A teljes munkaidős munkaviszony munkaidő kedvezménnyel való biztosítása a duális képzésben való részvétel céljából létrejövő szakképzési munkaszerződés. A kérdésben érintett munkavállaló 8 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva egy cégnél, ahol duális képzés keretében oktatni kívánják a munkavállalót 4 órában, amelyre szakképzési munkaszerződést kötnek. Milyen megoldások vannak a két jogviszony párhuzamos meglétére ebben az esetben?
A felnőttképzésben résztvevők esetén a munkabér összege arányosítható a bejelentett munkaóra alapján. Nem kötelező alkalmazni heti 40 órás munkavégzést. A napi négy órás munkavégzés a minimálbér, vagy a garantált bérminimumnak megfelelően arányosítható.
Saját munkavállaló szakirányú oktatása kétféleképpen történhet duális képzés keretében:
- Ha a foglalkoztató duális képzőhely (nyilvántartásba vette duális képzőhelyként a gazdasági kamara), köthet szakképzési munkaszerződést a saját munkavállalójával, így párhuzamosan kétféle jogviszonyt fenntartva, adókedvezmény igénybevételére jogosít.
Vagy
- Az eredeti munkaszerződés – duális képzési célú – módosítására is van lehetőség. A módosított munkaszerződés alapján kerül megszervezésre a saját dolgozó szakirányú oktatása. Ebben az esetben nincs szükség kamarai nyilvántartásba vételre, a Szocho törvény szerinti adókedvezmény nem vehető igénybe.
Saját dolgozó esetén a szakképzési munkaszerződés elemeivel módosított munkaszerződés 2024. január 1-től már nem számít szakképzési munkaszerződésnek, nem járnak utána az adókedvezmények.
Ha a gazdálkodó szervezet továbbra is érvényesíteni kívánja az adókedvezményt, akkor szerepelnie kell a duális képzőhelyek nyilvántartásában, és külön szakképzési munkaszerződést kell kötnie a képzésben résztvevő személlyel legkésőbb 2024. január 1-től.
A cég saját dolgozója (a meglévő munkaszerződését kell kiegészíteni a Szakképzési munkaszerződés elemeivel). Bére arányosítható, a normatívát a napi munkaidővel kell arányosítani. (Napi 8 órás munkaidő felel meg a 100%-os normatívának
Még mielőtt felvennénk a tanulót, ezt feltétlenül tisztázni kell, hogy tanulói vagy felnőttképzési jogviszonyban tanul, a képzési napokon hány órában foglalkoztatjuk a tanulót, mert a munkabér összegét és a lehívható normatívát alapvetően befolyásolhatja
Úgy, mint eddig, a munkahely a dolgozó munkaszerződését módosítja, a kiegészítésben, kell rögzíteni a gyakorlatra vonatkozó feltételeket, valamint a dolgozó munkabérét, és szakképzési munkabérét. Ez esetben nem kell, hogy a kamarai engedéllyel rendelkező duális képzőhely legyen, viszont nem lesz jogosult a tanuló után járó kedvezményekre sem. (Nem hívhat le normatívát, és a dolgozó tanuló munkabére sem tehető adómentessé.)
Ebben az esetben nem lesz párhuzamos jogviszony, hiszen a 1101-es munkaviszony kódon továbbra is bejelentve marad a munkavállaló.
A másik megoldás, hogy külön szakképzési munkaszerződést köt a dolgozójával. Ezt csak akkor teheti meg, ha rendelkezik kamarai engedéllyel, ez esetben jogosult a kedvezményekre is. (Lehívhat normatívát, és a dolgozó tanulói munkabére is adómentessé tehető.) Ekkor a meglévő munkaviszony mellett (1101-es kód), párhuzamosan a 1131-es jogviszonykódon is be kell jelenteni a szakképzési munkaszerződéssel rendelkező munkavállalót.
Kapcsolódó:
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara iránymutatása szerint a hagyományos szakképzési munkaszerződés mellett a tanulóval külön kell kötni „hagyományos” munkaszerződést is. Ez egy valóban hagyományos, általános munkaszerződés, vagy a tanulókra speciális munkaszerződést kell kötnie a vállalkozóknak?
A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény duális képzéssel kapcsolatos módosítás általános hatálybalépési időpontja 2023. július 1., azonban bizonyos változásokat csak szeptember 1-jétől kell alkalmazni. A módosult és új szabályok könnyebb alkalmazása érdekében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara rövid tájékoztatót állította össze a duális képzőhelyeket érintő legfontosabb változásokról.
Saját munkavállaló szakirányú oktatása a módosítás szerint kétféleképpen történhet duális képzés keretében:
ad 1: Ha a foglalkoztató duális képzőhely (nyilvántartásba vette duális képzőhelyként a gazdasági kamara), köthet szakképzési munkaszerződést a saját munkavállalójával, így párhuzamosan kétféle jogviszonyt fenntartva. Ez a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho törvény) szerinti adókedvezmény igénybevételére is jogosít.
letölthető munkaszerződés-minták
ad 2: Az eredeti munkaszerződés – duális képzési célú – módosítása továbbra is lehetőség.
A lényeges változás ez esetben, hogy bár a módosított munkaszerződés alapján kerül megszervezésre a saját dolgozó szakirányú oktatása, azonban az nem válik szakképzési munkaszerződéssé, ami számos ponton egyértelműsíti a jogalkalmazást. Ebben az esetben nincs szükség kamarai nyilvántartásba vételre, viszont a Szocho törvény szerinti adókedvezmény sem vehető igénybe.
A saját dolgozóval kötött, az eredeti munkakörre vonatkozó munkaviszonnyal párhuzamos szakképzési munkaszerződés esetén több lehetséges megoldás van a jogviszonyokra vonatkozó munkaidő megállapítása tekintetében.
Egyik lehetőség, hogy az eredeti munkaszerződést átalakíthatják – a szakirányú oktatás idejére – részmunkaidőssé, és mellé kötnek egy szintén részmunkaidős szakképzési munkaszerződést.
Ebben az esetben külön-külön kerül meghatározásra a csökkentett részmunkaidős bér, és a szakképzési munkaszerződés alapján fizetett díjazás, amit a szakképzési munkaszerződés alapján létrejövő munkaviszony időtartamával arányos kell meghatározni, utóbbit nem terhel szociális hozzájárulási adó és szja kötelezettség. A részmunkaidős bér járulékfizetési kötelezettségei nem térnek el a munkabérre vonatkozó kötelezettségektől.
Másik lehetőség, hogy megmaradhat az eredeti munkaviszony teljes munkaidős munkaviszonyként is, a szakképzési munkaszerződés pedig ezen felül vállalt részmunkaidős munkaviszonyként kezelendő.
A törvény módosítása, és a kamara tájékoztatása szerint, csak a saját munkavállalókra vonatkozóan lehet két munkaszerződés.