnak. Egyelőre nem tapasztalnak visszaesést a forgalomban a korábbi évekhez viszonyítva
– mondja a járványhelyzetre utalva.
„Főleg az első időszakban azt lehet mondani, hogy a legnagyobb fákat akkor szoktuk eladni. Nordmann-fenyőket szeretik a legjobban, ugye az nem potyog, sokáig megmarad. Vannak, akik ragaszkodnak a hagyományokhoz, ők inkább a lucfenyőt választják. És hát igazából még vannak az ezüstösök, őket pedig a szépség miatt szokták vinni” – közölte Darabos Györgyi az Adenium Kert Kft. ügyvezetője.
„Évente országszerte másfél-, kétmillió karácsonyfa talál gazdára” – mondta Orlóci László. A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke szerint annak ellenére, hogy a kitermelés lassabban és visszafogottabban kezdődött el a vírus okozta bizonytalan helyzetben, idén is hasonló mennyiséget adhatnak el a kereskedők. Ráadásul hasonló áron, mint tavaly.
Az import termékek drágulása miatt ugyanis idén áremelkedésre számított a szakma, ám
egyelőre úgy tűnik, a tavalyihoz képest nem változtak a fenyőfaárak
– hangsúlyozta az elnök.
„Éppen tegnap voltam olyan helyen, ahol árusítottak karácsonyfát, és néztem, hogy egész szép formás fenyőket árultak ilyen négy-, ötezer forintos méteráron. Normál jegenyefenyőről beszélek, a legdrágább kategóriáról. Tehát gyakorlatilag maradtak az árak a tavalyiakhoz hasonlóan. Sőt, én azt látom, hogy nagyon sokan akciózva még lejjebb is mentek az árakkal” – fogalmazott Orlóci László.
Ez viszont egyben azt is jelenti, hogy
a kereskedőnek kisebb lesz az idei haszna, ami később még problémát is jelenthet
– véli a szakmaközi szervezet elnöke.
„Nagyon sok esetben a termelő árusít is. Tehát nagyon sok esetben megfigyelhető, hogy a termelő hozza létre azt az ideiglenes árusító helyet, ahol eladja a fenyőjét. És ilyen esetben, hogyha kevesebb lesz a bevétele, akkor a következő évi termelésnek is kevésbé lesz háttere” – tette hozzá.
A fenyőtermesztés több ezer családnak ad idehaza megélhetést évről évre – jelentette ki.
„Magyarországon elsősorban az Őrség, Zala megye környékén, valami kevés van az Északi középhegységben néhány termelő, de döntően főleg ez az alsó őrségi táj. Az utóbbi években a klímaváltozás miatt ez is egyre nehezebbé válik” – folytatta.
Importra különböző mennyiségben szorulunk, típustól függően
– emelte ki.
„A magyar piacon a magyar fenyőből elsősorban a vágottból van sok. Ez elsősorban a lucfenyő esetében döntő. A Nordmann-, jegenyefenyő esetében az utóbbi években látványos fejlődés indult. Tehát a hazai termelés is beindult, úgyhogy egyre több a saját termelés” – zárta.
Manapság egyébként már a lakásból sem kell ahhoz kimozdulnunk, hogy karácsonyfához jussunk. Egyre több webáruházból választhatjuk ki a számunkra megfelelő fenyőt. Az interneten megrendelt fákat pedig több esetben házhoz is szállítják.
Sőt, a környezettudatosság jegyében indult egy olyan internetes oldal is, ahol kép alapján tudjuk kiválasztani karácsonyfánkat. A megoldás azért „zöldtudatos”, mert csak a már megvásárolt fenyőket vágják ki, így elkerülve a túlzott kitermelést.