Az Ernst Múzeumot 1912-ben egy magángyűjtő – a budapesti társasági élet egykoron közismert alakja -, Ernst Lajos alapította azzal a céllal, hogy művészeti és történelmi gyűjteményét a köz számára is hozzáférhetővé tegye. A mecénási szándék eredményeként született intézmény a 20. századi magyar képző- és iparművészet egyik legjelentősebb kiállítóhelyévé fejlődött az elmúlt évszázad során.
Az Ernst Múzeum Fodor Gyula építész tervei alapján 1912-re épült fel szecessziós stílusban. A ma már műemléképület földszintjén mozit, első emeletén a múzeumként látogatható magángyűjteményt, felette pedig két emeletnyi bérlakást foglalt magába; legfelül mindmáig műtermeknek ad otthont.
A múzeumi rész kialakítására különös gondot fordítottak. A bejáratot a műgyűjtő Ernst Lajos példaképe, a művészetek mecénása, Mátyás király és felesége reneszánsz portrédomborműveinek másolatai ékesítik. A lépcsőház fekete márvány üléseit Lechner Ödön építész, az eredetileg színesre festett falak mintázatát pedig az iparművész Falus Elek tervezte. A belső kisebb színes ablakainak sora is az ő munkája, míg a nagy ablak Rippl-Rónai József festőművész elképzelései nyomán készült.
Ernst Lajos nem csak a múzeum épületének igényes kivitelezésére, hanem gyűjteményének színvonalas összeállítására is ügyelt: mind a régi, mind pedig a modern magyar képző- és iparművészet, valamint az építészet is érdekelte; múzeumában a magyar művészet folyamatosságának bemutatására törekedett. Az állandó kiállítás mellett ezért időszakosakat is rendezett legkiválóbb kortársai (például a megnyitáskor Szinyei Merse Pál), valamint hazai és külföldi magángyűjtemények anyagából. (Itt mutatták be 1930-ban Gerlóczy Gedeon Csontváry-képeit.) Emellett felolvasásokat, zenei programokat szervezett – többek között Bartók Bélának is, és művészmonográfiákat adott ki. Aukciói külföldön is ismertté tették tevékenységét.
Ernst Lajos 1937-ben történt halálát követően a páratlanul gazdag és szakmailag feldolgozott gyűjteményt 1939-ben elárverezték. A II. világháború után, 1950-ben, Ernst egykori múzeuma, a Műcsarnok – Kiállítási Intézményekhez csatolva időszaki kortárs művészeti kiállításoknak adott otthont.
A nagy kiállítási múlttal rendelkező Ernst Múzeum 2000-ben, a Millenniumi Évben a szintén nagy múltú Dorottya Galériával egy intézménnyé válva újjászerveződött. Az intézményt közhasznú társaságként a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma hozta létre.
Az Ernst Múzeum célja, hogy nemcsak nevében, hanem hagyományaiban is megőrizze az alapító Ernst Lajos emlékét.
Ma, állandó gyűjtemény nélkül, az intézmény kétféle gondolatot ötvöz célkitűzéseiben.
Egyrészt művészettörténeti kutatások alapján szervezett kiállításokkal új szempontok szerint kívánja bemutatni a modern magyar művészet és építészet gazdagságát, az eddig kevéssé ismert, jeles életműveket és gyűjteményeket. A kiállításokat olyan tárlatokkal, társművészeti és más rendezvényekkel vagy aukciókkal szeretné kiegészíteni, melyeken az egyes művek értékét épp a kiállítás művészettörténeti kontextusa emelheti.
Másrészt a magyar művészetnek elsősorban közép-európai összefüggéseit szeretné feltárni, s bemutatni más, közép-európai gyűjteményeket is.
Újdonság, hogy olykor a kiállított művek a helyszínen megvásárolhatók.
Cím: VI ker.Nagymező u. 8.
Tel: +36 (1) 341-4355
E-mail: [email protected]
Web: www.ernstmuseum.hu