Trier – A pánikszerű menekülésre, otthonuk elhagyására is fel kellett készülnie egy Németországban élő kisgyermekes magyar családnak Trier városka közelében a Mosel partján. A Luxemburggal közös határfolyó vízszintje sosem látott tempóban emelkedett. A tűzoltóknak rohamtempóban kellett összerakniuk mobilgátat, amely megmenthette az ott épült házakat az áradástól, órákig bőgtek a szirénák, a lakosság is segített az elemek berakásában. A rémisztő pillanatokat az édesanya, Petra idézte fel a Blikknek.
– Hallottunk az országban történt áradásokról, ám a Mosel hetek óta 3 méteres átlagmagasságú volt, semmi előjele nem látszott az áradásnak. A gát beton tartóoszlopai mellé azért a tűzoltók kihordták az elemeket, a targoncák is készenlétben álltak a parton. Aztán a férjem szólt, hogy az előrejelzések szerint órákon belül 5 métert emelkedhet a Mosel szintje – idézte fel az anyuka.
A család 2019-ben költözött a házba, korábban soha nem éltek át hasonlót, nem csoda, hogy rettenetesen megrémültek. Főként, hogy Németország szerte számos folyó kilépett a medréből, a folyamok teljes falvakat semmisítettek meg, az áldozatok száma átlépte a százat, rengeteg ember eltűntként keresnek.
– Egyszer csak nálunk is beindultak a szirénák, hívták a lakosokat is a gátépítéshez, a férjem is rohant, remélve, hogy tud segíteni. Elképesztő sebességgel áradt a folyó. A túloldalon lévő luxemburgi városka partszakaszát átlépve már az utcákon hömpölygött a víz. Ezen az oldalon az emberek egymás után tették be az elemeket, ám így is át-átcsaptak a hullámok, halálos versenyfutás volt az idővel és a folyóval, de idejében elkészült – mondta Petra. Végül a folyó 9,5 méteren tetőzött, alig egy méter maradt a gát tetejétől.
Döbbenetes volt látni, hogy ahol két napja még kislányukkal sétáltak, vagy a vendéglő teraszán kávéztak, az mind több méter magasságú víz alá került. A mobilgát mintegy 3 méter magas. A házuk mindettől alig harminc méternyire. A folyó szintje alig húsz óra alatt 6 métert emelkedett. Szemben hattyúk úszkáltak az utcákon, a luxemburgi házak alsó szintjén két méter magasan állt a víz, a lakók felső erkélyeken állva beszélgettek. Ott a gát hiányában, már máskor is előfordult hasonló helyzet, fel vannak rá készülve. A német oldalon azonban évtizedek óta nem volt ilyen áradásra példa.
– Itt is felkészültünk a legrosszabb eshetőségekre, ha a gát felett áttörne a víz. Megbeszéltük, hogy az autóval több utcával feljebb parkolunk, a pincéből és alagsorból mindent az emeletekre hordtunk volna fel. Úgy terveztük, hogy ha jön a víz, itt maradunk mindhárman, a felső szinteken egy hétig kibírtuk volna. Ha pedig mégis menekülni kell, mert kiürítik a körzetet, akkor egy ismerősnél alhattunk volna – mondta az anyuka.
Most úgy tűnik, talán megúszták a folyó áttörését. Remegve olvasták a híreket napokon át, milyen pusztítást végeztek az áradások Németországban. A Mosel is több helyen kiöntött az alsóbb szakaszokon, komoly károkat okozva az itt élőknek óriási szerencséjük volt. – Szinte szemmagasságban úsztak a romok a folyó felszínén, hűtőszekrény, lakóautó, gáztartály. Ám mostanra megnyugodni látszik a folyó, visszatért a medrébe, de a mobilgát szilárdan áll, ha ismét rosszra fordulnának a dolgok.
Győr felkészült az árhullámra
Dézsi Csaba András, Győr város polgármestere közleményben tájékoztatta a lakosságot arról, hogy miként előzhetik meg a veszélyeket, károkat a városban: „A Duna és a Rába folyók vízgyűjtő területein lehullott nagy mennyiségű csapadék hatására árhullám érkezik hazánk területére. Ezzel összefüggésben Győrben a Rába és Mosoni-Duna vízszintje óránként 13-15 centimétert emelkedik” – írta Facebook-oldalán.
„A vízügyi adatközlések szerint a Mosoni-Duna vízszintje maholnap eléri a Móricz Zsigmond alsó rakparti út szintjét a Kossuth híd alatt. Emiatt az alsó rakparti utat bármikor lezárhatjuk a forgalom elől. A Kossuth hídon a rakpart lezárását követően csak a gyalogosok, a kerékpárosok és a Káptalandombra autóval behajtók közlekedhetnek, az átmenő autósforgalom elől a híd zárva marad az árhullám levonulásáig.”
Európa hatalmas bajban:
Galéria
1 / 11
Légi felvétel a hollandiai Roosteren közelében pusztító árvízről / Fotó: MTI/EPA/ANP/Remko De Waal
2 / 11
Megrepedt úttest az árvíz sújtotta délkelet-bajorországi Berchtesgadenben / Fotó: MTI/AP/DPA/Peter Kneffel
3 / 11
Jutta Schnelleckes (72) a lakásának nappalijában ül, amelyet az árvíz teljesen megsemmisített Németországban / Fotó: GettyImages
4 / 11
Az áradások miatt víz alá került VD8 kemping lakókocsijai a svájci Cheseaux-Noréazban / Fotó: MTI/EPA/Keystone Valentin Flauraud
5 / 11
A belga lakosok tisztítják árvízkárosult házaikat Ensivalban / Fotó: GettyImages
6 / 11
Elsodort lakókocsik a megáradt Ahr folyó felett átívelő hídon Altenahr településnél / Fotó: MTI/AP/DPA/Boris Rössler
7 / 11
Két testvér sírva, szüleik háza előtt, amelyet az áradás elpusztított Németországban / Fotó: GettyImages
8 / 11
Víz alá került autók Németországban, Erftstadtban / Fotó: GettyImages
9 / 11
Hollandiában az elárasztott utcákban próbálják menteni a menthetőt / Fotó: GettyImages
10 / 11
Így néz ki az árvíz sújtotta észak-rajna-vesztfáliai Bad Münstereifel település központja / Fotó: MTI/AP/DPA/Oliver Berg
11 / 11
megrongálódott ház a belgiumi Pepinsterben / Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu
Fotó: MTIAPDPADavid Young