Több mint egymilliárd forintba kerültek tavaly a Tiszta szoftver programban megvásárolt Microsoft-szoftverlicencek. A közoktatás számára az állam 765 millió forint értékben szerzett be Windows-frissítéshez, MS Office-hoz és iskolánként egy-egy szerverhez szükséges licencet.
A felsőoktatási intézmények maguk finanszírozzák és közösen szerzik be a szükséges engedélyeket, évi mintegy 250 millió forint értékben – tudtuk meg a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól.
A programban nyílt forráskódú programok bevezetését is támogatják a köz- és felsőoktatási intézményekben: 2014-ben 211 millió forint értékben szereztek be ilyen oktatási szoftvereket és a hozzájuk kapcsolódó bevezetési támogatást.
A tárca közlése szerint a speciális oktatási célra kifejlesztett nyílt forráskódú rendszerek 2010 óta az iskolák rendelkezésére állnak. A szélesebb körű elterjesztés érdekében akkor kellene növelni a támogatást, ha ezt az iskolák igénylik. A Microsoft-termékek licencelése a tanárok létszáma alapján történik, így mintegy 126 ezer Windows- és ugyanennyi Office-engedélyt szereztek be. A szerződés alapján viszont a teljes közoktatás, vagyis csaknem 130 ezer tanár és 1,3 millió diák használhatja a szoftvereket oktatási célra.
Kérdés, miért van szükség fizetős irodai alkalmazásokra, illetve kereskedelmi célú operációs rendszerre, amikor több ingyenes és nyílt forráskódú megoldás érhető el.
A tárca szerint jelenleg a munkaerőpiacon a cégek zöme Microsoft-programokat használ, ezért a szoftverek oktatása fontos tényező a diákok elhelyezkedése szempontjából. Ugyanakkor, tették hozzá, fontos a nyílt forráskódú programok oktatása is, ezért támogatják az iskolák ilyen projektjeit.
Bánhidi Sándorné, az Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesületének főtitkára szerint fontos, hogy az informatikaoktatás során minél több platformot, operációs rendszert és programot megismerjenek a gyerekek, ám ehhez több időre lenne szükség. Kilencedik és tizedik évfolyamon egy-egy informatikaórájuk van a diákoknak, utána legfeljebb fakultációként tanulhatják a tárgyat.Abban a kevés órában pedig inkább azokat a programokat oktatják a tanárok, amelyek a munkahelyeken is jellemzők. Hozzátette, az államnak feladata, hogy megfelelő eszközöket és körülményeket biztosítson az oktatásban, az informatikában ez pedig – gyártótól függetlenül – a szoftvereket is jelenti, ezért szükségesnek tartja a Tiszta szoftver programot.
A főtitkár inkább abban látja a problémát, hogy az informatikus hiányszakmának számít, és az alacsony óraszám miatt a tanulók többsége nem érettségizhet a tantárgyból, így valószínűleg nem az informatikát választják a továbbtanulás során. Pedig becslések szerint tízezer betöltetlen informatikusállás van ma Magyarországon.
A szakiskolákban ugyanakkor egyáltalán nincs informatika tantárgy, pedig ha valaki elmegy például raktárosnak, jó eséllyel valamilyen programban vezetik a nyilvántartást, és más munkakörökben is egyre gyakoribb a számítógép használata.
Forrás: metropol; Kép: Google;