Hirmagazin
Image default
Külföld

Erdogan összejátszása Putyinnal egyre jobban szúrja a NATO-szövetségesek szemét

„Valószínűleg jobb, ha a sátorban van, és kifelé pisil, mintha a sátoron kívül pisilne befelé”

– nagyjából így vannak a NATO-n belül Törökországgal, melynek erőskezű vezetője, Recep Tayyip Erdogan egyre mélyebb kapcsolatokat ápol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és egyre nagyobb az aggodalom, hogy Ankara segíteni akarja az oroszokat a szankciók kijátszásában.

Az Európai Unió se nagyon tud vele mit kezdeni.

Erdogan egyszerre gonosztevő és hős, és nagyon bonyolult szövetséges – így jellemezte a török elnököt Ivo Daalder, az Egyesült Államok volt NATO-nagykövete a Politico egyik augusztusban adásba kerülő podcastjében.

A jellemzés elég jól ráillik Erdoganra, és arra, milyen ellentmondásos szerepet tölt be jelenleg Törökország a NATO-ban és az orosz-ukrán háborúban.

Ahogy az a Daalderrel folytatott beszélgetésben is elhangzott, nem Erdogan az egyetlen NATO-tagállamot irányító vezető, aki baráti kapcsolatot alakított ki Putyinnal, hiszen Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnökre és Orbán Viktorra is igaz ez.

Kövess minket hogy értesülj minden háborúval kapcsolatos és csak kizárólag fontos eseményről! Hirmagazin.eu

A különbség annyi, hogy közülük egyedül Erdogan az, aki fejlett légvédelmi rakétákat vásárolt Oroszországtól, ahelyett, hogy a katonai szövetség légvédelmi hálózatába integrálható nyugati eszközöket vett volna. És ő az egyetlen NATO-vezető, aki erőszakkal fenyegette meg szövetségesét, ahogyan azt néhány hete tette egy görög nyelvű tweet-sorozatban. Mindezen felül a NATO-n belül is bomlasztóan viselkedett, gyakran használta fel a szövetség konszenzusra épülő rendszerét arra, hogy megpróbálja keresztülvinni az akaratát – vagy megakadályozzon egy-egy megállapodást. Szinte az összes többi szövetségessel ellentétben Törökország szívesen vétózik a NATO-ban, és egyedül próbálja elérni, amit akar.

Kétoldali kulcsszerep

Azért nem mindegy, hogy Erdogan mennyire jó szövetségese a nyugati államoknak, mert a háború megindítása előtt Putyin arra számított, hogy amikor a NATO szembesül a háborús erőszakkal és gazdasági nehézségekkel, a nyugati katonai szövetség szétszakad és ellenáll annak, hogy egy nem tagország segítségére siessen. Ehelyett azonban a NATO összefogott, és számos tagja küldött fegyvereket és pénzt az ukránoknak.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Ezzel tulajdonképpen „olajat öntöttek a tűzre”, mert arra ösztönzik a szembenálló feleket, hogy ne kössenek blklt, hanem döntsék el, ki nyeri a háborút!

Boris Johnsos szerint Ukrajna győz, nem is lehet másképpen, viszonz nyugati elemzők ennek éppen az ellenkezőjét állítják!

Te mit gondolsz? Ki fogja megnyerni az orosz-ukrán háborút?

hvg nyomán

Hirmagazin.eu

Kapcsolódó hírek

Zelenszkij elégedetlen az USA-val: Vita az ukrán ásványkincsek felett.. – Írd meg a véleményedet erről!

Géza

A 64 éves Gareth Delbridge és az 58 éves Michael Spike Lewis olyan karbantartási munkálatokat végeztek, amelyekről senki nem szólt nekik, hogy már nem kell megcsinálniuk. Életükbe került (18+)

Géza

Támadás történt Ausztriában, Villachban: négy sérült, egy fiatal fiú életét vesztette.. (18+)

Géza
Megszakítás