forrás: Kossuth Rádió – Hajnal-táj
Ha öreg, kidobják, ha vemhes, kirakják. Kutya életük van a nem kívánt házi kedvenceknek. A felelőtlen állattartás és az ezzel járó állatkínzás egyik fő szezonja a nyári időszak, amikor gyakran egész almokat raknak utcára a kíméletlen gazdák. Az állatvédő szervezetek a közösségi oldalakon is próbálják felhívni az érintettek figyelmet arra, hogy mielőtt pároztatnák kutyájukat, gondolják végig azt is, mihez kezdenek a szaporulattal. Az, hogy leteszik kiskutyákat egy dobozban a menhely elé, nem megoldás – figyelmeztetnek a segítők.
Öt kutyusa van, látszik, hogy eléggé félős, védi az almot. (…) Nagyon sok olyan eset van, hogy az utcán leellik egy anyakutya. Most is az történt, hogy egy csatornanyílásba befialt. Próbáltak helyi állatbarátok megfelelő ellátást biztosítani, de nem tudtak, így az utcáról mentettük meg ezeket a szerencsétleneket – beszélt a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorának egy esetről Seres Zoltán, az Orfeusz Állatvédő Egyesület elnöke.
(MTI-fotó: Füzesi Ferenc)
A nyári ivarzási időszak után most látszanak meg a felelőtlen állattartás eredményei – hangzott el a műsorban. Azoknak az állatoknak, melyeket hagytak felelőtlenül szaporodni, most születnek meg a kicsinyeik, és nincs gazdájuk. Sajnos sokkal több a megszületett egyed, mint amennyi felelős gazda van, ez az oka annak, hogy a közösségi oldalakon se szeri, se száma a felhívásoknak. Naponta 30-50 telefonhívás érkezik az utcán zacskóban, vagy bokrok alatt talált kiskutyákról, kiscicákról vagy más módon megkínzott házi kedvencekről – tette hozzá Seres Zoltán.
Itt hallgathatja meg az összeállítást
Felhívta rá a figyelmet: egy 2004-es törvény szerint, aki háziállatot úgy tart, hogy az fizikailag vagy lelkileg károsodik, elpusztul, kitesz vagy elhagy, azzal kimeríti az állatkínzást mint bűncselekményt, amiért akár 3 évig terjedő börtön járhat.
A felelős állattartás része, hogy amikor párzási időszak van, ne engedjék a házi kedvenceket szaporodni. Annak a „kóbor” állatnak a legjobb, amelyik meg sem születik – fogalmazta meg képletesen.
Augusztus 20-án is sok kutya menekül el, megriadva a tűzijáték hangjától. Az állattartókat nem győzik arra inteni, ne vigyék a rendezvény közvetlen közelébe az ebeket, mert megriadhatnak, és akár haraphatnak is, kitéphetik magukat a gazdi kezéből.
Az állatokat könnyebben megtalálják, ha rendelkeznek mikrocsippel és azt regisztrálták. Az Orfeusz egyesület elnöke hangsúlyozta: a rendszer alapján igyekeznek az állatokat visszajuttatni gazdájukhoz, vagy ha ez nem lehetséges, új gazdát keresnek neki.
A felelős állattartásnak három fő szabálya van: kell egy megfelelő anyagi fedezet, hogy az állatnak tápot, megfelelő egészségügyi ellátást biztosítsanak, kell megfelelő tartási hely és sok időt kell az állatra fordítani. Szocializálni kell az állatot mind más állatokhoz, mind az emberhez – hangoztatta.