Pretoria — Néhány napja jelentették be, hogy az olimpiára készülő sportolók soron kívül kapják meg a koronavírus elleni oltást.
Ám ez a lehetőség akkor hasznos, ha megfelelően élnek vele. Márpedig a kajak-kenusoknál nem minden „klappol”: a versenyzők úgy repültek el Dél-Afrikába edzőtáborozni, hogy csak egy oltást kaptak.
Ez így nem ad védelmet, az utazás kockázatot jelent, ráadásul olyan helyen készülnek, amely a vírussal súlyosan fertőzött!
A kajak-kenu válogatott tagjai a Moderna cég koronavírus elleni injekciójából csak az elsőt kapták meg. Mivel csupán a másodikat követően alakulhat ki teljes védettség, a sportolók továbbra is elkaphatják a betegséget, de másokat is megfertőzhetnek. Minderről a hazai szakszövetséghez (MKKSZ) közel álló, a neve elhallgatását kérő orvos beszélt a Blikknek. Hozzátette: hiába győzködték a vezetőket, az érveiket félresöpörték.
Mindenki ezt olvassa most!
– A sportolókat az indulásuk előtti 2-4 napban oltják be először. A négyhetes edzőtáborban nem tudják a második injekciót megkapni, csak hazaérkezésüket követően, az újabb rizikót jelentő utazás után – mondta a bennfentes.
– Ép ésszel magyarázható indoka nincs a döntésnek a világjárvány kellős közepén, kellő vakcina hiányában.
A szövetségben elnyomták tudományos érveinket. Kockáztatják a sportolók egészségét rövid- és hosszú távon, hiszen szövődmények alakulhatnak ki. Kötelező edzőtáborba küldik őket, olyan fenyegetéssel, hogy kimész vagy nem leszel válogatott.
Schmidt Gábor (50), a szövetség elnöke azt mondta lapunknak, nem érzi túl kockázatosnak az eljárást.
– A kiutazás és a hazajövetel negatív teszthez kötött. Az, hogy az edzőtábor előtt nyílt lehetőség az oltásra, csak a Magyar Olimpiai Bizottság munkáján múlt.
Az utazást enélkül is megszerveztük. Jelenleg tíz-tizenöt sportoló edz Dél-Afrikában, teljesen elzárva, a legnagyobb elővigyázatossággal. Tudjuk, hogy az első oltás nem ad védettséget nekik, de a jövőre nézve jobb helyzetben vannak, hiszen hazatérésüket követően a másodikat is megkapják
- magyarázta Schmidt.
Dr. Ócsai Lajos (68), az ÁNTSZ járványügyi főosztályának korábbi vezetője másképp ítéli meg a helyzetet. Arról beszélt, hogy szerinte sincs értelme úgy oltani, ha valaki az első vakcina beadását követően külföldre, veszélyeztetett országba utazik.
– A fertőzéstől nem véd az első injekció, nem alakul ki immunitás.
Emellett tovább is lehet adni a betegséget. Utazás közben még nagyobb a kockázat, az egész eljárás egy anomália – nyilatkozta a szakember. Hozzátette, az oltóanyag kárba vész, ha valaki elkapja a betegséget az első injekciót követően.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
Maszkot viselnek
A sportolók mindent megtesznek, hogy csökkentsék a fertőzés veszélyét. A világbajnok Kopasz Bálint (23) a jövő kedden kapja meg az első vakcinát, és egy nappal később utazik Dél-Afrikába.
– Tudom, hogy az első oltás után nem alakul ki teljes védettség, azon leszek, hogy elkerüljem a vírust. Így aztán hordom a maszkot, ahol csak tudom, és bízom benne, hogy nem lesz baj – mondta világbajnokunk.
blikk