Legyen tél vagy nyár, az esküvő minden évszakban különleges pillanat. Az időpont és a helyszín kiválasztása általában az ifjú pár döntése, de a lagzi nagyságát és tartalmát nagyban befolyásolják a hagyományok is.
Legyen szó szűk családi körben tartott vagy több száz fős nászról, a szervezéshez hatalmas segítséget nyújt a novemberi nagyszabású Őszi Esküvő Kiállítás.De milyenek a szokások Törökországban, Indiában, Hollandiában, vagy Mauritániában? Az alábbi összeállításból kiderül.
Tengerparti, fehér homokos esküvőről sokan álmodoznak manapság, pedig a magyar házasodási szokások sem maradnak el érdekességekben és izgalmakban a nemzetközi példáktól. A násznagynak például Törökországban is fontos szerep jut, a „sağdıc” intézi a lakodalom körüli feladatokat és gondoskodik a jókedvről, miközben a török esküvők egyik legfontosabb eleme a leánybúcsú. Ez azonban távol áll az általunk ismert, szórakoztató feladatokkal és csábító fehérneműkkel tarkított eseménytől.
A „henna éjen” az ara piros fátylat visel és a vőlegény családjának nagytiszteletű idősebb női tagja ősi mintákat fest a kezére és lábára, miközben a többi nő menyasszonysiratókat énekel. A modern menyasszonyok viszont már csak a tenyerük belső részén viselnek hennát, ami Indiában is tradicionális szokás.
Az indiai nők rózsaszín vagy piros szárit és rengeteg ékszert viselnek az esküvőn, él ugyanis a hagyomány, miszerint csak az lehet a nőké, amit magukon hordanak. A tulajdonnak már a frigy előtt is óriási jelentősége van, még ma is gyakoriak az előre elrendezett házasságok. Az „áldozatért” cserébe a násznép a szertartást követően nyolc napon át mulat, csak győzze kivárni a nászéjszakát az ifjú pár.
Ha nem is nyolc, de öt fontos kívánalma van a holland esküvőknek is: a szerelem, a boldogság, a hűség, a jólét és a férfiasság. Ez akár a hosszú, boldog házasság titka is lehet, amit több egymást követő esemény során ünnepelnek meg a barátok és rokonok.
Mivel az egyházi eskütétel nem túl gyakori a hollandoknál, a polgári szertartás után többnyire vacsora majd a „lakodalom” következik. Ez inkább hasonlít egy bulira a haverokkal, hiszen a többórás evés-ivás helyett a könnyed italozásé és a dj-k által kevert, populárisabb zenéké a főszerep. Az egyetlen romantikusabb eleme a nagy napnak, hogy a vendégek virágdíszt kapnak, amit a férfiaknak hagyományosan, a nőknek fejjel lefelé kell feltűzni.
De hogy milyen is egy bazi nagy görög lagzi? Akárcsak a népszerű filmben, a valóságban is tele van sok-sok hangos rokonnal, tengeri herkentyűkkel, ouzoval és borral, és a hagyományos görög körtáncot, a kalamatianost sem ússza meg senki.
Az általában vasárnapra szervezett házasságkötés tökéletes megkoronázása a lakodalom, amely késő délutántól másnap reggelig tart. Az esküvői torta jellegzetes alapanyagai a birs, a méz és a szezámmag, a vendégek távozáskor pedig kizárólag páratlan számú mandulás cukrot tartalmazó csomagot kapnak.
A különleges esküvői szokások között számos humorosat is találunk, Mauritániában például vallják, hogy minél húsosabb a feleség, annál sikeresebb lesz a házasság, így a menyasszonyok hízókúrával készülnek a nagy napra.
A svédeknél pedig annyira odáig vannak az esztétikumért, hogy az ifjú házasok megcsókolása is engedélyezett: ha az ara vagy a vőlegény elhagyja a termet, a bennmaradt fél csókjáért sorba állhat a vendégsereg. Kérdés azonban, hogy ezt a szokást felelevenítették-e Károly Fülöp svéd királyi herceg és Sofia Hellqvist egykori erotikus modell júniusban tartott esküvőjén is…
Forrás: delina