forrás: MTI/M1/Kossuth Rádió
A párizsi merényletek nem lassították a migránsáradatot Szerbiában. A párizsi terrortámadások nyomán nincs politikai lehetőség arra, hogy Lengyelország menekülteket fogadjon be – jelentette ki az EU ügyeiért felelős leendő lengyel miniszter. Fontos, hogy a magyarok támogassák az uniós kvótarendszer tervezete ellen indított aláírásgyűjtést – mondta a kommunikációért felelős államtitkár. Magyarország még nem kapta meg azt a mintegy 1,2 milliárd forintnak megfelelő eurót, amelyet a migrációs nyomás kezelésére az Európai Bizottság ítélt meg sürgősségi segélyként hazánknak.
Nem lassult a migránsáradat Szerbiában
A párizsi merényletek után sem változott semmi a szerb-horvát határon, Presevóból továbbra is több tucat busz érkezik a határ menti Sidre, ahonnan Horvátországba szállítják a Közel-Keletről érkezőket – jelentette honlapján a szabadkai Pannon RTV. A helyszínen tartózkodó tudósító elmondta, hogy a migránsok hallottak ugyan a francia fővárosban történt támadásokról, de – ezek ellenére is – mindenképpen Nyugat-Európába szeretnének jutni.
Határozott lengyel nem
A párizsi terrortámadások nyomán nincs politikai lehetőség arra, hogy Lengyelország menekülteket fogadjon be – jelentette ki az Európai Unió ügyeiért felelős leendő lengyel miniszter. Konrad Szymanski ugyanakkor elismerte, hogy jogilag továbbra is érvényes Lengyelországnak a migránsoknak befogadására vállalt kötelezettsége.
MTI Fotó: Berényi Pál
Magyarország még nem kapta meg a pénzt
Magyarország még nem kapta meg azt a mintegy 1,2 milliárd forintnak megfelelő eurót, amelyet a migrációs nyomás kezelésére az Európai Bizottság ítélt meg sürgősségi segélyként hazánknak – írta a Magyar Idők. Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár az újságnak elmondta: az említett összeg más országokkal összehasonlítva a feladathoz mérten egyáltalán nem volt arányos. Hangsúlyozta: Magyarország a 2014-2020-as pénzügyi ciklusban 85 millió euróra, mintegy 26 és fél milliárd forintra jogosult az Európai Uniótól a menekültügyi és migrációs politika kiadásainak támogatásához.
Merkel kitart
A német kancellár egy televíziós interjúban kijelentette, hogy továbbra is kitart az európai migrációs válság kezeléséről képviselt álláspontja mellett, és küzd meggyőződéséért. Angela Merkel a ZDF köztelevízióban elutasította azokat a követeléseket, hogy hozzák nyilvánosságra, hány menekültet fogad be az ország. A menekültügyet uniós szinten szabályozó dublini rendszerről úgy vélte, hogy azt tovább kell fejleszteni, a belső határőrizet nélküli schengeni övezetet pedig meg kell őrizni.
Tuzson: kell a támogatás a kvótarendszer ellen
Fontos, hogy a magyarok támogassák a Fidesz által az európai uniós kvótarendszer tervezete ellen indított aláírásgyűjtést – mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda kommunikációért felelős államtitkára. Tuzson Bence az M1-en hangsúlyozta: az ország megvédéséhez szükség van arra, hogy erő legyen a kormány mögött. Úgy fogalmazott: sikeres a kötelező betelepítési kvóta elleni aláírásgyűjtés, hiszen az íveket hat nap alatt 250 ezren írták alá.
Szijjártó: megállítottuk az áradatot
Egyedül Magyarország mondhatja el magáról az Európai Unió tagállamai közül, hogy sikerült megállítania a bevándorlási hullámot – jelentette ki Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter az M1-en arról is beszélt, hogy Berlin eddig nem reagált Orbán Viktor azon nyilatkozatára, amely szerint ha Angela Merkel kijelentené, hogy Németország megtelt, ezzel az egyetlen mondattal le tudná állítani a menekültáradatot.
Nyugat-balkáni Alap
Nyugat-balkáni Alapot hoztak létre a visegrádi csoport államai a nyugat-balkáni régió országai együttműködésének elősegítésére. Az alapító dokumentumot ma írták alá Prágában a visegrádi, illetve a nyugat-balkáni országok külügyi vezetői. Magyarország nevében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter látta el kézjegyével a megállapodást. A tanácskozás résztvevői nyilatkozatokat fogadtak el az Európai Unió bővítéséről és a migrációs válság kezeléséről.