Az Európai Unió egy új törvény betartatására készül, amely előírja, hogy 2035-től minden eladott új autónak nulla szén-dioxid-kibocsátásúnak kell lennie, miután a németországi fordulat miatt háromhetes késésben van.
Az EU autóipara felgyorsítja panaszait a javaslat ellen, és az egyik vezérigazgató „egyszerű hülyeségnek” nevezte az új törvényt.
Az Európai Unió tagállamainak energiaügyi miniszterei 2035-ben véglegesen jóváhagyják az új CO2-kibocsátó autók értékesítésének megszüntetéséről szóló törvényt, miután Németország mentességet nyert az e-üzemanyaggal működő autókra.
Az uniós törvény előírja, hogy 2035-től minden eladott új autónak nulla szén-dioxid-kibocsátással kell rendelkeznie, 2030-tól pedig 55%-kal alacsonyabb CO2-kibocsátásúnak kell lennie a 2021-es szinthez képest.
A szavazásra a tervezettnél három héttel később kerül sor, miután a német közlekedési minisztérium az utolsó pillanatban tiltakozott a törvény ellen, azzal fenyegetve, hogy kisiklik az EU azon fő politikája, hogy az autókat összhangba hozzák az éghajlatváltozással kapcsolatos célkitűzéseihez.
Az Európai Bizottság a hétvégén megállapodást kötött Németországgal a nézeteltérés megoldása érdekében, és ígéretet tett arra, hogy a kizárólag e-üzemanyaggal működő belsőégésű motoros autók mentesülnek a 2035-ös tilalom alól.
TÖBB LÁTOGATÓT SZERETNE A GOOGLE KERESŐBŐL?
A Kulcsszo.hu csapata gyors segítséget tud adni, hogy a helyezései a keresőben pozitívan változzanak és több megrendelője legyen.
Az EU illetékesei szerint a legtöbb ország valószínűleg támogatja a törvényt, amely lehetővé tenné a törvény hatályba lépését. Olaszország és Lengyelország ellenzi, Románia és Bulgária pedig várhatóan tartózkodik.
Az új javaslatok a közelmúltban az EU autóipart is felkavarták, mivel az autógyártók azzal érvelnek, hogy az új szabályok túl költségesek, elhamarkodottak és szükségtelenek. Az Európai Bizottság szerint a szabályokra azért van szükség, hogy csökkentsék a káros kibocsátásokat, és megakadályozzák a Dieselgate-botrány megismétlődését.
Az Európai Unió országai és a törvényhozók az idén tárgyalnak az „Euro 7” javaslatokról a személygépkocsik károsanyag-kibocsátásának szigorításáról – a dízelautók esetében, de nem a benzineseknél –, valamint a nehéz tehergépjárművekre és buszokra, beleértve a nitrogén-oxidot és a szén-monoxidot is.
A Bizottság javaslata kibővíti a valós vezetési kibocsátások (RDE) tesztelését, és hozzáadja a kibocsátások folyamatos tesztelését egy fedélzeti ellenőrző rendszeren keresztül. Az Euro 7 2025 közepén lépne hatályba az autókra, 2027 közepén pedig a teherautókra és buszokra. A szabályok a gumiabroncs- és fékkibocsátásra is vonatkoznának.
A vezetők, köztük a Stellantis vezérigazgatója, Carlos Tavares szerint a szabályok „haszontalanok”, miközben az autógyártók több tízmilliárd eurót fektetnek be elektromos járművekbe (EV-kbe), és megkezdik a fosszilis tüzelésű autók kivonását. Az Iveco vezérigazgatója, Gerrit Marx „egyértelműen hülyeségnek” nevezte a javaslatokat.
Mattias Johansson, a Volvo Cars kormányzati ügyekért felelős vezetője a Reutersnek elmondta, a 2025-ös határidő „gyakorlatilag nem hagyott elegendő időt” a motorcserére. A Volvo elkötelezte magát, hogy 2030-ra teljesen elektromos lesz. Az Európai Gépjárműgyártók Szövetsége lobbicsoport szerint az Euro 7-hez képest minimális lesz a szennyezőanyag-csökkentés. A Bizottság érvelése szerint ezek jelentősek lesznek.