A jázminpakóca, vagyis a sztévia (stevia) már be is tört a maistream élelmiszeriparba, olyan óriások használják, mint a Coca Cola és a Nestlé. Édesebb a cukornál, a cukorbetegek is fogyaszthatják és alig van benne kalória, a baj, hogy „egy kicsit keserű”. Ugyanakkor az egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalat azt állítja, 2018-ban már piacra dobja „az új cukrot”.
Az elmúlt évtizedben egy alig ismert növény, ami kétszázszor édesebb a cukornál, négy milliárd dolláros üzletté nőtte ki magát, gyakorlatilag mindenben feltűnik a Coca Colátol a Heinz ketchupig – kezdi a jázminpakócában rejlő őrült lehetőségeket bemutató cikkét a Bloomberg.
A növényből készülő édesítő ugyan még csak a piac egy százalékát fedi, de óriásvállalatok egyre többet költenek rá, hogy javítsanak az ízén. A Dél-Amerikában őshonos növény 2008-ig „nem volt a radaron”. A Cargill – a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalata – ugyanis ekkor vezette be a Truvia édesítőjét az USA-ban, melynek a jázminpakóca volt az alapja.
Világhódítás Kínától a fogkrémekig
A kereslet 2011-ben kapott egy újabb óriási lökést, mikor az unió is engedélyezte, hogy élelmiszerekben használják. A csodaszer már a salátaöntetektől kezdve a rágógumin át a csecsemőknek szánt arctörlőkig, sőt fogkrémig alkalmazzák. Olyan cégek élnek vele a fentiek mellett, mint a Pepsi és a prémium csokikat gyártó Lindt – jelenleg több mint tízezer termékben van jelen.
A napos, meleg klímát kedvelő növényt pedig már a világ minden táján termesztik, Paraguayban, Argentínában, Kolumbiában, az USA-ban, Kenyában, Kínában, Vietnamban és Indiában – írják.
Még a cukor az úr
Az előretörés ellenére a tortából csak egy százalékot harap ki a sztévia, a kukoricaszirup hét, a más „ember által alkotott” édesítők tíz, míg a cukor 83 százalékot. Ugyanakkor az arányok változhatnak, hiszen jelenleg az elhízás és a cukorbetegség is modern kori népbetegségnek számít. Emellett a mesterséges szereket gyakran egészségügyi aggályok kísérik.
forrás: hirado.hu