Észak-Korea az amerikai elnök első ázsiai látogatásával kapcsolatosan azt állította, hogy Donald Trump „könyörög a nukleáris háborúért” a Koreai-félszigeten.
Phenjan az állami hírügynökségen keresztül nyilvánosságra hozott közleményében megfogalmazza, hogy Trump körútja leleplezte „valódi természetét a világbéke elpusztítójaként”.
Donald Trump korábban ezen a héten arra figyelmeztette Észak-Koreát, hogy ne becsülje alá az Egyesült Államokat, az ázsiai látogatásán emellett igyekezett támogatást nyerni az Észak-Korea elleni szankciók kivetését illetően.
Szerdai, szöuli beszédében Trump Kim Dzsonun észak-koreai vezetőnek címezve szavait arról beszélt, hogy nem érezheti magát nagyobb biztonságban az atomfegyverek fejlesztésével sem, s hogy rezsimjét súlyos veszélybe sodorja.
„Minden lépés, amelyet ezen a sötét úton tesz, növeli a veszedelmet, amellyel szembe kell néznie” – fogalmazott Trump
Egy észak-koreai külügyminisztériumi szóvivő Trump szavaira reagálva elmondta, hogy az amerikai elnök meglátásuk szerint ismételten megpróbálta elidegeníteni a népüket a kormánytól. Hozzátette: Trump első ázsiai látogatásával lerántotta a leplet a valódi természetéről, mint a világ békéjének és stabilitásának elpusztítója, egyben
„nukleáris háborúért könyörgött a Koreai-félszigeten”.
A szóvivő szerint semmi sem állíthatja meg Észak-Koreát abban, hogy folytassa nukleáris fegyverkezési programját. A közleményt aközben adták ki, hogy az Egyesült Államok és Dél-Korea egy szokatlan közös haditengerészeti gyakorlatba kezd, amelyekben három amerikai repülőgép-hordozó is részt vesz. A hadgyakorlatban egyebek mellett a USS Ronald Reagan, Theodore Roosevelt és Nimitz, továbbá hét dél-koreai hajó is részt vesz.
A dél-koreai hadsereg közleménye szerint a haditengerészeti gyakorlat célja egyrészt a kombinált műveletek és légicsapások képességének javítása, másrészt pedig az, hogy „erős és határozott katonai készültséget” mutassanak „bármilyen észak-koreai provokáció elhárítására”.
Pénteken Trump az ázsiai-csendes-óceáni régiót arra figyelmeztette, hogy „nem ejtheti őket túszul egy diktátor” az erőszakos hódításról és a nukleáris zsarolásról szóló „torz fantáziája”, és noha Kim Dzsongunt ekkor nem nevezte meg, látszólag rá célzott.
Az amerikai elnök Kínát és Oroszországot a Phenjan elleni lehetséges gazdasági és diplomáciai szankciók kivetésére sürgette.
- Forrás: independent.co.uk, eloben.hu