Esélyük sem lesz a vendégmunkásoknak itt maradni – megjelent a törvénytervezet
Bár arról a kormányfő nem ejtett szót, mindezt hogy képzeli a kabinet, a munkanélküliek és az inaktívak alapján számolt potenciális munkaerő-tartalékból nagyjából sejthető, hogy
mintegy 200-300 ezer további vendégmunkás bevonása nélkül elérhetetlen a kívánt cél.
A lapunknak korábban nyilatkozó Pro Human munkaerő-kölcsönző vállalat ügyvezető igazgatója, Juhász Csongor amellett érvelt, hogy egy vendégmunkás három magyar munkahely megmaradásához is hozzájárulhat, talán emiatt is kezdődik úgy a törvénytervezet, hogy az „Országgyűlés a magyar munkavállalók munkahelyeinek megőrzése érdekében” megalkotja a jogszabályt.
A legfrissebb hírek itt!
A tervezet rendezi azokat a szabályokat, amelyek teljesülése esetén egy vendégmunkás 180 napon belül 90 napot meghaladó tartózkodás céljából beutazhat az országba, és itt tartózkodhat. A szigorú feltételek szerint csak abban az esetben engedélyezhető a tartózkodása, ha:
- a Magyarországon foglalkoztatott vendégmunkások összlétszáma nem haladja meg a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által – a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásáért felelős miniszterrel egyetértésben – évente meghatározott összlétszámát,
- a munkavállalás olyan foglalkozásban történik, amelyet a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter – a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi foglalkoztatásáért felelős miniszterrel egyetértésben – nem zár ki.
Ami az itt-tartózkodás hosszát illeti, a készülő jogszabály szerint a vendégmunkás tartózkodási engedélye száznyolcvan napon belül kilencven napot meghaladó,
de legfeljebb két év határozott időtartamú tartózkodásra jogosít Magyarország területén, amely legfeljebb egy évvel, kizárólag munkavállalás céljából hosszabbítható meg. Az engedély érvényessége alatt és annak lejártát követően más jogcímen tartózkodási engedély kiadása belföldön nem kérelmezhető.
Ezenfelül szigorú megkötés az is, hogy a harmadik országbeli állampolgár családtagja részére családi kapcsolatra hivatkozással tartózkodási engedély nem állítható ki, továbbá nemzeti letelepedési engedélyt sem kaphat.
Mint korábban írtunk róla, Magyarországon kifejezetten alacsony a vendégmunkások száma a környező országokhoz képest: a magyarral többé-kevésbé azonos méretű munkaerőpiaccal rendelkező Csehországban 700 ezer, Ausztriában 1 millió, a hazánknál négyszer nagyobb Lengyelországban pedig mintegy 2 millió, zömében ukrán vendégmunkás dolgozott már a háború előtt is, ez a szám azóta a sokszorosára emelkedhetett.
A legfrissebb hírek itt!
Hiába lenne egyszerűbb és olcsóbb a magyar dolgozókat foglalkoztatni, a munkaerőhiány miatt jelenleg erre számos területen nincsen mód. Nem beszélve arról, hogy a beruházásokért vívott nemzetközi versenyben egyre nagyobb jelentősége van annak, hogy rendelkezésre áll-e a megfelelő létszámban a munkaerő.