E249-252 – Nitritek és nitrátok

A dolog igazi veszélye a kölcsönhatásokban rejlik. A nitritek magas hőnek kitéve (sütés, főzés) nitrózaminokká alakulnak át, amelyek erősen rákkeltő anyagok. Ha nitrátokat használunk élelmiszer adalékanyagként, akkor a kölcsönhatások következtében nitritekké alakulnak át. És máris körbe ért a veszély lánc.

A túlzott mennyiség részt vehet bizonyos betegségek kialakításában, például leukémia, non-Hodgkin limfóma, petefészek, vastagbél, végbél, hólyag, gyomor, nyelőcső, hasnyálmirigy és pajzsmirigyrák.. Volt már arra is példa, hogy a nitrátok és a nitritek a terhesség során is rendellenességeket okoztak, később pedig egészségügyi komplikációt a babának.

E954 – Szacharin

Nem világos, hogy mi adja az édes ízérzetet. A tapasztalatok szerint a méhek és a lepkék – amelyeket minden édes ízű folyadék vonz – nem érdeklődnek az oldott szacharin iránt, azaz nem érzik édesnek.

az elmúlt 130–140 évben sokan és sokat vizsgálták, a többi mesterségesen előállított édesítőszerhez hasonlóan időről időre felmerül, hogy a szacharin rákkeltő hatású. Ezek a szacharin esetén alaptalannak bizonyultak.Mindazonáltal általában célszerűbb természetes alapú élelmiszereket fogyasztani. Ezt figyelembe véve az EU-ban csak bizonyos csökkentett energiatartalmú ill. diabetikus élelmiszerekben engedélyezik a használatát.

Az ajánlott legnagyobb napi mennyiség 5 mg/tskg.

A szacharin nem ajánlott csecsemőknek és terhes anyáknak, mert a megfelelő vizsgálatokat nem végezték el.

E952 – Ciklamát

Az édesítőszerként használt ciklamát nevű ételadalék kromoszóma károsodást okozhat. Nagyobb mennyiségben adagolva kísérleti patkányoknál hólyagrákot idézett elő, ezért számos országban betiltották. Rendszeres fogyasztás mellett bőrirritációt és hasmenést is okoz.

A ciklamát nagy része változatlan formában távozik a szervezetből; a gyomorban lévő baktériumok azonban egy részét ciklohexaminná alakíthatják. Ezt az anyagot teszik felelőssé az állatkísérletekben megfigyelt here- és spermiumkárosodásért. Mivel azonban ez a hatás csak magas dózis mellett lépett fel, és csak bizonyos mértékig vonatkoztatható az emberre, a ciklamát okozta egészségi károsodások veszélye elenyészőnek tekinthető.

Ennek ellenére az Európai Bizottság igen alacsony ADI-értéket állapított meg, és néhány élelmiszer, köztük a rágógumi és a bonbonok esetében megtiltotta az édesítőszer használatát. Csökkentették az élelmiszerekben alkalmazott ciklamát megengedett legnagyobb mennyiségét is.

A 7 mg ciklamát/testsúlykilogrammnyi bevitel elsősorban az édesített italokkal érhető el könnyen. Az Egyesült Államokban a ciklamátot 1969-ben betiltották, miután állatkísérletek nyomán az édesítőszer rákkeltő hatását valószínűsítették.

E621 – nátrium-glutamát

A Na-glutamát egy neurotoxin, vagyis idegméreg. Tönkre teszi az agysejteket és többek között az agyalapi mirigy által irányított funkciókat. A következő tüneteket okozhatja: migrénes fejfájás, hányinger, hányás, hasmenés, asztmás rohamok, egyensúlyzavarok, mellkasi fájdalmak, erős szívdobogás, gyerekeknél viselkedési zavarok. Jelentkezhetnek allergiás tünetek is: bőrpír, orrfolyás, kiütések. Egyéni érzékenységnek megfelelően van, akinél a legkisebb mennyiség is azonnali reakciót vált ki van, akinél csendesen a felszín alatt munkálkodik. A gyerekek vannak a legnagyobb veszélynek kitéve, mert náluk a vér-agy gát fejletlenebb állapota miatt a mérgező anyagok könnyebben találnak utat az agyba. A legújabb kutatások szerint a Na-glutamát nem egyszerűen csak allergiát okoz, hanem idegi elváltozásokat is pl. Parkinson, vagy Alzheimer -kór. Káros hatásáról már 1968-ban lehetett cikket olvasni egy neves amerikai orvosi lapban, azóta számos kísérlet bizonyította sejtméreg mivoltát.

E220-228 – Kéndioxid és szulfitok

Fő felhasználási területe a borászat és a világos színű zöldségek, gyümölcsök előtartósítása. Előszeretettel alkalmazzák a háztartások és vállalkozók is a nem hőkezelt savanyúságok színének és állományának megőrzésére. Ez a vegyületcsoport már kis koncentrációban is károsítja a központi idegrendszert, és erős allergizáló hatása miatt fejfájást, allergiás, asztmás rohamokat idézhet elő..

E102 – Tartrazin

Valamivel allergénebb a többi hasonló azofestéknél. Allergiás reakciókat válthat ki az aszpirin-érzékenyeknél és asztmásoknál. Egyéb mellékhatásként felléphet migrén, torz látás, viszketés stb.

Afrikában és Svédországban széles körben használják. Norvégiában tiltott. Ausztriában és Németországban tiltott volt, ám az EU-s szabályok felülírták a helyi tiltást. Gyermekeknek és csecsemőknek készült ételekben használata nem ajánlott