17.2 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeÉletmódÉletmód hírekEurópa-szerte elismerik a munkáját: Róbert 15 évesen döntötte el, hogy magától tanul...

Európa-szerte elismerik a munkáját: Róbert 15 évesen döntötte el, hogy magától tanul meg harangot önteni

Várhosszúrét — Az általa készített harangokkal akar nyomot hagyni a földön az a mindössze 22 éves felvidéki mesterember, akinek alkotásait Európa-szerte kongatják szebbnél szebb templomokban.

Ifj. Sliz Róbert autodidakta módon, azaz magát tanítva sajátította el a harangöntés művészetét, egyedülálló munkásságát tavaly az Év Ifjú Mestere címmel ismerték el a budapesti Mesterségek Ünnepén. A kiemelkedő tehetségű fiatalember lapunknak elárulta, a szakmája iránti szerelem 3-4 évesen kezdődött, amikor nagyapja elvitte őt egy falusi harangtoronyba.

Agyagkeverékből készül az öntőforma. Ebből születik majd meg a legújabb alkotás/ Fotó: MTI Komka Péter

– Később, 12 évesen elkezdtem kutatni a harangok történelmét, majd 15 évesen eldöntöttem, hogy sajátot szeretnék önteni, így elkezdtem képezni magamat. Végül három évvel később, 18 évesen elkészítettem az első, alig másfél kilós harangomat, amit jelenleg Budapesten használnak – idézte fel Róbert. Mint mondta, egy 30 kilós harang megalkotásához összesen mintegy 2 hónapra van szükség. Ennyi idő kell ahhoz, hogy elkészítse Róbert például a formát, a tartószerkezetet, a nyelvet, illetve egyéb, díszítő elemeket.

Róbert és barátja olvadt bronzzal teli tégelyt emel a magasba/ Fotó: MTI Komka Péter

– Az elején a megrendelő elmondja a kívánságát, hogy mekkora legyen a harang, milyen hang jöjjön belőle, milyen szöveg vagy címer szerepeljen rajta. Eddig körülbelül 40 darab harangot készítettem, a legnagyobb 41 kilós volt, amit kétezer euróért (650 ezer forint) vittek el Ausztriába. Épp most épül az új, nagyobb műhelyem, a régit már kinőttem – mondta Róbert, akinek a sok megrendelés miatt olykor-olykor édesapja is besegít, de van, hogy a haverokra bíz egy-egy apróbb feladatot.

Az öntőforma két felét illeszti össze a 22 éves mester/ Fotó: MTI Komka Péter

– Minden harang más, így változatos a munka, ráadásul több szakmát is el kell sajátítani hozzá. Leginkább azért szeretem, mert ha kiöntök egy harangot, akkor az én művem 500 év múlva is kongani fog – mosolyodott el az ifjú mester.

Több száz éves mesterség

A harangkészítés mestersége egészen az 5. századig nyúlik vissza, az ezzel foglalkozó szakemberek közel 1300 éven keresztül ágyúöntők is voltak egyben, akik bronzzal és acéllal dolgoztak. Magyarországon a 20. század elejéig nem volt jellemző a hazai harangöntés, inkább német vagy osztrák területekről rendeltek a templomok számára.

blikk

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner