A háborúról, fegyverekről, Zelenszkij és Orbán kapcsolatáról. Interjú Ukrajna magyarországi nagykövetével

Ukrajna magyarországi nagykövete nem lát feszültséget az ukrán elnök és az újraválasztott magyar miniszterelnök között. Ljubov Nepop ezt a Radio Svoboda-nak adott exkluzív interjújában mondta, kommentálva Orbán Viktor nyilatkozatát, amelyben Volodimir Zelenszkijt „ellenfelének” nevezte.

Ukrajna magyarországi nagykövete emellett kommentálta a magyar külügyminiszter Kijev elleni vádjait a magyarországi parlamenti választásokba való állítólagos beavatkozási kísérletekben. Peter Siyarto szerint a diplomata telefonon egyeztetett erről a forgatókönyvről az ukrán külügyminiszterrel.

Bővebben és részletesebben a Svoboda Rádiónak adott exkluzív interjúban, Ljubov Nepop Ukrajna magyarországi nagykövetével.

– Orbán Viktor, aki a választások megnyerése után továbbra is irányítani fogja az országot, nyilvánosan Volodimir Zelenszkijt egyik „ellenfelének” nevezte. Mit jelent ez a gyakorlatban, és milyen átalakulásra kell számítani Kijev és Budapest viszonyában az ilyen nyilatkozatok után?

– Mindannyian megértjük, hogy Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke nem volt és nem is lehetett ellenfele Magyarország miniszterelnökének vagy Magyarország egyik politikusának, ahogyan Ukrajna sem volt és nem is lehetett résztvevője a választási folyamatnak. Kizárólag a magyarság előjoga és joga eldönteni, milyen lesz a következő parlamentje, milyen hatalma lesz. És a magyar emberek választották, amit mi is tesszük

De amit meg kell értened, az az, hogy a választások mindig érzelmi folyamat. A győzelemre adott reakció is érzelmi. És őszintén reméljük, hogy most, hogy vége a választásnak, a választási kampánynak, alábbhagynak az érzelmek. Aktív együttműködésre léphetünk majd annak érdekében, hogy minden erőnket arra a veszélyre összpontosítsuk, amely nemcsak Ukrajna, hanem Magyarország számára is kiemelten fontos. Tudja, mindig itt vagyok, amikor kommunikálok a médiával és a magyar állampolgárokkal is, mindig hangsúlyozom, hogy Ukrajna nem csak a saját és Európa biztonságát védi. Ha Ukrajna nem védi meg magát, holnap orosz tankok lesznek a magyar határ közelében.

Videó

– Ezek csak érzelmek? Nem kell-e ezt a Kijev és Budapest közötti kapcsolatok megromlásának riasztó jeleként tekinteni?

– Ukrán-magyar viszonyunk körülményei között mindig meg kell őrizni a józan észt és az optimizmust. És ennek mindig segítenie kell a legnehezebb helyzetek megoldásában. Ami a kijelentéseket, érzelmeket illeti, számomra úgy tűnik, hogy a magyar fél megértette érzelmességünket, amely nélkül nem beszélhetünk az Ukrajnában folyó háborúról.

Megértettük Magyarország érzelmességét, amellyel győzelmükre reagáltak. A választásnak vége – a háború folytatódik. Ezért most minden erőfeszítésünket a háború befejezésére kell összpontosítanunk, hogy megállítsuk Putyint és megakadályozzuk, hogy elpusztítsa Ukrajnát.

– Magyarország nem kíván beavatkozni a háborúba – ezzel hivatalosan is indokolták a magyar illetékesek, hogy blokkolják a fegyverek Ukrajnába történő közvetlen magyarországi átszállítását. Lehetséges, hogy Orbán valóban fél Vlagyimir Putyintól?

– Az okokat most már kereshetjük és magyarázhatjuk – mindannyian ismerjük a hivatalos okot, amit magyar félnek hívnak, de nem ezen, hanem egy másikon szeretném hangsúlyozni – tegnap (2022.04.03., a tájékoztatás napja). a buchai és más városi atrocitások, amelyeket az orosz hadsereg elfogott – a szerk.). Tegnap mindannyian láttuk az összes szörnyűséget, ami Buchában, Irpenben, Gostomelben történt. Nekem úgy tűnik, hogy… Most beszéltünk önnel a választásokról.

Van egy nap és egy időszak a választás előtt és egy időszak a választás után. Van egy időszak azelőtt, amit Buchában, Irpenben, Gostomelben láttunk, amit még nem láttunk más megszállt városokban, és van utána. Számomra úgy tűnik, hogy most az azt követő időszakhoz érkeztünk. És minden partnerünknek, különösen Magyarországnak egyértelműen el kell ítélnie ezt a tettet. Most minden partnerünknek át kell gondolnia álláspontját, mert tudja, amikor látja ezeket a fényképeket, amikor látja ezeket a videókat, úgy gondolom, hogy minden politikusnak meg kell értenie, hogy ma nem kell Ukrajnának segítséget adnia védelmének megerősítéséhez. A képesség azt jelenti, hogy holnap nem lesz senki, aki humanitárius segítséget nyújtson.

Bucha videó

Hirmagazin.eu: Ugyanazok a képek, mindenhol, külföldön és belföldön egyaránt, annak a színháznak a részei, amit Zelinszkij rendező úr előadott a világnak. A cikk végén közreadjuk az ukrán médiák képeit is!

– Még nem láttuk, hogy Magyarország elítélné a buchai atrocitásokat. Felvetted a kapcsolatot ezzel kapcsolatban a kormány illetékeseivel?

– Igen, jelenleg a magyar fél hivatalos reakcióját várjuk ebben a kérdésben.

– Számíthatunk-e pozitív fejleményekre Magyarország Ukrajnába irányuló fegyverszállítása és fegyverszállítása terén?

Mindent megteszünk, ami tőlünk telhető, és még sok minden mást is
– Elárulom: mindent megteszünk, és még sok minden mást is azért, hogy pozitív döntés szülessen. Ugyanakkor, ahogy szokták mondani, a döntés a mi erőfeszítéseinken és a partner találkozási vágyán is múlik. De teljesen biztos lehet abban, hogy mit fogunk tenni – ukrán diplomáciánkkal, elnökünkkel és miniszterünkkel – ennek az eredménynek az elérése érdekében.

– A magyar miniszterelnök határozottan ellenezte az orosz energiaforrások bojkottját is. A választási kampány része volt, vagy tényleg elhatározta, hogy blokkolja az esetleges embargót, amelyhez Kijev ragaszkodik? Budapest nem vétózta meg azokat a szankciókat, amelyeket az Európai Unió már bevezetett Oroszországgal szemben Ukrajna teljes körű inváziója után. Hogyan értékeljük ezeket a jeleket?

A magyar kormány támogatta az Oroszországgal szemben 2014 óta bevezetett összes szankciót

– Először is a szankciókkal kapcsolatban – teljesen igaza van. A magyar kormány ugyanis 2014 óta támogatja az Oroszországgal szemben bevezetett összes szankciót, február 24-e óta pedig az összes korábban bevezetett szankciócsomagot is.

Ugyanakkor mindannyian világos álláspontot hallottunk az energiával kapcsolatban. És az a magyarázat, hogy 85 százaléka a gáztól, 60 százaléka pedig az olajtól függ. De ezért dolgozunk az Európai Unió szintjén, mert ez egy olyan kollektív megoldást foglal magában, amely különösen a valóban az orosz energiától függő országok energiafüggőségének csökkentésére irányuló intézkedéseket tartalmaz.

Minden helyreállítható, kivéve az emberi életeket. Ez a legrosszabb ár, amit Ukrajna fizet

De itt meg kell értenünk, hogy a háború sokba kerül Ukrajnának. Ezek elsősorban a mi emberi életeink. És ez a legmagasabb ár, amit fizetünk. Természetesen pusztulásról beszélünk, gazdaságról beszélünk, de minden helyreállítható, kivéve az emberéleteket. Ez a legrosszabb ár, amit Ukrajna fizet. Európa minden körülmények között, segít vagy nem segít… Ha a háború tovább tart, az mindenkinek nagyobb árat jelent. Ennek megfelelően, különösen partnereink érdeke, hogy a lehető leghamarabb elkészüljön.

Ahhoz, hogy ez hamarabb véget érjen, annyira elviselhetetlenné kell tenni a háború árát a Putyin-rezsim számára, hogy leállítsák, hogy ne lehessen többé finanszírozni a katonai gépezetet. És ebből a szempontból az energia az a terület, amely a legnagyobb csapást mérheti és nagyobb hatást érhet el. Vagyis most a bevételek feláldozásával és az energiaárak feláldozásával csökkenthetjük a háború árát. És stratégiailag a háború kevesebbe fog kerülni.

Most a bevételek feláldozásával és az energiaárak felajánlásával csökkentheti a háború árát

De visszatérve arra a kérdésre, hogy ez változni fog-e, elkezdtük. Van egy kicsit más dimenziója is a választásnak. A választás nagyon magas bizalmi mandátumot adott. Ez megint alkotmányos többség. A magas bizalmi mandátum egyben magas szintű felelősséget is jelent. A politika minden alaktól – bölcs, tapasztalt – megköveteli, hogy olyan döntéseket hozzon, amelyek megfelelnek a mai kihívásoknak. Nem hiába említettem itt a Bucha előtti és utáni helyzetet. Amit mindannyian hallottunk, amit sok politikus mondott, mielőtt látta volna e békés kisvárosok orosz megszállásának eredményeit, és amit most mondanak azután,

– ez nem jelenti azt, hogy nem volt egyértelmű álláspontjuk. Ez azt mutatja, hogy van bátorságuk olyan döntéseket hozni, amelyek választ adnak azokra a kihívásokra, amelyekkel ma szembesülünk, és amelyekkel tegnap még nem szembesültünk. És számomra úgy tűnik, hogy ez a magas szintű bizalom és felelősségvállalás ugyanezt az elszántságot követeli meg. Ilyen elszántságra és bölcsességre számítunk a magyar kormány részéről. Mert a helyzet megváltozott, és meggyőződésem, hogy a magyar emberek is támogatni fogják azokat a döntéseket, amelyek ezekre a kihívásokra válaszolnak.

– Biztonság, béke, be nem avatkozás a háborúba – ezekkel a jelszavakkal tulajdonképpen ismét Orbán Viktor került hatalomra. Mennyi az esélye annak, hogy támogatja azokat a döntéseket, amelyekre Ukrajnának szüksége van, ha a magyarok többsége egy ilyen álláspontra szavaz?

Hogyan maradhat ki a háborúból, ha nem segít Ukrajnának?
– Biztonság, béke, a háborúba való be nem avatkozás. És mi itt az ellentmondás? Magyarország békéjének és biztonságának biztosítása érdekében biztosítható-e, ha háború van Ukrajnában, vagy amikor Oroszország elfoglalja Ukrajnát és eléri a magyar határt – ez lesz Magyarország biztonsága? Nem. Hogyan maradhat ki a háborúból, ha nem segít Ukrajnának? Ha nem veszünk részt a háborúban, akkor nem engedjük meg, hogy Oroszország idejöjjön. És hogy ne jöjjön ide, ott, Ukrajnában meg kell állítani a háborút. Ki kell vonnunk az orosz csapatokat Ukrajnából, ezért nem látok ellentmondást a választási kampány során elhangzottakban, nem látok ellentmondást a magyar kormány és általában a mi céljaink között.

Segíts Ukrajnának megvédeni magát most, hogy ne kelljen megvédenie magát

Azt sem akarjuk, hogy a háború eljöjjön Európába. Mert ha Európába jön a háború, az azt jelenti, hogy Oroszország már képes volt elpusztítani minket. Ezt nem akarjuk megengedni. És mindent megteszünk ennek megakadályozása érdekében. De partnereink létfontosságú érdeke a segítségünk. És ezért hiszem, hogy amit folyamatosan mondok, amit folyamatosan hangsúlyozok, az az, hogy közös az érdekünk. Egy célunk van. Az eszközök pedig itt elérhetőek.

segíts Ukrajnának megvédeni magát most, hogy ne kelljen megvédenie magát. Erősítsd meg hadseregünk védelmi képességeit, hogy holnap ne kelljen próbára tenni hadsereged védelmi képességeit. Ez kulcsfontosságú. Éppen ezért nem látok semmiféle ellentmondást a magyar biztonság és béke védelmére vonatkozó megbízatás és a magyar kormány felé megfogalmazott elvárások és kérések között. Szerintem teljesen egybeesnek egymással.

– Amikor formális és informális találkozókon hangot ad ezeknek az elvárásoknak, találkozik-e legalább egy csipetnyi megértéssel a másik oldalról? Üres fal?

– Tudja, itt szeretném elmondani, hogy sok magyar – mind a politikai berendezkedésben, mind a többi között – nagyon sokan nem csak támogatnak minket, hanem nagyon egyértelműen párhuzamot vonnak azzal, amit Magyarország 1956-ban tapasztalt. Akik most teljes szívvel támogatnak bennünket – itt, amikor a magyar álláspontról beszélünk, akkor a mostani dolgokról kell beszélnünk. És valóban léteznek.

Meg kell említenünk a humanitárius segélyt. És ez a legnagyobb humanitárius misszió, amit Magyarország eddig végrehajtott. Senkinek sem segített annyit, mint most Ukrajnának. Ez nagyon fontos. Ezt a trükköt adják népünknek, akik kénytelenek külföldre menekülni az orosz atrocitások elől, hogy elkerüljék az orosz háborút.

Az embereink iránti pozitív érzelmek és érzelmek szolidaritásának ez a szintje szerintem az a kulcsalap, amelyen beszélünk, és mihez kezdünk most? És hogyan fejlesztjük tovább az ukrán kapcsolatokat? De erre fogjuk építeni őket. Ezekről az érzésekről. Ezekről az érzésekről az emberek között. Arról, hogy a magyarok mennyire együtt éreznek. Valójában mindent átadnak magukon, ami nekünk hiányzik. Ezért mondom, hogy ez a kormánynak adott bizalmi felhatalmazás semmiben sem mond ellent annak, amit a magyar kormánytól kérünk. És az, hogy akkor még nem voltak készen, nem jelenti azt, hogy most nem lesznek készen.

ENSZ: a háború miatt több mint 4 millió menekült hagyta el Ukrajnát, fele gyerek

Magyarország lehet és lehet az a mozdony, amely a segítségünkre lehet

És még egy fontos pont: gyakran beszélünk európai integrációról. És itt szeretném emlékeztetni, hogy Magyarország immár csatlakozott ahhoz a levélhez, amelyet nyolc ország írt alá Ukrajna felgyorsított európai uniós csatlakozása mellett. Ez egy nagyon komoly és nagyon fontos támogató gesztus, és Magyarország lehet és lehet az a mozdony, amely ebben segítségünkre lehet…

Néha megkérdezik itt, hogy miért követel tőlünk ennyit? Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megadjuk Önnek. Mindig elmagyarázom, hogy ezen nem szabad megsértődni. Amikor baj van, ahhoz mész, aki a legközelebb van, aki a legközelebb van. Szomszédok vagytok. Ezért rohanunk elsősorban szomszédainkhoz, ezért fordulunk elsősorban Önhöz, és ki érthet meg minket, ha nem? Ki segíthet nekünk, ha nem te? Ezért kérjük Önt. Ezért reméljük, hogy tud majd segíteni nekünk ebben a helyzetben.

De látjuk azokat a gesztusokat is, amelyeket Magyarország tesz értünk. És számomra úgy tűnik, hogy amikor elkezdünk erre építeni, az lehetőséget ad arra, hogy megtaláljuk azt az utat, amely garantálja mind Ukrajna, mind Magyarország biztonságát. Tudja, anélkül, hogy Ukrajna és az ukrán állam biztonsága nem garantált, Magyarország biztonsága e nélkül nem garantálható. És szerintem ezzel mindenki tisztában van.

Az ukrán külügyminisztérium visszautasítja SzijartÓ kijelentéseit Kijevnek Magyarország ügyeibe való beavatkozásáról

Az ukrán külügyminisztérium kommentálta Peter Siyyarto magyar külügyminiszter szavait Kijevnek Magyarország belügyeibe való állítólagos beavatkozásáról. Oleh Nikolenko külügyminisztériumi szóvivő szerint Ukrajnának nincsenek ilyen szándékai.

„Erkölcstelen spekulálni az ukránok hegyén, hogy politikai osztalékot kapjunk a parlamenti választások előestéjén. Magyarország belügyeibe nem avatkoztunk és nem is fogunk. A magyar nép és a történelem végső soron a magyar politikusok tetteit fogja értékelni” – mondta Nikolenko.

A külügyminisztérium szóvivője felszólította Budapestet, hogy mondjon le az Oroszországhoz való közeledésről, és ismerje fel, hogy „béke és biztonság nélkül Ukrajnában nincs béke és biztonság Magyarországon”.

„Az, hogy Orbán miniszterelnök ma megtagadja Ukrajna teljes támogatását, nem akadályozza meg Magyarországot abban, hogy belekeveredjen a háborúba, hanem Oroszországot további agresszióra hívja fel Európa mélyére” – mondta.

Peter Siyarto ma korábban kommentálta Orbán Viktor magyar miniszterelnök legfőbb ellenfelének, Peter Marki-Zaynak a posztját. Marki-Zay korábban támogatását fejezte ki Ukrajnának és annak elnökének, Volodimir Zelenszkijnek.

„Várja meg, hogy Oroszország vegyi fegyvereket használjon?” – Zelenszkij felszólalt az Oroszországgal szembeni „felfüggesztett” szankciók ellen

Az Európai Igazság szerint Siyarto beszédében Marki-Zaya megjegyzésére hivatkozva azt mondta, Kijev és a magyar ellenzék „már megegyezett”, és az ilyen kijelentések állítólag belerángatják Magyarországot az Oroszországgal vívott háborúba.

Április 3-án országgyűlési választást tartanak Magyarországon. 12 év megszakítás nélküli kormányzás után Orbán Viktor hivatalban lévő magyar miniszterelnök (Fidesz) szembeszáll Marki-Zay Péterrel, az egyesült ellenzék jelöltjével.

Kijev bírálta Siyarto kijelentéseit, miszerint nem engedik át a fegyverszállítást Ukrajnának Magyarországon keresztül

– Térjünk vissza a választások előtti időszakhoz. A magyar külügyminiszter az ukrán diplomácia vezetőjével folytatott beszélgetésére hivatkozva kijelentette, hogy Ukrajna igyekszik beavatkozni akarata kifejezésének folyamatába. Úgy tűnik, Dmytro Kuleba megkérdezte, hogy ez lehetséges-e. Volt egyáltalán ilyen beszélgetés?

Ukrajna nemhogy nem avatkozott be, de meg sem próbált beavatkozni a magyar választásokba

– Egyáltalán nem tudom, hogy Siyarto úr milyen beszélgetésre utal, de bátran és teljes garanciával kijelenthetem, hogy Ukrajna nemhogy nem avatkozott be, de meg sem próbált beavatkozni a magyar választásokba, ön pedig csak figyelni tudja az összes tisztviselő minden nyilatkozatát ebben az időszakban. Nemcsak egyetlen politikai erő említését sem találja ott, hanem bizonyos politikai erők támogatásának utalását sem. Nagyon tiszteljük a parlamenti választások fontosságát Magyarország számára. De azt várjuk, hogy Magyarország megértse, miközben tiszteletben tartja ennek a folyamatnak a jelentőségét, hogy Ukrajnának ebben az időszakban némileg más problémái voltak, és sajnos továbbra is fennállnak.

Államunk egyetlen kulcsfontosságú célja az orosz agresszió megállítása volt és az is marad

Államunk egyetlen kulcsfontosságú célja pedig mostanra az volt és az is marad – az orosz agresszió megállítása. Fellebbeztünk, fellebbezünk és továbbra is minden partnerünkhöz fordulunk segítségért, még akkor is, amikor parlamenti választásokat tartanak.

Mert nem engedhetjük meg magunknak a szünetet bizonyos fontos események miatt a szomszédainknál. Csak minden perce polgártársaink élete. Ez a mi államunk élete. Ezért a háborús diplomácia kissé eltér a békeidőbeli diplomáciától.

Ma nem rejthetjük el érzelmeinket diplomáciai, protokolláris kifejezések mögé. Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy őszinték legyünk. Egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak, hogy Ezópus nyelvét beszéljük, mert attól tartunk, hogy valaki később nem érti meg ezeket a szavakat. A lehető legvilágosabbnak kell lennünk.

A lehető legegyértelműbben, hogy minden partnerünk megértse, mit és miért kérünk. Igen, ez egy kissé szokatlan stílus. És igen, abban egyetértünk, hogy ez nem klasszikus diplomácia. De a helyzet nem klasszikus.

Ám Oroszország megsemmisítési háborúja, ez a náci módszereket alkalmazó népirtás hazánk ellen, a második világháború óta példátlan.

Úgy tűnik, senkinek sincs kétsége afelől, hogy az Oroszország által folytatott megsemmisítő háború, ez a náci módszereket alkalmazó népirtás hazánk ellen, a második világháború óta példátlan. Ezért viselkedésünknek, reakciónknak meg kell felelnie annak a valóságnak, amelyben élünk. Ezért, visszatérve a kijelentésekre, még egyszer szeretném elmondani: volt egy időszak a választás előtt és van egy időszak a választás után is. És remélem, hogy most a választások utáni időszakban vagyunk. A választásnak vége – a háború folytatódik.

– Peter Siyarto nyilatkozatai bizonyos mértékig arra utalhatnak, hogy Önt kihallgatták, és ezt a magyar kormány is észrevette már tavaly – ismertek olyan esetek a nyomozók szerint, amikor kémprogram segítségével hallgatták meg az ellenzéki politikusokat és újságírókat. Kidolgoztad azt az árnyalatot, ami most követhet? Nem a foglalkoztatás miatt kezdtek el elmélyülni benne?

– Ebben a helyzetben azt mondanám, hogy szövetségeseink előtt nincsenek titkaink. Magyarországot szövetségesnek tekintjük. És ebből a szempontból nem látok személyes veszélyt Magyarország részéről. De szeretnék itt még valamit mondani. Tudja egyébként, hogy e kijelentés elhangzása után egy nappal vagy néhány nappal nemcsak én, hanem információim szerint több magyar kolléga is kapott vírust és rosszindulatú üzenetet a telefonjára.

Oroszország nagyon aktív, különösen Magyarországon, valamint az Európai Unió és a NATO valamennyi tagállamában

Tudja, mindannyiunknak emlékeznünk kell arra, hogy nem Oroszország az egyetlen, amely Ukrajnában működik. És mellesleg ez a támadás, ami itt Magyarországon történt, egy időben történt azzal a hírekkel, hogy hazánkban is hasonló támadások zajlanak az ukrán fogyasztók telefonszámai ellen. Ezért számomra úgy tűnik, hogy jobban oda kell figyelnünk arra, amit Oroszország nem csak Ukrajna, hanem szövetségeseink területén is tesz. Oroszország nagyon aktív, különösen Magyarországon, valamint minden Európai Uniós és NATO-tagországban annak érdekében, hogy bizonyos információkhoz hozzáférhessenek, és meg kell értenünk, hogy az ukrán diplomáciai képviseletek ellen is dolgoznak.

– Hogyan csökkenthetjük az ukrán elnök és a magyar kormányfő között kialakult formai feszültséget?

Videó

Nem látok feszültséget Volodimir Zelenszkij elnökünk és Orbán Viktor miniszterelnök között

– Nem látok feszültséget Volodimir Zelenszkij elnökünk és Orbán Viktor miniszterelnök között. Mindkét politikus képes világosan és egyértelműen beszélni. Mindkét politikus egyértelműen állama érdekeit védi. De mindkét politikus nagyon világosan képes megérteni, hol van olyan stratégiai érdek, amely túlmutat a saját államán, és ez a régió és Európa érdeke.

– Volodimir Zelenszkyt és Orbán Viktort nevezték ki miniszternek. Minden politikai párt szabad és önellátó. Minden politikai kapcsolat tudáson alapul. A politikus esze nagyon fontos, de remek külpolitikája van, meg kell magyaráznia a helyzetet, és a régióban és Európában van.

Mindkét népünknek van egy nagyon fontos tulajdonsága: ez a méltóság. Becsület és méltóság. Ukránul van, magyarul van. Az ukrán vezetésnek van, a magyar vezetésnek van. És meg vagyok győződve arról, hogy ez teremti meg azt az alapot, amely lehetőséget ad nekünk az optimizmusra és a jövőbe vetett bizalomra. A diplomaták feladata pedig ilyen körülmények között mindkét oldal érvei meghallgatása. Megvédem Ukrajna érdekeit. De meg kell hallgatnom Magyarország álláspontját, hogy megtudjam, hogyan lehet ezt a két álláspontot összekapcsolni. Ez a diplomata egyetlen feladata.

Ellenkező esetben nem fogja tudni megtalálni a módját, hogy segítsen országának. De a diplomata feladata nem az, hogy ártson annak az országnak, ahol dolgozik. És ezeket az érdekeket ötvözni. És tekintettel arra, hogy meggyőződésem voltam és továbbra is Ukrajna és Magyarország érdekei – mind stratégiai, mind taktikai – egybeesnek, úgy gondolom, hogy minden erőfeszítésünknek megvan az esélye a sikerre. Legalább a magunk részéről mindent megteszünk ennek érdekében. És számítok magyar partnereink támogatására, hogy sikeresek legyünk.

– Az ukrán kormányt nyíltan aggasztja Orbán Viktor politikai erőinek győzelme a magyarországi parlamenti választásokon. A feltételezések szerint az ország totalitárius irányba indul el, és a jelenlegi miniszterelnök kapcsolata Oroszországgal csak erősödik. Van ok ezt hinni?

– Úgy gondolom, hogy a magyarországi választások és a magyar kormánynak adott felhatalmazás olyanná teszi, amely a magyar civil társadalom, a magyar állampolgárok teljes támogatását élvezi, és teljes mértékben készek vagyunk az együttműködésre.
A nyújtott segítség fontos, de amit őszintén mondunk, az nem elég
A demokrácia mindig értékeket feltételez. És ezeknek az értékeknek köszönhetően és ezekért az értékekért csatlakozott Magyarország az Európai Unióhoz és a NATO-hoz.

Magyarországon gyakran hangoztatják, hogy ha bármelyik nyugati kollégánk demokráciáról beszél, akkor már régóta benne él. És a magyarok még jól emlékeznek arra, hogyan kellett a demokráciáért küzdeni. És azt gondolom, hogy ez az emlék, hogy miként kellett küzdenünk a demokráciáért, különösen fontos szerepet játszik abban, hogy a magyarok, a magyar társadalom megértse, miért kell segítenünk Ukrajnán. Ezért úgy gondolom, hogy Magyarország helyzetét az általa tett lépéseken keresztül kell értékelni. És az, hogy most azt látjuk, hogy a nyújtott segítség fontos, de amit őszintén mondunk, az nem elég. Ez nem azért van, mert nem értékeljük. És mert a háború folytatódik.

Amíg tart, további segítséget kérünk. Addig is újabb és újabb érveket fogunk keresni. És minden alkalommal, amikor elutasítanak minket, visszatérünk, új érveket keresünk, és újra megyünk. Győzni, kérdezni, ragaszkodni, mert polgáraink életéről és hazánk életéről van szó. És soha nem fogunk itt megállni. Folytatjuk a munkát. Továbbra is hiszünk abban, hogy Magyarország többet tud adni, többet tud segíteni.

– Ukrán politikusok képviselőinek kijelentéseit látjuk, miszerint Magyarország megpróbálja kihasználni Ukrajna kiszolgáltatottságát és elvenni Kárpátalját. Van-e konkrét oka ezeknek az aggodalmaknak?

– A politikusok azért vannak, hogy nyilatkozzanak. A diplomaták azért léteznek, hogy kétoldalú kapcsolatokat fejlesszenek, és soha ne legyen alapjuk ezekre a kijelentésekre. Most már minden érzés olyan, mint egy csupasz ideg. Nem lehetünk érzelmesek azzal kapcsolatban, ami történik.

De hidd el, néha úgy tűnik számunkra, hogy partnereink hidegek és érzelemmentesek. Hidd el, ők sem ilyenek. Nem mindig mutatják meg. De érzik. És meg kell próbálnunk, értékelnünk bizonyos cselekedeteket, és figyelembe kell venni az érzelmeiket. Vegye figyelembe a vágyukat, hogy valahol segítsenek, de ugyanakkor őrizzék meg érzelmeiket.

Ezért visszatérve a kijelentésekre és a nyilvánosság előtt elhangzottakra: itt nagyon sok olyan kijelentés hangzik el, amiről hallani is fáj. Amik nem felelnek meg a valóságnak, vagy amelyek bántanak bennünket.

De a kijelentések maradnak, a tettek pedig maradnak. Ismét előre kell lépnünk, eredményeket kell elérni. Egyrészt nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne reagáljunk érzelmileg arra, ami Ukrajnában történik, másrészt nem engedhetjük meg magunknak, hogy túl érzelmesen reagáljunk olyan dolgokra, amelyek néha tényleg csak érzelmek.

Az Ukrán Fegyveres Erők vezérkara: Oroszország mintegy 18,5 ezer katonát veszített az ukrajnai háborúban

Oroszország nagyszabású katonai inváziója Ukrajna ellen február 24-én reggel óta tart. Az orosz csapatok lecsapnak a kulcsfontosságú katonai és polgári infrastruktúrára, és lerombolják a repülőtereket, katonai egységeket, olajraktárakat, benzinkutakat, templomokat, iskolákat és kórházakat.

Oroszország tagadja, hogy agressziós háborút vívna Ukrajna ellen a területén, és „különleges műveletnek” nevezi, amelynek célja „demilitarizálás és denacifikálás”.

Április 2-án az ukrán védelmi minisztérium bejelentette a teljes kijevi térség felszabadítását az orosz csapatok alól. Az orosz csapatok visszavonulása után számos tanúvallomás vált ismertté civilek tömeges halálozásáról. A hatóságok több mint 400 halálesetet jeleztek (április 3-án).

Az ukrán elnök nem zárta ki, hogy a megszállt városok és falvak elfoglalásával növekedni fog az azonosított civil áldozatok száma.

Bár az ukrán hatóságok és számos nyugati ország rámutatott Oroszország részvételére az ukrajnai háborús bűnökben, és a műholdfelvételek is megerősítették a civilek meggyilkolását, a Kreml tagadta, hogy Oroszország részt vett volna az ilyen akciókban.

Oroszországnak a civilizált világ elleni háborúját le kell állítani

Az orosz megszállók áldozatai Nova Basan faluban, Csernyihiv régióban. 2022. április 1

Galéria

02ab0000 0aff 0242 2ba2 08da15424f71 w1597 n st 02ab0000 0aff 0242 60b4 08da1564d86c w1597 n st 02ab0000 0aff 0242 553e 08da1564ddbf w1597 n st 02ab0000 0aff 0242 4128 08da15424f72 w1597 n st 02ab0000 0aff 0242 9347 08da1564dc56 w1597 n st 049b0000 0aff 0242 033d 08da1564dcb8 w1597 n st 049b0000 0aff 0242 5607 08da15424f70 w1597 n st 049b0000 0aff 0242 c765 08da1564d874 w1597 n st 049b0000 0aff 0242 de74 08da1564ddbe w1597 n st 049b0000 0aff 0242 e296 08da1564d86e w1597 n st 089d0000 0a00 0242 8fdc 08da15424f76 w1597 n st

Forrás 1

Forrás 2

Hirmagazin.eu