Home Főhírek Belföldi hírek Enyhíthetik a határsértők által okozott mezőgazdasági kárt

Enyhíthetik a határsértők által okozott mezőgazdasági kárt

forrás: MTI

A határsértők által okozott mezőgazdasági károk enyhítését kérik az érintett települések a kormánytól a gazdálkodóknak – jelentette be Nógrádi Zoltán (Fidesz-KDNP) mórahalmi polgármester kedden a Csongrád megyei településen.

A települések vezetőihez rendszeresen érkeznek bejelentések a gazdálkodóktól arról, hogy a térségbe érkező napi több száz határsértő károkat okoz a terményekben és a termelési infrastruktúrában – mondta a polgármester a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara homokhátsági fórumán. Hozzátette: ezeket a károkat eddig, a megfelelő kárenyhítési lehetőség híján nem regisztrálták.
A térség polgármesterei egységes kéréssel fordulnak a kormányhoz, dolgozzák ki az itt élő gazdálkodóknak a kárenyhítés rendszerét – közölte a politikus.

Mórahalom, 2015. június 28. Afgán migránsok Mórahalom határában 2015. június 28-án. MTI Fotó: Balogh Zoltán

Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta, a műszaki biztonsági határzár az első lépés a mezőgazdasági károkozás csökkentése érdekében.
Békeidőben hasonló erősségű migrációs nyomás még nem fordult elő, nincs jobb és gyorsabb megoldás, mint a határzár kialakítása – hangsúlyozta az államtitkár.

A politikus felhívta a figyelmet, az élelmiszer hulladék az egyik legfontosabb fertőzésközvetítő anyag. Bizonyított, hogy korábbi járványok esetében – többek között Nagy-Britanniában – a száj- és körömfájás, az afrikai sertéspestis, illetve a sertéspestis terjedését is ez okozta, de fennáll annak a veszélye is, hogy a zöldhatáron keresztül érkezők új növényi kártevőket hurcolnak be az országba.

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke kifejtette, a műszaki biztonsági határzár létesítéséről megszületett a döntés a parlamentben, a szükséges források rendelkezésre állnak. Ahogy a köztársasági elnök aláírja a jogszabályt, és megjelenik a Magyar Közlönyben határzár kivitelezése rövid időn belül több szakaszon, nagyon intenzív munkával elkezdődik.
A határzárat a határvonalától tíz méteres sávban építik ki, az érintett gazdákkal egyeztetve. A gazdálkodók ezeket a munkálatokat kötelesek tűrni, de az okozott kár megtérítését kérhetik – tudatta a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöki posztját is betöltő politikus.

Lukács János Csongrád megyei rendőrfőkapitány elmondta, tavaly 35 439 határsértőt tartóztattak föl, és több mint kétszáz embercsempészt fogtak el. Idén az első félévben a határsértők száma már meghaladta az 55 ezret, és több mint kétszáz embercsempész ellen indult eljárás.

A helyzet kezelése érdekében a Készenléti Rendőrség egységeit vezényelték a térségbe, szinte valamennyi magyarországi megyéből érkeztek rendőrök a magyar-szerb határhoz, és a munkában részt vesznek külföldi kollégák is – tudatta a dandártábornok.

A legtöbb határsértő a Szegedi Rendőrkapitányság illetékességi területén lép Magyarországra. A feltételezések szerint nyolc esetben jármű önkényes elvételének bűncselekménye köthető hozzájuk, ezek közül hét autó nem volt lezárva és a kulcs is benne volt a járművekben. Két lopás és öt rongálást regisztráltak, míg a szabálysértési értékhatárt elérő rongálást, illetve termény vagy kerítés letaposásával járó kárt négy-négy alkalommal okozhattak határsértők – közölte a rendőrfőkapitány.

 

Exit mobile version
Megszakítás