Az idei után a jövő évben is rekordösszegű költségvetésből, 778 milliárd forintból gazdálkodhat a Magyar Honvédség.

Egymás után állítják hadrendbe a korszerű haditechnikai eszközöket, a könnyű szállító helikopterek után most a Leopard harckocsik érkeznek. Szentkirályszabadján pedig hamarosan elkészül a honvédség új logisztikai bázisa – hangzott el az M1 Híradójában.

Napra pontosan kilenc hónappal az alapkőletétel után már tető alatt van a Magyar Honvédség az üzleti életben is világszínvonalúnak számító, digitálisan vezérelt szentkirályszabadjai raktárbázisa. A hat hektáros területen elhelyezkedő logisztikai központ egy 20 ezer négyzetméter alapterületű, tíz méter belmagasságú csarnokból, szerelőműhelyekből, gépjárműmosóból és a hozzájuk tartozó melléképületekből áll.

A 2004-ben, a Medgyessy-kormány idején felszámolt szentkirályszabadjai helikopter-bázis területén felépülő logisztikai központ a katonai szervezetek ellátását, eszközeik tárolását, kezelését biztosítja majd.

Benkő Tibor honvédelmi miniszter a helyszínen azt mondta, hogy a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében megvalósuló beruházás a NATO követelményeinek is megfelel.

„Szerves része lehet annak az úgynevezett befogadó nemzeti támogatásnak abban az esetben, ha az országba NATO kötelékeket kell fogadni, elhelyezni és kiszolgálni” – mondta  a honvédelmi miniszter.

Az új logisztikai bázis az év végére készül el.

Addigra megérkezik Tatára az első 12 darab Leopard A4-es kiképző harckocsi is. Közben folytatódik a légierő fejlesztése és elindult a hazai fegyvergyártás is.

A fejlesztések anyagi fedezetét a jövőre rekord összegű, 778 milliárd forintos honvédelmi költségvetés biztosítja. A tárca parlamenti államtitkára, Német Szilárd azt mondta, hogy lesz elegendő pénz határvédelemre és a járványügyi feladatok ellátására is.

„A 2021. évi költségvetés biztosítja mindazokat a feladatokat, amelyeket a járványügyi készültség folyamán, illetve egy esetleges második szakaszban végre kell hajtanunk, azt a lehető legmaximálisabb támogatás mellett tudja megtenni a Magyar Honvédség” – mondta Németh Szilárd.

A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára felidézte: 2010 előtt, a Bajnai kormány idején a honvédelmi költségvetés a mostaninak az egyharmada volt.  Akkor egymás után zárták be a laktanyákat és eresztették szélnek a katonákat, a technikát pedig hagyták lepusztulni.

A jelenleg zajló fejlesztéseknek az a célja, hogy a Magyar Honvédség a térség egyik meghatározó hadereje legyen.

Hiradó, M1 / Hirmagazin.eu