Kevesebb mint 100 nap múlva lesz az 1979 óta legfontosabb európai parlamenti választás. Ennek kapcsán bemutatták az EP első mandátumbecslését a választások utáni időszakra.

 

Gyengülhet a néppárti és a szocialista többség – ezek a legfőbb trendek az első kalkulációk alapján.

Az Európai Unió történetében ez lesz a kilencedik választás – mondta el Jaume Duch Guillot, az Európai Parlament szóvivője. Ez a voksolás a világon a legnagyobb nagyságrendű demokratikus véleménynyilvánítások közé tartozik, hiszen 373 millió polgárnak nyílik lehetősége szavazatának leadására – hívta fel a figyelmet.

Arról is beszélt, hogy az idei választásnak minden eddiginél nagyobb a jelentősége, hiszen egy teljesen más politikai kontextus figyelhető meg, nem beszélve arról, hogy idén egy tagállam elhagyja az Európai Uniót. A szóvivő a politikai környezetváltozás között említette a hagyományos pártok gyengülését egyes tagországban, miközben új szereplők jelennek meg a politikai színtéren.

A voksolás tétjét növeli az is, hogy az európai parlamenti választásokon kialakult erőviszonyok alapján dől majd el, hogy miként alakul a következő Európai Bizottság összetétele, és ki lesz az elnök. A pártcsaládok közül öt párt már állított csúcsjelöltet, és megnevezte a bizottság elnöki posztjára jelölt politikusát. A szóvivő kiemelte, nagy hangsúlyt fektetnek a kampány tisztaságára és átláthatóságára – hangzott el a Kossuth Rádió Európai Idő című műsorában.

A csúcsjelöltek számára az Európai Parlament együttműködve az európai műsorszolgáltatók szervezetével egy nagy televíziós vitát szervez, amelyet május 15-én tartanak. Jaume Duch Guillot megjegyezte, a választások napjain az Európai Parlament óriási hírcentrummá is átalakul, mintegy ezer újságíróra számítanak, akiknek a központi sajtóteremben lesz lehetőségük találkozni a jelöltekkel és feltenni számukra kérdéseiket.

Közölték az Európai Parlament első mandátumbecslését is, az épp aktuális pillanatképet mostantól kéthetente mutatják majd be. A mandátumkalkulációt már a csökkentett létszámú, 705 tagú Európai Parlamentre végzik el. Az első számítások alapján az látszik, hogy az Európai Néppárt ugyan a legnagyobb frakció marad, de erősen megfogyatkozott létszámmal.

Az Európai Néppárt 183 tagra számíthat a jelenlegi 217 taggal szemben, az európai szocialisták pedig 135-re számíthatnak most februárban a jelenlegi 186 taggal szemben. A liberálisok alkothatják a harmadik legnagyobb csoportot, a jelenlegi 68 taghoz képest 75 taggal számolhatnak.

A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!

euranet logo

szerző: hirado.hu
forrás: Kossuth Rádió