Logikus és természetes azt feltételezni, hogy azok az időskorúak élnek tovább, akik az aktív éveik alapján jobban kerestek és emiatt magasabb összegű ellátást kapnak nyugdíjasként, ebből pedig magasabb színvonalon élhetnek. A Statisztikai Szemlében most megjelent „Öregségi nyugdíjasok halandósága 2015-ben” című írás ezt mutatja be számokkal alátámasztva.
Első lépésként a szerzők öt jövedelmi kategóriát állítottak fel a 2015-ös öregségi nyugdíjasokra, külön a nőkre és külön a férfiakra. Ezek szerint a nyugdíjasok leggazdagabb csoportjának átlagos nyugdíja a nők esetében 180 ezer forint körül volt, míg a férfiaknál ez 217 ezer forint.
Ezt követően azt vizsgálta Marosi Judit matematikus, az MNB aktuáriusa és Molnár D. László, az Országos Nyugdíjbiz-tosítási Főigazgatóság biostatisztikusa, hogy az egyes életkorokban és jövedelmi kategóriákban milyen hosszú várható élettartamra számíthatnak a nők és a férfiak.
Az adatok alapján megállapítható, hogy elsősorban a férfiaknál volt tapasztalható a magasabb jövedelműek magasabb várható élettartama, sőt látszik az egyes jövedelemkategóriák szerinti „monotonitás” is.
Nőknél nem mondható el ez az egyértelmű különbség, bár volt némi eltérés a legkisebb és legnagyobb jövedelmi csoportbeliek várható élettartamában, de az első három kategória (Q1, Q2, Q3) adata nem tért el lényegesen egymástól.
A férfiak esetében tehát érzékelhető a különböző nyugdíjnagyság-kategóriák szerint eltérő halandóság. A magasabb nyugdíjjal rendelkezők életkilátásai jobbak, illetve – a becsült végzettségi adat alapján – szignifikánsan magasabb iskolai, és a nyugdíjasok aktív életükben megszerzett stabilabb egzisztenciáját tükrözi. Nem meglepő a tanulmány másik megállapítása, hogy azok között, akik hosszabb ideig folytattak tanulmányokat (magasabb iskolai végzettségűek), szignifikánsan nagyobb arányban szerepeltek a magasabb (Q4, Q5) nyugdíj-kategóriákban.
A szerzők ezek után egyetlen grafikonban ábrázolták a lényeget, mely bizonyítja: a magasabb nyugdíjjal rendelkező időskorúak magasabb várható élettartamra számíthatnak.
Később vizsgálódásaik alapján arra a következtetésre jutnak a szakértők, hogy a magasabb nyugdíjjal rendelkező nők kedvezőbb életkilátásokkal rendelkeznek, de közöttük a legmagasabb jövedelmi kategória esetén nem olyan jelentős az átlagtól való eltérés, mint a férfiaknál. A nőknél összességében is kisebbek az arányok közötti különbségek.
Másik lényeges üzenete a tanulmánynak, hogy az adatok alapján az alacsony jövedelműek (Q1) halandósága 2,11-szer volt maga-sabb, mint a magas jövedelműeké (Q5). A nyugdíjkorhatár elérése után nyugdíja-zottak halandósága 23 százalékkal alacsonyabb, mint a nyugdíjkorhatár elérése előtt nyugdíjazottaké. A nők halandósága 28 százalékkal volt alacsonyabb, mint a férfiaké.
Megállapításaik szerint az elmúlt években a halandósági olló (a szegényebb és gazdagabb nyugdíjasok között) egyre jobban szétnyílt.
Korábbi cikkünkben azt mutattuk be, hogy Magyarország mely területein magasabb az átlagnyugdíj összege.
Kapcsolódó cikk: Akár meg is duplázható a nyugdíj
Ha egy alacsony jövedelemmel rendelkező nyugdíjas szövetkezeti tagként visszamegy dolgozni, akkor akár meg is duplázhatja a nyugdíját – írja a HVG. Közben a friss hírek szerint már 20 ezer tagja van a nyugdíjas szövetkezeteknek.
Nem lehet túl nagy bért keresni a szövetkezet keretein belül, azonban az alacsony nyugdíj ezzel is megduplázható. A HVG azt írja, hogy már havi 60 ezer forintért is csábítják a munkába a nyugdíjasokat.
Eddig már 20 ezer nyugdíjas regisztrált a szövetkezeteknél, azonban csak a töredékük dolgozik. A cégek ezzel járulékot spórolnak, de még a diákmunkásoknál is alacsonyabb összeget fizetnek.
Egy olyan gyártósoron, ahol nyugdíjasok szerelnek, kapásból 20 százalékot spórolhat az üzem – mutat rá a lap.
A hirado.hu közben arról számolt be, hogy 100 ilyen nyugdíjas szervezet alakult és mintegy 20 ezren jelentkeztek tavaly július 1. óta.
A már meglévő tapasztalatok szerint a nyugdíjasok legszívesebben napi 4-6 órában vállalnak feladatot, heti 3-5 napot, lehetőség szerint délelőtt, de nem zárkóznak el az éjszakai munkavégzés elől sem.
Forrás: portfolio.hu