Tovább nőtt a feszültség Törökország és az Európai Unió között a migrációs válság miatt.

A török elnök azzal fenyegeti az EU-t, hogyha nem kapja meg a korábban megígért hatmilliárd eurós támogatást, megnyitja a kapukat a Törökországban várakozó négymillió migráns előtt.

Görögország partjaihoz egy hónap alatt több mint 9300 migráns érkezett Törökországból. A migrációs nyomás azóta nőtt meg drámaian az Égei-tengeren, amióta Törökországban egyre nagyobb az elégedetlenség az országban várakozó több mint négymillió migráns miatt – hangzott el az M1 Unió28 című műsorában.

A törökök a bevándorlókat okolják a gazdasági megtorpanásért

A török lakosság a bevándorlókat hibáztatja a gazdasági megtorpanásért és a növekvő munkanélküliségért. Szakértők szerint ez is az oka annak, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök szeptember elején megint azzal fenyegetett, hogy megnyitja az utat a szíriai migránsok előtt Európa felé.

A török elnök szerint ugyanis az Európai Unió a 2016-os migrációs paktumban megígért hatmilliárd eurónak csak körülbelül a felét folyósította. Az EU és Törökország 2016-ban kötött megállapodást, amelynek értelmében Törökország vállalta, hogy az országa területén tartózkodó mintegy 3,6 millió illegális bevándorlót

nem engedi tovább az unió területére.

Ennek fejében a törökök egyfelől anyagi támogatást kértek, másfelől vízummentességet a török állampolgároknak. Azonban mind az unió, mind a török fél úgy gondolja, hogy ez a megállapodás nem működik – mondta Palóc André, a Századvég elemzője.

Az Európai Bizottság szerint Törökország nem tartja vissza kellő mértékben a migránsokat. A török fél pedig azzal érvel, hogy a hatmilliárd eurós költségkeret nem elegendő a migránsok segélyezésére, a menekültközpontok fenntartására. Erdogan szerint Törökország eddig összesen 40 milliárd dollárt költött a szíriai menekültekre – közölte a tényeket Palóc.

Törökország kihasználja zsarolási potenciálját?

Várható volt, hogy abban a pillanatban, amint Törökországnak nem áll érdekében, hogy a migrációs áradatot távol tartsa Európától – valószínűleg kihasználva zsarolási potenciálját és tárgyalási pozícióit – úgy fog fellépni az Európai Unióval szemben, ahogy egyébként Európának ez nem lenne érdeke.

Már 2015–16-ban látni lehetett, hogy nem az az egyetlen megoldás, hogy Törökország visszatartsa az Európai Unió országai felé tartó illegális bevándorlókat. Ez csak részmegoldás, rövid távú megoldása a Közel-Keletről és Észak-Afrikából érkező migrációs nyomásnak – közölte Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója.

Megnőtt az illegális bevándorlók száma

Az uniós tagállamokra nehezedő migrációs nyomás a konfliktus óta jelentősen megnövekedett. Az EU-ba tartó migrációs útvonalon megnőtt az illegális bevándorlók száma, az érintett tagországok 9 százalékkal több, közel 13 ezer tiltott határátlépést regisztráltak augusztusban, mint az azt megelőző hónapban.

Palóc André szerint ezek az adatok is azt mutatják, hogy sürgető a megállapodás megkötése az EU és Törökország között. Azt látjuk, hogy az uniónak vannak lehetőségei, hogy megoldja ezt a kérdést. Egyfelől meg kellene erősítenie a külső határvédelmét, és sokkal fokozottabb és

erősebb határvédelmi politikát kellene folytatnia.

Másfelől,  újra kell tárgyalni az Európai Unió és Törökország között a meglévő megállapodást, amely olyan paktumot eredményezne, amely mindkét fél számára elfogadható és betartható lenne a jövőben – tette hozzá.

A megállapodást sürgeti az is, hogy jelenleg mintegy 24 ezer illegális bevándorló tartózkodik a görög szigetek túlzsúfolt befogadó központjaiban. A görög kormány, hogy enyhítse a túlzsúfoltságot, szárazföldi táborokba költöztette azokat a bevándorlókat, akik esélyesek arra, hogy elfogadják menedékkérelmüket.

A migrációs nyomásra valós megoldást kell találni

Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója szerint is az átmeneti megoldások helyett meg kellene erősíteni a határzárat az EU külső határainál. A megoldás az, amit a magyar kormány tett 2015-ben, amikor fizikailag lezárta déli határát. Ezt kellene megtennie mindenkinek, aki az Európai Unió tagja, és sérülékenyek a határai a migrációs nyomás miatt – mondta Törcsi Péter.

Nyilvánvalóan érdemes Törökországgal valamiféle megállapodást kötni, de ez nem lehet a végleges megoldás, hiszen látjuk, hogy az uniós–török megállapodás a kezdetekben is

törékeny megegyezés volt.

Törcsi Péter hozzátette, a migrációs nyomás továbbra is jelen van, csak az útvonalak változtak meg.

Az ENSZ menekültügyi ügynöksége szerint hároméves csúcsot ért el az idén Görögországba érkezők száma: csaknem 36 400 migráns érkezett januártól szeptemberig az országba, közülük 28 ezren az Égei-tengeren keresztül.

Törökország saját érdek vezérli

Belpolitikai és külpolitikai vonatkozásai is vannak a török államfő azon bejelentésének, hogy megnyitja a határokat a szíriai menedékkérők előtt, ha nem kapja meg az EU által előírt uniós forrásokat – erről beszélt Tarik Demirkan, a Türkinfo főszerkesztője az M1 műsorában.

Úgy véli, a források hiánya inkább hátrébb szorul ebben a kérdésben, Törökország számára ugyanis sokkal fontosabb a szíriai beavatkozás. A most zajló kiegyezési folyamatokban a törökök fontosabb szerepet akarnak betölteni, és a

saját érdekeiket akarják érvényesíteni Szíriában.

Szerinte az egyik legfontosabb célkitűzése, hogy a török-szír határ mentén ne jöjjön létre egy autonóm kurd terület. A határok mentén a törökök ugyanis semleges területeket szeretnének az Amerikai Egyesült Államokkal együttvéve. Hozzátette, Törökország azt is szeretné, ha Szíriában kialakulna a rend, és háborúmentes övezet lenne.

m1

ElőzőPéldaképnek nevezte Orbán Viktor Miniszterelnökünket az Olasz Testvérek elnöke
KövetkezőÚjra felmérik a magyarok táplálkozási szokásait
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza