Hirmagazin
Image default
Gazdaság

Érdekes adatok jöttek az önkéntes nyugdíjpénztárakról

A nyugdíjpénztárak más öngondoskodási ajánlatokkal összevetve változatlanul az egyik legversenyképesebb konstrukciót kínálják – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss összefoglalójából.

A jegybank keddi tájékoztatása szerint az önkéntes nyugdíjpénztárak költségeit visszamenőleg kifejező klasszikus díjterhelési mutató 2022-ben 0,72 százalék volt a 2021-es 0,71 százalék után, a korrigált díjterhelési mutató értéke pedig 0,73 százalék, míg az előző évben 0,75 százalék. A tavalyi díjterhelési mutatók értéke 2021-hez képest így érdemben alig változott, továbbra is versenyképesnek számítanak a nyugdíj-előtakarékossági lehetőségek piacán.

A díjterhelés összetevőin belül a működési költségek nem változtak lényegesen tavaly, korrigált értékük az előző évi 0,31 százalék után 0,32 százalék volt.

A tavalyi általános eszközleértékelődés okozta negatív befektetési eredmények miatt a pénztáraknak nem volt lehetőségük a tagdíjat nem fizető tagok hozamából működési költséget levonni. Így néhány pénztár növelte a tagdíjakból működésre és likviditásra levonható részt, vagy módosította a sávos tagdíjfelosztást, növelve a befizetésarányos levonást.

A befektetési tevékenységhez kapcsolódó díjterhek a korrigált mutatónál a 2021. évi 0,44 százalékról 0,41 százalékra csökkentek. A csökkenéshez jelentősen hozzájárult, hogy tavaly a pénztári portfóliók nagy része negatív hozamot ért el. Több pénztárnál ugyanakkor a vagyonkezelői sikerdíj feltétele a pozitív hozam volt, így a sikerdíjat nem kellett kifizetni az érintett vagyonkezelőknek akkor sem, ha a pénztári hozam meghaladta a referencia hozamot.

A jegybank ajánlása alapján kiszámított átlagos 30 éves pénztári teljes költségmutató 2022-ben 0,94 százalék lett az előző évi 0,92 százalék után. Az eltérő módszertannal számolt költségmutatók egyaránt azt mutatják, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak költségszintje hosszútávon is 1 százalék alatt marad – emelte ki közleményében az MNB.

A pénztári teljes költségmutató előretekintő módon modellezi a pénztártagok hosszútávú jövőbeni megtakarításait. A mutatót a pénztárak honlapjaikon is közzéteszik, és azok a jegybank honlapján össze is hasonlíthatók az élet- és nyugdíjbiztosítási teljes költségmutatókkal. A fogyasztók így a különböző előtakarékossági formák között nem csak a hozamadatok, hanem a megtakarítást terhelő költségek alapján is választhatnak – hívta fel a figyelmet az MNB.

Forrás

SKYTING MAGAZIN

Kapcsolódó hírek

A Real-PR 93. friss közvélemény-kutatása alapján a magyarok 87 százalékának jó a véleménye a 13. havi nyugdíj napokban történő folyósításáról.

Géza

Fontos téma van terítéken, amely valószínűleg sokakat érint, különösen Érden és környékén. Az új vízórák mérése valóban jelentős problémát okozhat, főleg ha az új eszközök indokolatlanul magas fogyasztást mutatnak – hanganyag (az emberek, a fogyasztók fel vannak háborodva..)

Géza

Súlyos csapadékhiány fenyegeti az országot – egy évszaknyi eső hiányzik.. Ha így marad, a pénztárcánkon érezzük meg..

Géza
Megszakítás