A hazánkkal szomszédos országokban is hóhelyzet van, de egészen biztos, hogy a legtöbb ember arra a hírre kapta fel a fejét, hogy Rómát belepte a hó. Évek óta nem volt ilyen.
Hócsatát vívtak a vatikáni Szent Péter téren
A mediterrán éghajlatú olasz fővárosban hat éve nem esett a hó. A Szibéria felől érkező hidegfront azonban ide is szokatlan hideget, és nagy havazást hozott. Rómát azonban megbénította a hó. Bezártak az iskolák, a szokásosnál jóval kevesebb busz járt, a városvezetés pedig azt tanácsolta az embereknek, hogy aki teheti, maradjon otthon.
Fagyriadó Romániában
A románokat sem kíméli a hideg, hiszen az ország egész területén másodfokú fagyriadót rendeltek el. A fővárosban mínusz tíz fok volt hétfőn napközben, vonatjáratokat töröltek az időjárási körülmények miatt.
Szerbiában és Bulgáriában is gondot okozott a hó
A szerbeknél sok helyen nehezítette a közlekedést a hó, volt ahol tíz centiméter esett. A csúszós utakon több súlyos baleset és karambol is történt.
Bulgáriában, két régióban is vörös riasztás van érvényben a hideg miatt, és a meteorológusok szerint akár negyven centiméter hó is eshet. Az utakat szinte megállás nélkül, összesen 1800 hókotró takarítja, azonban így is sok a baleset.
Másfél méteres hó van Horvátországban
Horvátország hegyvidéki részén, Gorski Kotar régióban mínusz tíz fok és másfél méteres hó van. A nagy havazás miatt a katonaságot is mozgósították a térségben.
Jég borította Svájcot és Bajorországot is
A svájci Boden-tó partján a mínusz tíz fokos hidegben és az erős szélben, szinte mindent belepett a jég.
Azok, akik a bajorországi Starnbergi-tó partjára látogattak, szintén különleges látványban volt részük. A tavat figyelő betonoroszlánok, akárcsak a part menti növényzet is jégbe burkolózott. Németországban megdőlt a hidegrekord, Zugspitzén, az ország legmagasabb hegycsúcsán mínusz 27 fokot mértek.
Nyugat-Európában is extrém hideg van
Ausztriában és Németországban is ez volt az idei tél leghidegebb éjszakája: hétfőre virradóra mínusz 30,6 fokot mértek az ausztriai Sonnblicken, míg Németország legmagasabb pontján, a Zugspitzén mínusz 27 fokos hidegről számoltak be a meteorológusok. A szomszédos országokban is extrém hideg az idő. Lengyelországban nyolcan szenvedtek fagyhalált a hét végén.
Ausztriában a nem lakott területeket tekintve hasonlóan fagyos volt az éjszaka a tiroli Alpokban található Brunnenkogelnél (mínusz 30,3 fok), illetve Dachsteinben (mínusz 26,9 fok).
A lakott területek között a karintiai Flattnitz vitte a pálmát mínusz 25,4 Celsius fokkal, míg a salzburgi St. Michael im Lungauban mínusz 25,2, a stájerországi Zeltwegben mínusz 24,3, a szintén salzburgi Mariapfarrban pedig mínusz 24,2 fokot mértek. Az osztrák fővárosban, Bécsben mínusz 15,8 fokig süllyedt éjszaka a hőmérséklet.
Az időjárás a következő napokban is igazodik február 27-e, azaz a jegesmedvék nemzetközi világnapja szellemiségéhez, és marad a sarkvidéki hideg. Szerdára virradóra még Ausztria keleti részeiben is fagypont alatti 20 fokokat mérhetnek. A várakozások szerint csütörtöktől fokozatosan enyhül az időjárás.
Németországban több helyütt mínusz 15 és mínusz 10 fok közötti legalacsonyabb értékeket mértek az éjszaka: különösen Türingiában, Szászországban, Bajorországban és Baden-Württembergben volt zord az időjárás. Az ország északkeleti területein valamivel melegebb volt, és jelentős mennyiségű hó hullott. Az elkövetkezendő napokban itt is kitart a hideg, szerdán újabb hidegrekordok dőlhetnek meg.
Nyolcan fagytak halálra a hét végén Lengyelországban
Nyolcan szenvedtek fagyhalált a hét végén Lengyelországban, ezzel november eleje óta összesen 48-an hunytak el a téli hideg miatt. Hétfőre virradó éjszaka helyenként mínusz 22 Celsius-fokot is mértek. A rendkívüli fagyok miatt az utóbbi 24 óra alatt ketten hunytak el, előzőleg vasárnap reggel két, szombaton pedig négy áldozatról számoltak be.
A lengyel országos meteorológiai szolgálat a vajdaságok többségében egyelőre első fokú riasztást rendelt el a fagyok miatt, vagyis a legalacsonyabbat a háromfokú skálán.
A hatóságok arra kérték a lakosokat, hogy riasszák a rendőrséget, ha rászoruló hajléktalanról, illetve veszélyeztetett idős, beteg, magányos emberekről van tudomásuk. Országszerte melegedőket működtetnek a rászorulók számára.
Narancssárga riasztás Romániában
Románia déli és keleti részén nehézkesen zajlik a közlekedés a téli időjárási viszonyok miatt. Hétfő hajnaltól narancssárga jelzésű fagyriadó van érvényben, hiszen a február végi időszakhoz képest szokatlan hideget mérnek. A székelyföldi Gyergyóalfaluban mérték a leghidegebbet egész Romániában, ott a hőmérséklet mínusz 22 Celsius fokra süllyedt.
A román vasúttársaság 37 járatot volt kénytelen törölni az ország déli részén, ezek többsége személyvonat, de a Bukarest és Konstanca, valamint a Nagyszeben és Craiova közötti járatokat is törölték. A vasúttársaság közlése szerint ez mintegy 4 százalékát jelenti a CFR által működtetett 1200 járatnak. Romániában bezárták a kikötőket az erős szél miatt. Bukarestben a szél 15-16 kilométer/órás sebességgel fúj, emiatt az emberi szervezet által érzett hőmérséklet mínusz 17 Celsius fokra is csökkenhet.
Hétfőn és kedden felfüggesztették az oktatást Románia hat déli megyéjében és Bukarestben.
A meteorológiai intézet hétfőn kora délután újabb figyelmeztetést adott ki, e szerint a következő órákban erősödni fog a havazás Románia déli és keleti részén, a hófúvás várhatóan még jobban megnehezíti a közlekedést. Hétfő estétől számítanak kiadósabb havazásra, így kedden reggel a hóréteg vastagsága elérheti a 15-30 centimétert.
Közlekedési fennakadások Szlovéniában és Horvátországban
Szlovéniában az erős széllökések és a rendkívüli időjárás miatt ideiglenesen lezárták a koperi kikötőt. Az egész országban fagypont alatt volt a hőmérséklet, a leghidegebb a Júliai-Alpokban, Kredarican volt, mínusz 27 fok.
A tengermelléken a legalacsonyabb hőfokot, mínusz 7 fokot, Portorozban mutatta a hőmérő, Mariborban mínusz 11, Ljubljanában mínusz 9, Muraszombatban (Murska Sobota) mínusz 12 fokot mértek. A havazás és az erős széllökések miatt több helyen leállították a forgalmat az országban.
Szlovéniában 1956-ban jegyezték az eddigi hidegrekordot, mínusz 34,5 fokot. 1996-ban ugyanakkor egymást követő 37 napon keresztül volt a hőmérséklet fagypont alatt.
Horvátországban a hófúvások miatt leállították a Horvátország belsejéből Dalmácia felé irányuló kamionforgalmat, s a tengerparti térség egyes útjait a viharos erejű szél miatt a személygépkocsik számára is lezárták.
A legtöbb hó, 230 centiméter, hétfőre virradóra a Velebit Nemzeti Parkban esett, a Plitvicei-tavakat reggelre 118, a Zágráb melletti Medvednica-hegységet pedig 100 centiméteres új hótakaró fedte.
A rossz útviszonyok miatt a hegyvidéki Gorski Kotarban frontálisan ütközött egy autóbusz és egy kamion. Tizennégyen súlyosan megsérültek, a két sofőrt életveszélyes állapotban szállították el a helyszínről a mentők.
Forrás: Hirado.hu