forrás: Kossuth Rádió, Közelről
A biztonság a legfontosabb! Kamerák, hő- és füstérzékelők, vészátjárók és S.O.S. segélyhívók – a legbiztonságosabbak és legkorszerűbbek között tartják számon Európában az M6 autópálya alagútjait.
Európában a legbiztonságosabbak közt tartják számon Magyarország egyetlen közúti alagútrendszerét, ami az M6 autópályán Bátaszék és Mohács között található. A négy alagút építése során rengeteg probléma merült föl, több omlás is volt, ám a kivitelező megfelelő technológiát alkalmazva úrrá lett a nehézségeken. Az alagutakban minden szükséges eszköz rendelkezésre áll, ami a zavartalan közlekedést és a biztonságot szolgálja. A rendszeres karbantartás mellett nagyszabású katasztrófavédelmi gyakorlatot is tartottak már – hangzott el a Kossuth Rádió Közelről című műsorában.
Katasztrófaelhárítási gyakorlatot tartanak az átadás előtt álló M6-os autópálya Bátaszék és Véménd közti szakaszán lévő alagútnál az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a társszervek bevonásával 2010 februárjában. MTI Fotó: Kálmándy Ferenc
Kamrák, tűzbiztos menekülőutak, korszerű tájékoztatási rendszer
Az alagutakba a legkorszerűbb biztonságtechnikát építették be: S.O.S. segélykérőket, tűzbiztos menekülő utakat a túloldalra, 22 kamerát, hő-, füstgáz- és áthaladás-érzékelőket, vészátjárókat és modern tájékoztatási rendszert. A négy alagút forgalmát figyelő, irányító központból a nagy teljesítményű hangszórókon keresztül baleset esetén utasításokat is tudnak adni a bent rekedteknek, hogy mit tegyenek, vagy akár a kocsi hangszórójának meghatározott frekvenciáján is érkezhetnek az információk a diszpécsertől.
Kevesebb a baleset, mint máshol
Miután Magyarországon korábban nem volt ilyen közúti alagútrendszer, a sztráda öt évvel ezelőtti átadásakor tájékoztató anyagokkal látták el az autósokat arról, hogy miként kell közlekedni és viselkedni baleset esetén. Az alagút megközelítéséről, jelzésrendszeréről, az alagútban betartandó közlekedési szabályokról informálták a sofőröket, illetve arról, hogy mi a teendő műszaki hiba, tűz vagy baleset esetén.
Bár előfordulnak balesetek ezen az autópálya szakaszon is, de jóval kevesebb, mint máshol. Ennek ellenére rendszeresek a gyakorlatok. Legutóbb a tűzoltók, a mentők és a rendőrök közreműködésével azt szimulálták, hogy mi a teendője az egyes hatóságoknak akkor, ha egy ammóniát szállító tartálykocsi szenved balesetet valamelyik alagútban. Minden mozzanat úgy zajlott, mint egy éles helyzetben.
Kossuth Rádió, Közelről