A sajtóban egyre többet hallani a 2025-re tervezett bruttó 800 ezres átlag-pedagógusbérekről, melyet a kormány uniós forrásokból kíván megvalósítani.
A pozitívnak tűnő jövőkép mellett azonban a bevezetni kívánt státusztörvény miatt sokan aggódnak.
Így érinti majd a szülőket a státusztörvény elfogadása:
Többek között a tervezett teljesítményértékelési rendszer, illetve a központosítással kapcsolatban fejezte ki aggodalmát a Szülői Hang Közösség. Véleményük szerint a gyerekeket és a szülőket is hátrányosan érinti majd a benyújtott törvénytervezet elfogadása. Hogy pontosan miért, arról az alábbiakban olvashatsz.
A legfrissebb hírek itt!
Még nagyobb hátrányba kerülnek a nehézségekkel küzdő gyerekek
A hazai oktatási rendszer eddig is hadilábon állt a differenciálás, illetve felzárkóztatás terén. Ez a státusztörvény elfogadását követően még inkább jellemző lesz. A bevezetni kívánt teljesítményalapú bérezés az igazgató által évente kiosztott pontokon alapul. Ez a pontrendszer azonban nem fektet hangsúlyt a tanulási problémákkal küzdő gyerekek felzárkóztatására. Bár az ilyen jellegű munkáért is lehet kapni pontokat, a befektetett munkával nem lesz arányos. Néhány tanórán kívüli program megszervezésével jóval könnyebb lesz pluszpontokhoz jutni. Akinek tehát tanulási nehézséggel küzdő gyereke van, számíthat rá, hogy az iskola még kevésbé fogja tudni megoldani a felzárkóztatást, mint eddig.
Széteső tantestületek
Az oktatás, nevelés csapatmunka. Sok múlik a nevelőtestületen belül uralkodó hangulaton, azon, mennyire tudnak, akarnak a pedagógusok összefogni, együtt gondolkodni egy-egy közös cél érdekében. A státusztörvény elfogadásával azonban lehetőség nyílik rá, hogy a tantestületnek akár a fele óraadó tanárokból álljon. Ez egyfajta gyorssegély, mellyel az országban uralkodó általános pedagógushiányt kívánják orvosolni, ám megnehezíti a közös munkát, mert kevesebb érdemi kapcsolatot tesz lehetővé tanár és tanár között, ugyanakkor a pluszmunkák növekvő terhei az egyre kevesebb állandó státuszban lévő tanárra hárulnak majd. A széteső tantestületek még inkább frusztrált pedagógusokat, illetve még több pályaelhagyó tanárt eredményeznek majd.
A legfrissebb hírek itt!
A tanárok bármikor áthelyezhetőek lesznek
A tankerületek utasíthatják a pedagógusokat valamely más intézményben történő munkavégzésre, ha elfogadják a státusztörvényt. Szülőként tehát bármikor szembesülhetsz azzal, hogy gyermeked elveszítette kedvenc tanárát. Az állandóság, mely a gyerekek életében oly fontos, már nemcsak amiatt szenvedhet csorbát, hogy a pedagógus az alacsony bérezés miatt önszántából mond fel, hanem amiatt is, hogy a tanárt az általános pedagógushiány miatt akaratán kívül egy másik intézménybe helyezik át.
Még rugalmatlanabb oktatás
A státusztörvény elfogadásával a tanárok, óvodapedagógusok már nem dönthetnek önállóan a saját pedagógiai programjukról, azt egy felülről kinevezett igazgató teszi meg. A központosítás eredményeképpen az intézmények az éves munkarendjükről, szervezeti és működési szabályzatukról ugyancsak nem önállóan, hanem felülről döntenek. A tankerületek az iskolák költségesebb státuszait és programjait kivetethetik – ha épp spórolni szeretnének. Mindez a helyi viszonyokhoz kevésbé igazodó, még rugalmatlanabb oktatást, pedagógiai programot eredményez majd.