A brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszere helyett alternatív megoldásokról vitáznak és szavaznak szerdán a londoni alsóház képviselői.

A volt Brexit-ügyi miniszter, David Davis szerint most lenne esély az alsóház által kétszer is nagy többséggel elutasított eredeti Brexit-megállapodás elfogadtatására.

A ház kedd este ismertetett, módosított szerdai menetrendje megerősíti, hogy a képviselők a maguk beterjesztette indítványokról tarthatnak szerdán ötórás vitát és szavazássorozatot. Ezt a lehetőséget a konzervatív párti brit kormány szándéka ellenére szavazta meg magának a ház hétfő éjjel.

Az indítvány, amelyet a Konzervatív Párt egyik tekintélyes alsóházi képviselője, Sir Oliver Letwin terjesztett be, gyakorlatilag példátlan kísérlet arra, hogy a parlament kivegye a kormány kezéből a Brexit-folyamat irányítását, és maga próbáljon valamilyen alternatív Brexit-forgatókönyv mögé többséget felsorakoztatni, így igyekezve kitörni a jelenlegi patthelyzetből.

A szavazássorozat a jövő héten folytatódhat

A képviselők úgynevezett jelzésértékű – indikatív – szavazásokat tartanak a beérkező és várhatóan preferenciális sorrendbe szedett megoldási javaslatokról. Nem biztos, hogy a szerdai voksolásoknak azonnal lesz érdemi eredményük, ha egyik javaslathoz sem sikerül első próbálkozásra többséget teremteni. Ha azonban a szavazások során kialakul egy olyan szűkebb javaslatlista, amelynek egyes elemei esetében a képviselők megítélése szerint van esély a többségi támogatásra, a szavazássorozat a jövő héten folytatódhat.

Theresa May miniszterelnök már az indikatív szavazásokról szóló javaslat vitája és megszavazása előtt közölte, hogy ez „nem kívánatos precedens”. Hozzátette: nem tud kötelezettséget vállalni arra, hogy bármely ilyen jelzésértékű szavazás eredményét a kormány ténylegesen végrehajtja.

Komoly negatív reakció

Az indikatív képviselői szavazások valóban nem kötelezik jogi erővel a kormányt cselekvésre, de több képviselő is úgy nyilatkozott kedden, hogy komoly negatív reakciója lenne, ha valamely javaslat a jelzésértékű szavazásokon nagy többséget kapna, de a kormány ennek ellenére figyelmen kívül hagyná a képviselői véleménynyilvánítást.

John Bercow házelnök feladata a vitára és indikatív szavazásra beterjesztendő javaslatok kiválasztása a képviselők által felvázolt lehetőségek közül, de az előzetes jelzések alapján várhatóan szerepel majd a javaslatok között az EU-val elért megállapodásnál „puhább Brexit” valamely formája, például az, hogy az Egyesült Királyság a Brexit után is maradjon vámuniós viszonyrendszerben az Európai Unióval vagy érvényesítse az EU egységes belső piacának szabályrendszerét, de felmerülhet az EU-tagságról tartandó újabb népszavazás vagy akár a Brexit-folyamat leállítása is.

Sokan követelik a Brexit leállítását

Ez utóbbit milliók követelik. Kedd estig csaknem 5,8 millióan írták alá azt a minap megjelent hivatalos petíciót, amely követeli, hogy a kormány vonja vissza a Brexit-folyamat elindításról két éve hozott döntést és az Egyesült Királyság maradjon az Európai Unió tagja. A szavazásra jogosult felnőtt brit lakosság 11 százaléka írta alá eddig a felhívást, ami rekord a hasonló hivatalos petíciós kezdeményezések történetében.

Az aláírások száma óránként továbbra is több ezerrel növekszik. A brit kormány azonban az újabb EU-népszavazás kiírását és a Brexit törlését egyaránt határozottan elveti.

David Davis volt Brexit-ügyi miniszter a BBC televíziónak nyilatkozva kedd este kijelentette: ha Theresa May a héten harmadszor is a ház elé terjeszti a Brexit-megállapodást, ezúttal „tisztes esély” lenne az egyezmény elfogadására. Davis, aki a Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának egyik prominens tagja, az interjúban kijelentette, hogy az EU-val elért megállapodás nem jó, de elfogadásának alternatívája „kaotikus fejlemények egész sora” lenne.

A volt Brexit-miniszter szerint már e káoszsorozatba illeszkedik az indikatív szavazásokról elfogadott indítvány is, mivel ha az ezt kezdeményező képviselők „kicsavarják a kormány kezéből” a Brexit-folyamat irányítását, az katasztrófával érne fel, és csak a jelenlegi Brexit-megállapodásnál rosszabb eredményt hozhat. Davis szerint éppen ez a kezdeményezés teremtett tisztes esélyt a Brexit-megállapodás elfogadására, ha az egyezmény a héten ismét a ház elé kerül.

Továbbra sincs meg a többség

Erről egyelőre azonban nincs döntés. Theresa May éppen előző nap jelentette ki, hogy „a dolgok jelenlegi állása alapján” továbbra sincs meg a többség a londoni alsóházban a Brexit-megállapodás elfogadásához.

A kormányfő ugyanakkor folytatja tárgyalásait a képviselőkkel. A Downing Street keddi tájékoztatása szerint May szerdán megbeszélést tart az alsóházi tory frakció rendkívül befolyásos, egyben erősen EU-szkeptikus szakpolitikai testületével, amelynek álláspontja döntő fontosságú lehet a Brexit-megállapodás sorsa szempontjából.

A brit EU-tagság eredetileg március 29-én, pénteken szűnt volna meg, de a múlt heti EU-csúcson döntés született a kilépés halasztásáról. A halasztás hossza azonban az unió által szabott feltételrendszer alapján attól függ, hogy a londoni alsóház ezen a héten elfogadja-e a Brexit-megállapodást. Ha igen, a brit EU-tagság május 22-én, rendezett körülmények között szűnik meg, ha nem, Londonnak április 12-ig van ideje arra, hogy jelezze további szándékait, egyebek mellett azt, hogy kéri-e a kilépés hosszabb halasztását. Ebben az esetben viszont Nagy-Britanniának részt kellene vennie a májusi európai parlamenti választásokon.

mti

ElőzőBalhéval indult újra Lajcsi pere: rosszul lett a bíróságon, ő maga mondta el, miért
KövetkezőElismerés tapasztalható Németországban a magyar humanitárius politika iránt
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza