Home Főhírek Belföldi hírek Erre számíts a nagy pedagógussztrájk alatt

Erre számíts a nagy pedagógussztrájk alatt

Mivel jár a munkabeszüntetés? Mi lesz a gyerekkel? Erre is felkészültek a sztrájkolók

Erre számíts a nagy pedagógussztrájk alatt

 

Április 20-án lesz a jó előre, április 5-én meghirdetett országos pedagógussztrájk.

Mivel a bejelentés óta a KLIK átalakításával kapcsolatban történt csak előrelépés, de a kötelező óraszámok rögzítéséről és a bérpótlékokról még nem sikerült megegyezni, mindenképpen megtartják a tanársztrájkot, vagyis szerdán leállnak az iskolák – jelentette be Galló Istvánné, az érdekképviselet elnöke.

A köznevelési kerekasztal keddi ülésén Rétvári Bence arról beszélt, hogy a kormány megállapodott a szerdai sztrájkról a pedagógusok sztrájkbizottságával.

Az iskoláknak fogadniuk kell a diákokat, és kötelesek számukra étkezést és felügyeletet biztosítani – mondta az államtitkár.

Hány órát jelent az egésznapos sztrájk?

Mindenki annyi órában tud sztrájkolni, ahány tanítási órája, foglalkozási órája lett volna az adott napon.

Lehet-e sztrájk alatt csatlakozni, ill. kilépni a sztrájkból?

Igen, a sztrájk alatt szabadon lehet csatlakozni, és abba is lehet hagyni a sztrájkot.

Mi a helyzet azokkal, akik csak délután jönnek dolgozni?

Nekik attól az időponttól kezdődik a sztrájk, amikortól a délutáni óra vagy napközis foglalkozás kezdődik.

Mennyi pénzt vonhatnak le a sztrájkolóktól?

Azért kell pontosan vezetni, hogy ki hány órában sztrájkolt (amikor tanítási vagy foglalkozási órája lenne, ill. az igazgató vagy óvodavezető által előírt más feladat), mert ezeket az órák személyenként eltérnek. A tényleges levonást úgy kell megállapítani, hogy a sztrájkkal töltött időt a teljes munkával töltött időből kell levonni.

Kik látják el a gyerekek felügyeletét?

El lehet-e rendelni vagy engedélyezni sztrájk alatti tanítást?
Elsősorban azok látják el a gyermekek felügyeletét, akik nem sztrájkolnak. A sztrájkolók csak akkor kötelezhetők munkavégzésre, ha mindenki sztrájkol. A sztrájk alatt a nem sztrájkolók feladatait az intézményvezető, ill. intézményegység-vezető határozza meg. Ő osztja be őket a gyermekek, tanulók felügyeletére. Az intézményvezető felelőssége, hogy ha a sztrájk ideje alatt tanítást rendel el, vagy tanítást engedélyez, hogy emellett az intézményben tartózkodó gyermekek, tanulók felügyeletéről a többi, sztrájkban részt nem vevő kollégával gondoskodjon.

A gyerekeknek kell-e igazolni a napot, ha van olyan órájuk, akár csak egy is, amit megtart a nem sztrájkoló kolléga?

Attól függ, hogy az igazgató a sztrájk napja előtt miről tájékoztatta a szülőket. Ha arról, hogy az adott napon sztrájk lesz, emiatt az intézmény csak felügyeletet biztosít, a gyermekek, tanulók távolmaradását nem kell igazolni.

Több szervezet készül programokkal a diákoknak a sztrájk napjára:

A Kritikai- és Élménypedagógia Műhely a sztrájk napjára egésznapos programsorozattal készült a diákok számára:
négy helyszínen lesznek nyílt beszélgetések, workshopok, slam poetry előadás, írószeminárium, közös alkotás, játék, beszélgetés és zenélés.

A Radar Ifjúsági Információs és Tanácsadó Irodameghosszabított nyitvatartással, reggel 8 órától várja a diákokat, játékokkal, közös leckeírással, beszélgetéssel.

A veresegyházi Köz-Pont Ifjúsági Ház / Támaszpont MOPKAis hosszabb nyitvatartási idővel készül a sztrájk idejére, itt Álomiskolát építhetnek majd a diákok.

A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke múlt csütörtökön bejelentette: a pedagógusok sztrájkbizottsága azt kezdeményezi, hogy az egész napos országos pedagógussztrájk mellett április 20-án délben öt percre országszerte „álljon le az élet”. Vagyis azt kérik, hogy ne legyen kiszolgálás az üzletekben, ne legyen ügyintézés a hivatalokban, álljon meg a közlekedés, ezzel azt üzenve a kormánynak, hogy ha nem működik az iskola, semmi nem működik az országban – magyarázta Galló Istvánné az MTI-nek.

A pedagógusok sztrájkjához egyre többen csatlakoznak: a Magyar Szakszervezeti Szövetség például ma jelnetette be, hogy forgalomlassító autós demonstrációval készülnek szerda reggel – megbénulhat a főváros.

A kék szalagokkal és zászlókkal díszített, több tucatnyi magánjármű volánjánál zömében szakszervezeti vezetők ülnek majd, s szoros csoportban lassú, 5-10 kilométeres sebességgel vonulnak végig a főváros egyik legforgalmasabb szakaszán, a budapesti Aréna szállótól a Kerepesi út – Rákóczi út vonalon a Blaha Lujza téren, Astorián át a Ferenciek teréig – írja az Eduline.

Az akciójukhoz a vegyipari szakszervezet, a Vasutasok Szakszervezete, a teherfuvarozók érdekképviselete, a BKV-s Egységes Közlekedési Szakszervezet, a Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége küldöttei, valamint a volánosok is csatlakoznak.

 

forrás: Szeretlekmagyarország

Exit mobile version
Megszakítás